The Modern Lovers-“Pablo Picasso”

Jonathan Richman'ın şarkıyı yazarken Picasso'dan ilham aldığı doğru, ama hikayesi biraz farklı!

| Ekim 2018


The Modern Lovers. Boston’lu beş arkadaşın Jonathan Richman başrolünde kurduğu bir proto-punk grubu. Richman bu grubun ilhamını ise Andy Warhol’un ses prodüktörlüğü yaptığı ve adım adım şöhret basamaklarını tırmandırdığı bir “art rock” grubu olan Velvet Underground’a borçlu. Andy Warhol’a ve yarattıklarına hep bir saygım var ki Velvet Underground grubu da onun özgünlüğünün en iyi kanıtlarından biri. Modern Lovers ise onun referanslığında kurulmuş ve ilhamını yine “art rock”tan almış olduğundan incelemesi oldukça heyecan vericiydi.

Jonathan Richman ve onun yazdığı Pablo Picasso’yu anlamak için, kendisini biraz daha iyi tanımak gerekiyor. Jonathan genç yaşından itibaren sanatın içinde olmuş, hatta Boston Güzel Sanatlar Müzesinde bir çok ders almış. Boyadığı tuvallerin arkasına telefon numarasını koyuyordu ve bu onun için; sanatı kullanarak insanlarla iletişim kurmanın bir parçasıydı! Picasso onun en sevdiği ressam olmalı..

Ya da belki de öyle değildir. Jonathan Richman’in söylediğine göre Picasso’yla olan bağlantısı pek de düşündüğümüz gibi olmamış:

“18 yaşımdayken onu okudum. New York’a taşındım ve bazı kızları oldukça çekici buldum. Onlara yaklaşmaktan korktum. Çok yüksek bir imajım yoktu. Kendimi bilinçli hissettim ve “Pablo Picasso, sadece 1.63’tü ama bu gibi şeylerin onu rahatsız etmesine izin vermezdi” diye düşünmüştüm. Bu şarkıyı, kızları gördüğüm an hazırladım. Hayal edebilirsiniz; Yüzümdeki üzgün ifadeyi gördüm ve ‘Bu kızlara yaklaşmak için neden bu kadar korkuyorum?’ Diye düşünüyordum. Bu benim için bir cesaret şarkısıydı.”

Jonathan’ın Pablo Picasso şarkısının klibinde, Picasso’nun derlenmiş vintage fotoğraflarını ve tuvallerini görüyoruz. Jonathan belki de kendine bile itiraf edemediği Pablo Picasso hayranlığıyla bu şarkıyı yazmış ve o kesinlikle “ruhu” olan bir sanatçı portresiyle akıllarda yer edinmek istiyor.

Aslında “Pablo Picasso”, hem ünlü ressamın sanatı ve -farz ediyoruz ki- çapkın hallerini,  hem de Modern Lovers’ın gerçek dünyayla -ve kadınlarla- olan uyumsuzluğunu bize 4 dakika 24 saniyede anlatmaya çalışmış. Bana kalırsa ise bu şarkı doğrudan Picasso’ya hitap etmiyor. Burada verilen mesaj daha çok; bir sanatçının tarihteki ünlü ve başarılı bir sanatçının kusurlarını hatırlayarak kendini daha iyi ve “normal” hissetmeye çalışması, ki bundan daha doğal bir şey de yok.

Sanatın ve sanatçının herhangi bir şeye ilham ya da araç olması güzel, bu onun hala yaşadığını gösterir. Picasso’yu hatırlamak için bu şarkıyı tabikii de dinlemeyebilirsiniz ama Modern Lovers ve Jonathan Richman için video aşağıda!

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

The Modern Lovers. A proto-punk band with five friends from Boston, starring Jonathan Richman. Richman owes his inspiration to the art rock band Velvet Underground, where Andy Warhol was the sound producer and also the pioneer of their glamorous fame. I always respect Andy Warhol and his creations and the Velvet Underground is one of the best proofs of his authenticity. It was very exciting to analyze Modern Lovers, because the band also inspired by the “art rock” and was founded on the reference of Velvet.

In order to understand Jonathan Richman and his own song “Pablo Picasso”, you need to know himself a little better. Jonathan has been involved in art from a young age and even studied at the Boston Museum of Fine Arts. He put his phone number behind the canvases he painted which means to him that using art as a part of communicating with people. Sounds like so much Picasso…

Or maybe not. According to Jonathan Richman, relation with him and Picasso wasn’t exactly like what we thought:

“I read about him when I was 18. I moved to New York and was intimidated by these girls who (I) thought were attractive. I was afraid to approach them. I didn’t have too high a self-image. I was self-conscious and I thought “Well, Pablo Picasso, he’s only 5 foot 3 but he didn’t let things like that bother him.” So I made up this song right after I saw those girls. You can picture it; I had this sad little look on my face and I was thinking ‘Why am I so scared to approach these girls?’ That was a song of courage for me.”

In the music video of Jonathan’s “Pablo Picasso” song, we see the collected vintage photographs and canvases of Picasso. Jonathan perhaps wrote this song with the admiration of Pablo Picasso which he could not even admit to himself and he definitely wanted to get a place in the minds with the portrait of an artist who has a “soul”.

In fact, “Pablo Picasso” tries to tell us ; the art of the famous painter and -we assume that- his flirtatious situations , as well as the incompatibility of Modern Lovers with the real world -and women- in 4 minutes 24 seconds . As far as I’m concerned, this song doesn’t appeal directly to Picasso. The message given here is mostly; an artist trying to feel better and more normal by remembering the flaws of a famous and successful artist in history and yeah, there is nothing more natural than that.

It’s good to know that art and the artist are inspired by something or even can be a tool for that, which means they’re still alive. In order to remember Picasso, you may not listen to this song, of course, but the video for Modern Lovers and Jonathan Richman is below!

Well some people try to pick up girls
And get called assholes
This never happened to Pablo Picasso
He could walk down your street
And girls could not resist his stare and
So Pablo Picasso was never called an asshole

Well the girls would turn the color of the avacado
when he would drive
Down their street in his El Dorado
He could walk down your street
And girls could not resist his stare
Pablo Picasso never got called an asshole
Not like you

Alright
Well he was only 5’3″
But girls could not resist his stare
Pablo Picasso never got called an asshole
Not in New York

Oh well
be not schmuck, be not abnoxious,
Be not bellbottom bummer or asshole
Remember the story of Pablo Picasso
He could walk down your street
And girls could not resist his stare
Pablo Picasso was never called an asshole

 

Çevirmen: Ezgi Gaye Göncü

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?