Yok Etmeden Var Olabilen Yapılar

Structures That Exist Without Destroying

| Şubat 2019


Mimari ve mimarlık için çok farklı tanımlamalar yapabiliriz. Sadece biz değil profesyonel ve başarılı mimarlar da bu terimleri çok farklı açılardan ele alırlar. Benim içinse mimarlık insanın doğayla maksimum uyum halinde yaşamasına olanak sağlayan araçlardan bir tanesi. Mimarlığı bu şekilde ele aldığımda ise dikkatimi yoğunlaştırdığım alan doğal olarak sürdürülebilir mimarlık oluyor. Bu alanda büyük, küçük, dünyanın her yerinde hayata geçirilmiş projeler var. Yeryüzü Gemileri de bu yapıların arasında yer alıyor.

Architecture can be defined in various ways. Everybody from the professional and successful architects to architecture students perceives it from different aspects. I describe architecture as one of the tools that enable people to be in harmony with the environment. When I describe architecture this way, I naturally focus on sustainable architecture. There are realized small and big projects in everyday life, all around the world. Earthships are considered one of them.

Dışarıdan bakıldıklarında her ne kadar sıradan bir ev izlenimi oluştursalar da “Yeryüzü Gemileri” sıradanlıktan çok uzaklar. Onları sıradanlıktan uzaklaştıran en büyük özellikleri ise beton, tuğla gibi klasik malzemeler değil atık araba lastikleri, cam şişeler ve alüminyum kutular gibi geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak inşa ediliyor olmaları. İçleri toprak ile doldurulup balyozla dövülen lastikler ana duvarları oluşturmada kullanılırken renkli cam şişeler ise duvarların iç tarafında tuğla olarak ya da dekorasyon amaçlı kullanılıyor.

Even though “Earthships” resemble ordinary houses, they are anything but ordinary. The main characteristic that makes them unordinary is using recyclable materials such as car wheels, glass bottles and aluminum boxes in construction instead of common materials like concrete and brick. While hammered car wheels filled with soil are used to construct the main walls, colorful glass bottles are used either in the place of bricks or with the purpose of decoration.

Geri dönüşüm malzemelerini kullanarak halihazırdaki çöp ve çevre kirliliği sorununa estetik bir çözüm sunmalarının yanı sıra bu evler, konuklarına sürdürülebilir ve kendi kendine yetebilen yaşam alanları da sunuyor. Bu yaşam alanlarının yaratıcısı olan mimar Michael Reynolds, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için fosil yakıt kullanmayan bir barınağa, doğal kaynaklardan elektrik üretimine, yağmur suyu hasadına, atık su arıtımına, geri dönüşüme ve yiyecek üretimine ihtiyaçları olduğunu öne sürüyor ve Yeryüzü Gemilerini bu altı temel ihtiyacı baz alarak tasarlıyor. Bu yapılar ihtiyaç duydukları enerjiyi güneş enerjisinden karşılarken yağmur suyunu da depoluyor ve bu suyun öncelikle içme ve banyo suyu olarak kullanılmasını sağlıyor. Dahası bu yapılar, banyo suyunu bulaşık ve çamaşırlarınızı yıkayabileceğiniz suya, bulaşık suyunu evin içerisindeki bitkileri sulamak için kullanabileceğiniz suya dönüştürüyor. Burada arınan suyu ise sifon suyunuza dönüştürüyor. Son olarak sifon çekildikten sonraki suyu da dış botanikte kullanabileceğiniz suya dönüştürerek yağmur suyunu tam dört kez kullanmış oluyorsunuz.

In addition to offering an aesthetic solution to the existing environmental pollution by using recyclable materials, these houses offer their guests a sustainable and self-sufficient living spaces. The creator of Earthships, architect Micheal Reynolds, believes that in order for humans to sustain their life, they need a shelter that does not use fossil fuels, they need to generate electricity by using natural sources, do rainwater harvesting and sewage treatment, and produce food. He designed the Earthships based on these 6 fundamental needs. While these structures meet their need for energy from the sun, they store rainwater to be used as drinking and bath water. Moreover, Earthships, transform bath water and makes it possible to be used for washing the dishes and clothes or watering the plants. Then, this water is collected in the toilet tank for flushing. Lastly, after being flushed, rainwater is used for outdoor botany, and this way, rainwater is used four times in total.

Evlerin enerji ihtiyacını karşılayan güneş panelleri genellikle çatılara konumlandırılıyor.

Solar panels supply energy for the house. Usually, they are placed on the roofs.

    Earthship Biotecture, Taos County, New Mexico - Inside the earthship where the grey water is filtered by plants.

Eğer hala etkilenmediyseniz sıradaki özelliğin sizi etkileyeceğine eminim. Bu yaşam alanlarının tasarımı sayesinde seranızda kendi besininizi üretebiliyorsunuz. Ayrıca güneş panellerine ve lastikten duvarınıza ek olarak bu sera alan ile de evinizi ısıtabiliyorsunuz.

If you are still not impressed, I am quite sure the next characteristic will impress you. Thanks to their design, you are able to grow your own food in your greenhouse. In addition to the walls made of solar panels and wheels, it is possible to warm the house with the help of greenhouse space.

Her sabah kahvaltısı için kendi yetiştirdiğiniz bir domates

Homegrown tomatoes for breakfast

Kendi kendine yetebilen ve şebekeden bağımsız bir yaşam olanağı sağlayan bu evler, fırtına, deprem gibi doğal afetlere dayanıklı şekillerde de inşa edilebiliyor. Bu özellikleri afet sonrasında barınak olarak da kullanılabilmelerine olanak sağlıyor.

These self-contained houses that offer life without the network, can also be constructed to be resistant to natural disasters such as earthquake and storm. They serve as shelters after natural disasters thanks to its characteristics.

Bu inşası fazla emek isteyen ama tüm bu emeğe değen yapılar henüz fazla yaygınlaşmamış olsalar da bağımsız yaşama, sürdürülebilirliğe olan ihtiyacımız arttıkça ve çevre bilincimiz geliştikçe adlarını daha sık duyar hale geleceğiz.

The construction of these structures which require hard work is worth the effort. They are not common yet but as our demand for independent living, sustainability and our environmental consciousness increase, we will hear about “Earthships” more frequently. 

Kaynakça:

“Mimar Michael Reynolds Geri Dönüşüm Malzemeleri ile Ev Yapıyor”. En Son Haber. https://www.ensonhaber.com/galeri/mimar-michael-reynolds-geri-donusum-malzemeleri-ile-ev-yapiyor#7. Erişim 27 Ocak 2019.

Madeleine. Guillaume. Self-Sufficiency Earthship Systems”. The Green Escape. 20 Kasım 2017. https://the-green-escape.com/en/blog/earthship-systems/  Erişim 27 Ocak 2019.

Lea, Keya. Earthships – Passive Solar Homes Using Recycled Materials. 24 March 2011. Article. 2019.

Reynolds, Micheal. Interview by Núria Moliner. Earthship Biotecture: Self-sufficient and Sustainable Architecture for People and Planet, Nov. 2017,  https://urbannext.net/earthship-biotecture

Fotoğraflar:

www.instagram.com/earthship/

https://www.trover.com/d/khWW-earthship-biotecture-taos-county-new-mexico

Earthship Biotecture: Self-sufficient and Sustainable Architecture for People and Planet

http://www.solaripedia.com/13/37/6008/earthship_tire_wall.html

 

Çevirmen/ Translator: Yaren Sağlık

Grafiker/ Graphic Designer: Ceren Biltekin

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?