Sulu Boya 101

Watercolor 101

| Ekim 2020


 

Herkese yeniden merhaba. Bu yazımda sizlere sulu boyaya giriş niteliğinde bir yazı yazmak istedim. Sulu boya, bana göre pek çok insanın ilgisinin olduğu fakat başlamak için kendinde bazen cesaret ya da sabır bulamadığı bir boya çeşidi. Bu yüzden hem çevremde hem de sizlerden sulu boya yapmak isteyen ama bu planı hayata geçiremeyen kişiler varsa, umarım bu yazı size gereken önbilgiyi ve cesareti verir.

Yazıma başlamadan önce söylemem gereken minik bir bilgi var ama bu kendimle ilgili bir bilgi. Küçüklükten beri amatör olarak sürekli resim çizdiğimi ve bundan çok zevk aldığımı belirtmek isterim. Yani bu sonradan oluşan bir ilgiden çok küçüklükten gelen bir sevgi. Her zaman boyalar, kalemler ve kağıtlarla aram iyi olmuştur. Bu konuda herhangi bir eğitim aldın mı diye soracak olursanız eğer, cevabım hayır olacak. Ben daha çok deneme yanılma ile sevdiğim şeyleri bulmayı seven biriyim ama bu konuda bir kursa gitmek isterseniz de kesinlikle faydası olacaktır. Fakat teknikleri öğrendikten sonra iş yine sizin hayal gücünüze kalıyor. Neler çizeceğiniz ve yaratacağınız tamamen sizin elinizde. Aslında kurslardan ayrı olarak bu bağımsızlığa başından beri sahip olmayı da sevmiş olabilirim. Bir kursa gitsem belki de tüm sınıfın aynı sulu boya resmini çizeceği bir örnekle başlayabilir ve kendi yaratıcılığımı köreltebilirdim. Nedeni her ne olursa olsun, bir şekilde sulu boyaya başladım ve çok sevdim. O yüzden şimdi sizlere de bir giriş yazısı yazarak neden sulu boyaya başlamalısınız ve başlangıçta nelere ihtiyaç duyacaksınız bunlardan bahsedeceğim. Umarım keyifle okursunuz.

 

Hello again, everyone. In this article, I wanted to write an introduction to watercolor for you. Watercolor, for me, is a type of paint that many people are interested in, but sometimes cannot find the courage or patience to start with. Therefore, if there are people around me and among you who want to make watercolor paint but could not realize this plan, I hope this article will give you the necessary prior knowledge and courage.

First of all, there is a little information that I have to give, but it is about myself. I would like to state that I have always been painting as an amateur since I was little and I have enjoyed it very much. I mean, it’s a love that comes from my childhood rather than an interest that comes later. I’ve always been good with paints, pencils and papers. If you ask me that have you get any training on this subject, then my answer will be no.  I am a person who likes to find things I love more by trial and error method, but if you want to take a course on this subject, it will definitely help. But after learning the techniques, it’s still up to your imagination. What you draw and create entirely depends on you. In fact, apart from the courses, I may have liked to have this independence from the beginning. If I went to a course, maybe I could start with an example where the entire class would draw the same watercolor picture and this could have dampen my own creativity. Whatever the reason, I somehow got into watercolour and loved it. So the topics I’m going to give information about now are why you should start watercolor and what you will need in the beginning.  I hope you will enjoy reading it.

 

 

Neden Sulu Boya?

Why Watercolour Paint?

 

  • Suyla uğraşmak

Sulu boya aslında suyu yönlendirme sanatıdır. Ebru ile benzeyen bir noktası budur ama tabii ki ebru, ebru, malzemeleri ve yapılma biçimi nedeniyle sulu boya yapmaktan çok daha zordur. Bu bakımdan hem suyla uğraşmak hem de daha az komplike malzemeler kullanmak isteyenler için sulu boya çok daha ulaşılabilir bir seçenek olacaktır. Ek olarak, suyla uğraşmanın verdiği rahatlatıcı etki de stresinizi azaltacak ve kuruma süresinde size sabretmenin önemini tekrar hatırlatacaktır. Her attığınız katmanın kurumasını beklerken sabretmeli ve heyecanınızı bir sonraki adıma saklamayı öğrenmelisiniz çünkü sulu boyada sabır ve kağıdın ıslaklığı çok önemli. Önceki kat tam kurumadan yeni bir kat geçerseniz boyanız alttaki katla karışıp resminizi bozacaktır ya da bu durumun tam tersi olabilir. Yani ıslak olması gereken bir yer kuru olabilir ve renkler birbirine istediğiniz gibi karışmayabilir. İşte tüm bu süreçler size suyla uğraşmanın keyfine varmanız için sabırlı olmayı ve belki de hayatta her şeyi aceleye getirmemeyi öğretecektir. Özellikle de bu kadar hızlı yaşadığımız ve tükettiğimiz bir zamanda sulu boya size tekrar yavaşlamayı ve keyfine varmayı hatırlatacaktır.

 

  • Working with water

Watercolor is actually the art of manipulating the water. In this respect, it is similar to the art of marbling, but of course it is much more difficult than watercolor due to its materials and way of making. In this regard, watercolor will be a much more accessible option for those who want to deal with water and use less complicated materials. In addition, the relaxing effect of working with water will also reduce your stress and remind you again of the importance of patience while it dries. You have to be patient while waiting for each layer you paint to dry and learn to hide your excitement for the next step, because patience and the wetness of the paper are very important in watercolor. If you apply a new layer before the previous layer is completely dry, your paint will mess up your lower layer and spoil your painting, or vice versa. In other words, a part that should be wet can be dry and the colors may not blend together as you wish. Here all these processes will teach you to be patient to enjoy working with water, and perhaps not to rush everything in life. Especially at a time when we live and consume so fast, watercolor will remind you to slow down and enjoy the moment.

 

  • Az Malzeme Gerektirmesi ve Taşınabilir Olması

Sulu boya yapmak için temelde çok az malzemeye ihtiyacınız vardır ve tüm bu malzemeler kolaylıkla taşınabilir. Yani nerede isterseniz orada resim yapmak daha kolay olacaktır. Eğer deniz kenarında oturarak manzarayı çizmek isterseniz bu akrilik veya yağlı boya için gereken malzemelerden ve belki de şövale taşımaktan çok daha ulaşılabilir bir boya türü olacaktır. Sulu boya için gerekli temel malzemeler aslında altı tanedir. Bu malzemeler, sulu boya, palet, yüksek gramaja sahip olan bir kağıt ya da defter, birkaç fırça, peçete ya da havlu kağıt ve su koyacağınız bir kaptır. Bunlara ek olarak bazı insanlar maskeleme bandı, jel kalemler ya da guaj boyayı da resimlerinde kullanabilir ama temel ihtiyaçlarınız kesinlikle bu malzemeleri geçmeyecektir.

 

  • Portable and Requires Less Material

To make watercolors, you basically need very few materials and all of them are very portable. So it will be easier to paint wherever you want. If you want to draw the landscape while sitting by the sea, this would be a much more accessible type of paint than the materials needed for acrylic or oil paints and perhaps carrying an easel. There are actually six basic materials needed for watercolor. These materials are watercolors, palettes, a heavy weight paper or notebook, a few brushes, napkins or towels, paper and a cup in which you will put water. In addition, some people may also use masking tape, gel pens, or gouache in their paintings, but your basic needs will certainly not be more than these materials.

 

  • Yapısı, Duruşu ve Renk Skalası

Özellikle sulu boyanın kendine has bir duruşu olduğuna inanıyorum. Pastel renkleri en iyi yansıtan ve belki de en yumuşak geçişleri sağlayan boya olabilir. Bunun yanında sadece 12 renkten oluşan bir paletle milyonlarca farklı renk yaratabilirsiniz. Tek yapmanız gereken paletinizde istediğiniz renkleri su aracılığıyla birleştirmek. Üstelik bunları yaparken suyun içinde boyanın nasıl karıştığını ve renklerin nasıl değiştiğini izlemek de çok hoş olacaktır.

Benim yapmaktan hoşlandığım bir diğer şey ise önceden ıslattığım bir kağıda bir renk koyarak onun suyla nasıl hareket ettiğini ve değiştiğini izlemek. Boyanın, kağıt üzerinde dağılması ve rengin yoğunluğunun azalmasını görmek sanki kağıt üzerinde minik bir dansı izlemek gibi oluyor.

 

Tüm bu pozitif özelliklerin yanı sıra sulu boyanın negatif bir yönü de var. Kaliteli bir sulu boya genelde ithal olduğu için maalesef masraflı bir uğraştır ve eğer çok çizim yapan biriyseniz bu sizin boyanızın çok çabuk bitmesi demek olacağından çok sık boya almak zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir. Yani çok sık sulu boya yapan birinin, boyaları çok sık bitecek ve yerine yenisini alması gerekecektir. Ek olarak, sulu boya kağıdı da yine maliyete eklenebilir çünkü yüksek gramajı olan kağıtlar (tercihen 300 gr ve üzeri) normal ofis kağıtlarına ya da resim defterlerindeki kağıtlara göre daha maliyetli.  Bu nedenlerden dolayı da doğal olarak sulu boya yapmak ek bir masraf haline gelecektir Fakat normal bir kağıda sulu boya yapmanız demek kağıdın buruş buruş olacağı ve suyu taşıyamayacağı ya da ememeyeceği anlamına geldiği için ne yazık ki bu maliyetten kaçamayabilirsiniz.

 

Evet, şimdi tüm bu güzel yanlarından ve ek olarak bir maliyetli tarafından bahsettikten sonra sizlere kesinlikle maliyetine değer bir hobi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle suyla uğraşılan hobilerin stres seviyemizi ciddi derecede azalttığı ve kafamızı dağıtmamıza yardımcı olduğu düşünülürse sulu boya bunun için biçilmiş kaftan. Umarım bu yazı hepinize sulu boyaya başlama isteği vermiştir. Renkli ve mutlu olduğumuz diğer yazılarda görüşmek üzere!

 

  • Structure, Stance and Color Scale

I believe that especially watercolor has its own unique stance. It may be the paint that best reflects pastel colors and perhaps provides the smoothest transitions. In addition, you can create millions of different colors with a palette of just 12 colors. All you have to do is to combine the colors you want in your palette through water. Moreover, in the meantime, it will be nice to watch how the paint mixes in the water and how the colors change.

Another thing I like to do is to put a color on a previously soaked paper and watch how it moves and changes with water. Seeing the dispersion of the paint on the paper and the decreasing intensity of the color is like watching a tiny dance on the paper.

 

Besides all these positive features, watercolor also has a negative side. A good quality watercolor is unfortunately costly because it is usually imported, and if you draw a lot, it means that you will run out of paint very quickly, so you may have to buy paints very often. In other words, someone who makes watercolors very often will have to run out of paints too often and have to buy new ones. In addition, watercolor paper can also be considered costly, because heavy weight paper (preferably 300g or more) is more expensive than sketchbook or regular office papers.   For these reasons, making watercolors will become an additional expense naturally. But unfortunately, you may not be able to avoid this cost, since making watercolors on a regular paper means that the paper will wrinkle and cannot carry or absorb water.

 

Yes, now after talking about all these beautiful aspects and also the cost, I can tell you that it is definitely a hobby worth its cost. Especially given that hobbies working with water significantly reduce our stress levels and help us clear our heads, watercolor is perfectly suited for this. I hope this article has given you all the desire to start watercolor. See you in other articles where we are colorful and happy!

Çevirmen/Translator: Su Yıldız

Grafiker/Graphic Designer: Saray Edanur Erdoğan

Editör/Editor: Saray Edanur Erdoğan

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?