Şubat Ayı Kültür-Sanat Etkinlikleri

February - Art and Culture Activities

| Şubat 2019


İşte şubat ayı!

Here comes february!

 

Kışın ortasında yeni bir başlangıç, okula dönüş ve verilen yeni sözler… Bu yeni ayda söz vermek yerine sevgi biriktirmeyi ve anı yaşamayı deneyelim. Ankara’da etkinlik olmadığını söyleyen çok. Bir de bizim gözümüzden bakmak ister misiniz?

Sanat, sanat ve daha çok sanat… Hem de burnumuzun dibinde.

A new beginning, return to school, and new promises made in the middle of winter… Let us try saving some love and living the moment this month, instead of making new promises. It seems like it is easy to say there are not enough activities in Ankara, would you like to think again from our perspective?

Art, art, and more art; and right under our noses.

 

“Nereye Gitti Bütün Çiçekler” Oyunu

The Play “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” (“Necessary Targets”)

Güncel sorunlara parmak basarken “kadın” bakış açısını da yansıtan oyun, şu zamanda empati kurarak sanatın içinde olmak için büyük bir şans. Tuğrul Tülek’in yönettiği “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

Touching upon current issues while also reflecting the “female” perception, the play is a big opportunity to get involved in art through empathy. Necessary Targets continues to meet the audience with Tuğrul Tülek in the director chair.

 

“Eve Ensler’in, Bosna savaşının ardından yazdığı ve orijinal adı “Necessary Targets” olan oyun bilinmeyen bir coğrafyada, bilinmeyen bir zamanda, bir mülteci kampında geçiyor. Bir psikolog kadın mültecilerin travmalarını onarmaya çalışırken bir yazar da bu hikayeleri dünyaya duyurmak istiyor. Kadınlar kendi hikayelerini birer birer anlattıkça bir yandan savaşın ve mülteci olmanın korkusu ve çaresizliğine tanık olurken diğer yandan da kadınların kendi aralarındaki ilişkilerin nasıl güçlendiğini göreceğiz.”

‘Necessary Targets’, written by Eve Ensler after the Bosnian War and was translated to Turkish as ‘Nereye Gitti Bütün Çiçekler’, takes place in a refugee camp at an unknown location, during an unknown time. A writer wants to let the world know about the stories a psychologist is revealing while trying to cure their traumas. As the women tell their stories one by one, we will both witness the fear and desperation of war and being a refugee, and how the relationships between those women gain strength.

 

Meb Şura Salonu

5 Şubat Salı 20.00

Biletler bukupon.com‘da.

http://bukupon.com/eankara/20328/nereye-gitti-butun-cicekler-oyunuSaint

MEB Şura Hall

February 5th, Tuesday, 20.00

You can find the tickets at bukopon.com

http://bukupon.com/eankara/20328/nereye-gitti-butun-cicekler-oyunuSaint

 

“Melek Mosso” Konseri

Melek Mosso Concert

“Umrumda Değil” coverıyla daha geniş bir kitleye sesini ulaştırmaya başlayan Melek Mosso sahnede sizlerle buluşuyor.

Starting to reach a larger audience thanks to her cover of the song “Umrumda Değil”, Melek Mosso is coming to meet you at the stage.

 

6:45 KK Ankara 

9 Şubat Cumartesi 22.30

Biletler bukupon.com‘da.

http://bukupon.com/eankara/20386/melek-mosso-konseri

6:45 KK Ankara

February 9th, Saturday, 22.30

You can find the tickets at bukupon.com

http://bukupon.com/eankara/20386/melek-mosso-konseri

 

Valentine Anısına Caz ve Romantizm, Sevgililer Günü Konseri

A Concert of Jazz, Romance and Valentine’s Day In Memory of Saint Valentine

Caz, sevgiyi kutlamak adına farklı bir alternatif sunuyor bizlere. SainValentine’nin anısına düzenlenen konser 10 Şubat Pazar 18.30’da Mozarthaus Sanat ve Konser Evi’nde!

Jazz is giving us a different alternative in the name of celebrating love. The concert, being held in the memory of Saint Valentine, will take place at Mozarthaus Art and Concert House on the 10th of February, Sunday at 18.30.

 

ŞENAY OCAK, vokal

MURAT ULUS, kontrbas 

JANUSZ SZPROT, piyano

ŞENAY OCAK, vocal

MURAT ULUS, contrabass

JANUSZ SZPROT, piano

 

“Sevgililer gününe özel bir aşkın caz şarkıları ve Saint Valentine’nin yaşamına dair kesitlerden bahsedilecek, Caz ile iç içe geçen büyülü bir konser olacak konserde, sürpriz kadın erkek düetleri de yer alacak.”

“Talks on Saint Valentine’s life will be accompanied by jazz songs based on a love story special to Valentine’s Day. The concert will be a magical night in touch with jazz and it will also involve surprise duets.

 

Mozarthaus Sanat Evi- 10 Şubat Pazar 18.30

Biletler biletix.com‘da!

http://www.biletix.com/etkinlik/YIG18/ANKARA/tr

Mozarthaus Art House – Feubruary 10th, Sunday, 18.30

You can find the tickets at biletix.com

http://www.biletix.com/etkinlik/YIG18/ANKARA/tr

 

Masterpiece Ankara- Resim: Klimt- Öpücük

Masterpiece Ankara – Painting: The Kiss by Klimt

Masterpiece Ankara yeni bir atölye çalışması ile karşımızda. Sevgililer gününü kutlamak için bir ilişki içinde olmamız gerekmiyor, bu sevgiyi hissetmek kendimize zaman ayırarak da mümkün. 14 Şubat’a özel olan bu atölye çalışmasında Klimt’in “Öpücük” tablosu üzerine çalışılacak.

Masterpiece Ankara meets us with a new workshop. We do not need to be in a relationship in order to celebrate Valentine’s Day, we can simply feel the love mentioned by simply taking some time to ourselves. During this workshop which is specifically for February 14th, Klimt’s “The Kiss” will be worked on.

 

14 Şubat Perşembe 19.00

Masterpiece Ankara

Daha fazla bilgi için: https://www.studiomasterpiece.com 

Biletler biletix.com‘da!

http://www.biletix.com/etkinlik/VP40E/ANKARA/tr

February 14th, Thursday, 19.00

Masterpiece Ankara

For more information: https://www.studiomasterpiece.com

You can find the tickets at biletix.com

http://www.biletix.com/etkinlik/VP40E/ANKARA/tr

 

Kral Lear

The Play “King Lear”

Muharrem Özcan’ın yönettiği “Kral Lear” oyunu pek çok şehirden sonra şimdi de Ankara’da seyirciyle buluşuyor.

Directed by Muharrem Özcan, “King Lear” is now meeting the audience in Ankara after many cities.

 

“Hem aktör hem çevirmen kimliğiyle yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer, bu kez Shakespeare’in ‘trajedisini kendi elleriyle çizen’ kahramanı Kral Lear’a bürünüyor. İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine çok katmanlı bir klasik olan oyunun yönetmeni ise Muharrem Özcan. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç odakları arasında dönen bu trajedi, oyunun özündeki grotesk etkiler eşliğinde yorumlanıyor.”

“Haluk Bilginer, who has a busy Shakespeare schedule with his actor and translator identities, is now playing the part of Shakespeare’s character who shapes his tragedy with his own hands: King Lear. In the director chair of the play, which is a multiple-layered classis on rulership and property-sharing, sits Muharrem Özcan. The tragedy between King Lear, his daughters, and the other power elites is being discussed with the company of grotesque effects and influences that come from essence of the play.”

 

Yazan: William Shakespeare

Yöneten: Muharrem Özcan

Çeviren: Haluk Bilginer

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Özlem Karabay

Müzik: Tolga Çebi

Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan

Oynayanlar: Haluk Bilginer, Berfu Öngören, Melike Güner, Nazlı Bulum, Arif Pişkin, Deniz Celiloğlu, Kaan Turgut, Onur Özaydın, Sertan Müsellim, Efe Tunçer, Hüseyin Sevimli

Writer: William Shakespeare

Director: Muharrem Özcan

Translator: Haluk Bilginer

Décor and Costume Design : Özlem Karabay

Music: Tolga Çebi

Lighting Design: Kemal Yiğitcan

Actors: Haluk Bilginer, Berfu Öngören, Melike Güner, Nazlı Bulum, Arif Pişkin, Deniz Celiloğlu, Kaan Turgut, Onur Özaydın, Sertan Müsellim, Efe Tunçer, Hüseyin Sevimli

 

15-17 Şubat 20.00

Meb Şura Salonu Ankara

Biletler için: biletix.com

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/174262696/ANKARA/tr

February 15th-17th, 20.00

Meb Şura Hall Ankara

You can find the tickets at biletix.com

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/174262696/ANKARA/eng

 

BONUS!

Deus Ex Machina/ Sezer-Ali Ak Baret Koleksiyonu

Deus Ex Machina/ Sezer-Ali White Baretta Collection

Maskeler ve baretler, sanatsal düşünce ve yaratıcılık açısından olağanüstü derecede zengin ifade araçları olarak müze sergilerinde uzunca bir süredir yer bulmuşlardır. Hemen her kültürde “bilinmeyene” karşı bir korunak olarak dönemin toplumunun bir yansıması olmuş ve sanatsal üretime de ilham vermiştir.

Masks and barettes have found place in museum exhibitions as remarkably rich ways of expression regarding artistic thought and creativity. They have been a reflection of different eras’ societies and inspired artistic makings as a shield against the “unknown” in almost every culture.

 

21 Aralık’ta açılan Deus Ex Machina* sergisi, gündelik yaşam, klişeler ve olaylar dizini arasındaki dramatik ilişkiyi sorgularken, nihai belirleyici olarak sanatçının tasarım ve biçimlendirme yetisini izleyiciye sunmaya devam ediyor.

Having opened on the 21st of December, the Deus Ex Machina* exhibition continues to show the audience the abilities of the artist such as designing and formalizing as ultimate determiners when it also keeps questioning the dramatic relations between daily life, stereotypes and the chain of events.

 

Sergi 20 Şubat’a kadar CerModern’de, kaçırmadan ziyaret edin.

Daha fazla bilgi için: https://www.cermodern.org/deus-ex-machina.html

The exhibition will be at CerModern until the 20th of February, visit before it is too late!

For more information: https://www.cermodern.org/deus-ex-machina.html

 

Çevirmen/ Translator: Deniz Karaytuğ

Grafiker/ Graphic Designer: Görkay Düzgün

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?