Yeni Yerleşim Alanı: Çatılar

Rooftop Houses

| Ekim 2018


Kendine uygun bir yerleşim alanı bulmak insanoğlunun varoluşundan itibaren en önemli arayışlarından biriydi. Bir mağaranın içiyle başladıysa da sonrasında o bölgeye has özelliklere göre kil, taş veya ahşap gibi farklı malzemeleri harmanlayıp kullanarak bir alan oluşturması ile devam etti. Bu alanlar genellikle yerleşimin daha elverişli olduğu düz arazileri, bir yolun veya nehrin kenarını ya da hayvancılık gibi faaliyetlerin bol yapıldığı engebeli arazileri kapsıyordu. Fakat hâlihazırda inşa edilmiş bir binanın çatısını yeni bir yerleşim alanı olarak kullanmak kimin aklına gelirdi ki?

  Çin’in Hengyang şehrindeki bir alışveriş merkezinin üstüne konumlandırılmış 25 villa, 2013.

 

New York’ta 4 katlı bir apartmanın üstüne konumlandırılmış bir ev.

 

Yoğun olarak Uzakdoğu ülkelerinde, özellikle de Çin’de, gelişmeye başlayan bu yeni yerleşim tarzı kendisini diğer ülkelerde de göstermeye başladı. Çin de dâhil olmak üzere çoğu yerde yasal sayılmamasına rağmen örneklerinin gün geçtikçe arttığını belirtmekte fayda var. Bir başka örnek ise Londra’nın en büyük sorunlarından biri olarak değerlendirilen yetersiz yaşam alanlarının bu yöntem ile çözüme kavuşturulması verilebilir. Apartmanların, alışveriş merkezlerin veya evlerin çatısını yerleşim alanına dönüştüren bu yöntem Londra’nın ev yetersizliğinin yoğun olarak yaşandığı bölgelerinde uygulanmaya başlanmış.

 

Yerleşim alanı yetersizliğine son verme amaçlı kurulanlarının yanı sıra biraz daha estetiğe ve görselliğe dayalı olanları da mevcut. Görsellik temelli olanlarına hem dış hem de iç cephede şehrin oluşturduğu bütünlüğe aykırı kaçan renklerin kullanılması, evin binanın çatısının biraz daha dışında kalacak şekilde konumlandırılması veya bir apartmanın çatısına tasarlanan evi içine alacak bir biçimde yapay bir dağın oluşturulması örnek verilebilir.

 

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Didden Kasabasındaki bir ev.

 

Daha çok gösteriş amaçlı yapılan ve Çin’in başkenti Beijing’de 26 katlı bir apartmanın çatısında bulunan bu evin yapımının 6 yıl sürmesine ve bir servet harcanmasına rağmen apartmanda oluşan hasarların, diğer apartman sakinlerinin şikâyetleri ve bu tarz bir yapının inşasının yasal olarak onaylanmamış olması nedenleri ile yıkılmasına karar verilmiş.

Her ne kadar, günümüz koşulları için, çılgın bir fikir olarak algılansa da yenilikçi bir yaklaşıma da sahip olduğu inkâr edilemez. Dünya nüfusunun engellenemeyen artışı ile yaşam alanlarının yetersiz kalması ve doğanın yeni yerleşim alanları için sürekli katledilmesi sonucunda tahrip edilecek alanının kalmaması gelecekte böyle bir yola başvurulabilme ihtimalini bir hayli yüksek kılıyor.  

 

Editör: Görkay Düzgün

Editör Yardımcısı: Beyza Koz

Görseller: Görkay Düzgün

 

Kaynaklar:

Strange and Gorgeous Houses Built on Rooftops

Building flats on existing rooftops could solve London’s housing crisis, expert says

Professor builds dream mountain villa where he can get away from it all. Only problem is, it’s on top of a Beijing apartment block (and the people underneath aren’t too happy)

 

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?