The Carters

Apes**t Klibi İncelemesi

| Temmuz 2018


Şuanda “On the Run II” turnesinde olan Beyoncé ve Jay-Z, beraber ilk albümlerini çıkardı. “Everything is Love” adlı albüm’de ise en çok dikkat çeken parça “Apes**t” oldu. Nedeni ise turnelerinin Londra durağındayken yayımlanan şarkının klibi. Ricky Saiz tarafından yönetilen müzik klibini bu kadar dikkat çekmesinin nedeni ise klibin “Louvre” müzesinde geçmesi. Müze kapatılıp çekimi yapılan bu kliple beraber ikili adeta güçlerini tekrardan beyan etmiş oldular ayrıca da klasik batı sanatına karşı geldiler, baş kaldırdılar.

Klip Jay-Z ve Beyoncé’nin ikonik Mona Lisa tablosu önünde yan yana durmaları ile başlıyor.  Klip boyunca birçok önemli eser görüntüleniyor ama önemli olan klibin ve şarkının hangi mesajı verdiği. Klipte gösterilen eserlere baktığımız zaman tablolar ve önlerinde dans eden insanlar arasında bir karşıtlık olduğunu görüyoruz: ten renkleri. Tablolarda resmedilen kişilerin neredeyse hepsi beyaz siyah olanların ise köle olduğunu görüyoruz. Kısacası bu klip tamamı ile sanatta bile yapılan ırkçılığa karşı bir başkaldırı. Klipteki tablolar ve heykeller antik yunan güzellik konsepti içinde beyaz insanları temsil ediyor. Zaten siyah insan neredeyse hiç yok. Yönetmen siyah insanların sanatta bile nasıl gösterildiğine özellikle değinmek istemiş. Louvre Müzesi en önemli sanat eserlerinin olduğu yer olmasına rağmen burada bile olan eserlerde ayrımcılık söz konusu durumda.

Beyoncé ve Jay-Z sanat eserlerinde olan ayrımcılığı görüp bir karşıtlık getirmişler aslında mekana. O zamana kadar sadece beyazların sanatının olduğu yere kendilerininkini getirdiler ve bunu dansları ile müzikleri ile gösterdiler. Bunun çok net olduğu sahne ise bir kadının önünde oturan adamın saçlarını kesmesi. Kesilen saç da etnik kökenine uygun çünkü.

Kontrastı ise en net olarak Beyoncé ve dansçılarının Jacques- Louis David’in eserinin önünde dans ettikleri sırada görüyoruz. Klipteki temayı anlamamıza yarayan bir başka etmen ise Jay-Z’nin şarkıdaki sözleri.  Şarkıda Grammy’de bir çok adaylığı olmasına rağmen ödül alamadığını bunun nedenini de Grammy ödül töreninde olan ırkçılık olduğuna bu kliple destekleyerek atıfta bulunuyor. Louvre müzesi global sanatın sembolü olarak yer alıyor ancak şarkı sözünde geçenler ile bunun sadece Louvre müzesinde olmadığını vurguluyor.

Klip başladığı gibi gene Mona Lisa tablosu önünde son buluyor, yalnızca bu sefer Mona Lisa’ya arkaları dönük değil, ona doğru bakıyorlar. Mona Lisa döneminin en ikonik tablolarından olduğu için tüm bu olayların cevabı sanki ondaymış, lider oymuş gibi bakıyorlar ve bir cevap bekliyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=kbMqWXnpXcA

 

REFERANSLAR

https://www.billboard.com/photos/8461614/beyonce-jay-z-apeshit-music-video-art-louvre

https://www.rollingstone.com/music/news/how-beyonce-jay-z-defy-western-art-tradition-in-apeshit-video-w521615

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?