Yolculuk – Master Programı

Politecnico di Milano Serüveni...

| Kasım 2017


HAZIR ROTA

Eğer Türkiye’de büyüdüyseniz iyi eğitimli olmanız için hazır denenmiş bir tarifiniz var: iyi bir lise, iyi bir üniversite, iyi bir dershane, tüm bunları destekleyecek sosyal, sportif faaliyetler… Ki bunların çoğu da yaşadığımız çevreye göre şekillenir. Okuldaki arkadaşlarımız ne yapıyorsa ya da yaşadığımız şehir bizi neye yönlendiriyorsa, bir bakıma koyun gibi izlememiz gereken rota bizim için çizilmiştir. Yanlış anlamayın, bu sitemkar ton bize bu zorunlu rotayı takip ettiren ailemize değil. Bu rotayı takip etmek elbetteki hayatta bir sürü kapı açılmasını sağlayacaktır bize. Fakat bazı durumlarda bu yolun takibi kişisel yeteneklerimizin, bireysel potansiyellerimizin ortaya çıkarılmasında yetersiz kalabilir. Çok da sorgulamadan, iyi kötü takip edeceğimiz bir yol vardır. Hayatımız için belli bir yaşa gelene kadar planımız hazırdır. Peki ya sonra? Tarife uyulduktan, tüm bunlar başarıldıktan sonra ne yapılmalıdır? İşler bu noktada biraz karışmaya başlar.

Başvuru için Gerekenler

 • Cv
 • 2 Referans Mektubu
 • Niyet Mektubu
 • Portfolyo
 • Toefl/Ielts

Kabul Sonrası

 • Kalacak yer araştırma
 • Denklik Belgesi
 • Vize Başvurusu
 • Online Kayıt

Ülkeye Giriş Yaptıktan Sonra

 • Oturma İzni
 • Yerel Ulaşım Kartı
 • Yeni Sim Kart
 • Banka Hesabı

 

LABİRENT

Bilinmesi gereken ilk şey bunun tamamen öznel bi deneyim olduğudur. İşe mi başlayacaksınız, yoksa master’a mı gideceksiniz, yoksa bir sene ara alıp dinlenip kendinizi mi geliştireceksiniz? Bu tamamen size kalmış. Artık ne yapıyorsa aynısını yapacağınız arkadaşlarınız, takip etmeniz gereken bi planınız yok. Hayat şu an sonsuz alternatiflerle dolu ve seçmesi gereken sadece sizsiniz. Bunu tamamen kendi ilgi alanlarınıza, hayatta deneyimlemek istediğiniz şeylere göre yapmalısınız. Hayat labirentinizin içinde yolunuzu siz tayin edeceksiniz ve emin olun kafanız her seferinde daha çok karışacak, her iki saniyede bir fikriniz değişecek, labirentiniz her çıkmaza girdiğinde pes etmek isteyeceksiniz. Yapmayın. Zaten içinizden geçeni bulup bir seçim yaptığınızda, labirentinizin sonunu görebiliyor olucaksınız.

 

LİMİTLER

Peki nasıl seçeceksiniz? Benim kendim için her zaman bildiğim bir şey hayatımın bir dönemini yurt dışında yaşayarak geçirmek istediğimdi. Öğrencilik hayatımın bitmesine de hazır olmadığım için yurtdışındaki master programlarını araştırmaya başladım. Belirli limitler oluşturdum. Not ortalaması, maddi durum, program içerikleri, üniversitelerin dünyadaki sıralamaları, mezun olduktan sonra o ülkede sizin için ne gibi çalışma ya da staj olanakları olacağı, eğitim süresinin uzunluğu… Seçimizi oranın hava durumuna ya da insanların sosyal yapısına göre bile yapabilirsiniz. Dediğim gibi tamamen kişisel herşey bundan sonra. Genelleme yapmak gerekirse, Amerika için GPA’inizin 3.00 üzeri olması ve TOEFL’a girmeniz beklenirken, İngiltere için ortalamanızın 2.50 üzeri olması ve IELTS’i vermeniz bekleniyor. Almanya’da ve Viyana’daki programlarda eğitim dili genellikle almanca, fakat eğitim ücretleri daha düşük oluyor. Avrupa’daki okulların geri kalanlarında da devlet okulu olsa bile, Avrupa vatandaşı olmadığınız için ücret ödemeniz bekleniyor. Programlar 1 veya 2 yıllık olarak değişebiliyor. Eğer maddi olarak endişeliyseniz, İtalya okul burslarını alamasanız bile maddi durumunuza göre size burs imkanı sağlayabiliyor. Eğer sonrasında o ülkeye yerleşmek gibi planlarınız varsa, eğitim sonrası vatandaşlık almanın en kolay olduğu ülkelerden biri Kanada. Seçiminiz master yapmak yönünde olursa, önceliklerinizi belirleyip araştırmanızı iyi yapmanız gerekiyor. Limitlerin bazılarını siz koyarken, bazı limitler sizin için kendiliğinden belirlenmiş oluyor. Bu konularda yurtdışı danışmanlık şirketlerinden de yararlanabilirsiniz, bazı danışmanlık şirketleri belli ülkeler için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

 

SEÇİMLER

Kararınızı verdiniz, gerekli belgelerinizi hazırladınız, başvurunuzu yaptınız, simdi bekleme zamanı… Asıl zor kısmı atlattım diye düşünebilirsiniz fakat herşey daha yeni başlıyor. Elbette kabulleriniz de olacak redleriniz de. Benim kabul alıp aralarında seçim yapmam gereken okullar İngiltere’deki Sheffield ve Liverpool Üniversiteleri ile İtalya’daki Politecnico di Milano Üniversitesiydi. Liverpool’u diğer iki üniversiteye göre dünyadaki mimari sıralama olarak geride kalması nedeniyle direk elemiştim. Diğer ikisi için ise artı eksi listeleriyle dolu bir seçim dönemi geçirdim. Seçimim İtalya’dan yana oldu. Sebeplerime gelirsek en önemli faktörlerden birinin PoliMi’deki programın bana eğitimin bir parçası olarak zorunlu staj imkanı sunmasıydı. Böylece yurtdışında sadece eğitim değil aynı zamanda çalışma deneyimi de elde edicektim. Diğer sebepler arasında Milano’nun diğer iki üniversiteye göre daha büyük bir şehirde bulunması, avrupa içerisinde seyahat etmenin çok kolay olması, mimari sıralamasının Sheffield Üniversitesi’nden yüksek olması, italyanın mimarideki geçmişi, eğitimin 2 yıl olması ve tabiki okulun ücreti vardı. Karşı argüman olarak ise İtalya’da İngiltere’ye oranla çok daha fazla türk olması, eğer sonrasında Türkiye’ye geri dönecek olursanız master’ımı İngiltere’de yaptım diyen azınlığın içinde bulunacak olmanız sunulabilir.

 

SONUÇLAR

Şuan İtalya’da bir Türk, iki İtalyan ev arkadaşımla yaşıyorum. Hem sosyal hem eğitim anlamında ilklerle dolu 3 hafta geçirdim. Bi şehirde sıfırdan başlayıp herşeyiyle yeni bir hayat kurmak, hem de bunu dilini bile bilmediğiniz bir yerde yapıyor olmak insanı hem çok büyütüp hem de kendine olan özgüvenini arttırıyor. Milano şimdiden bile benim için sadece eğitim için geldiğim bi yer olmaktan çok öteye geçti. Yeni arkadaşlar edindim, yeni kültürler tanıdım, kendi limitlerim hakkında artık daha çok fikrim var. Mimarı anlamda da dersler haricinde gezdiğim yerlerle bile yeni bir görsel hafıza edinmeye başladım şimdiden. Eminim ki daha deneyimleyeceğim bir sürü şey de var. Planladığım bir dolu gezi, katılacağım bir sürü etkinlik var. Kendime yeni bir yol çiziyorum, artık kendi tarifimi yaratmanın zamanı…

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?