Solo Çağdaş Dans Festivali

21. Yüzyıl, Türkiye'de Dans Kültürü

| Ağustos 2018


Yaşadığımız şehirde sanata gerektiği kadar doyamadığımız bir gerçek… Ancak etrafımızda güzel şeyler de oluyor. Belki ruhumuzu doyurmaya yetmiyor evet, yine de bana sorarsanız, uzun seneler içinde Ankara’nın bu konuda geliştiğini görmek bile oldukça keyif verici bir olay. Özellikle dans kültürü yalnızca Ankara’da değil, tüm Türkiye’de ilerleyecek temel bulmakta zorlanan bir dal. Çoğunlukla insanların dansa dair gördüğü ve bildiği şeyler, instagram postlarında denk geldikleri yabancı stüdyo workshoplarında çekilmiş, popüler parçalar eşliğindeki danslardan ibaret oluyor. Bu da dansın yalnızca görsel olarak algılanmasına sebep oluyor. Oysa temelinde her insanın kendinden bir parça bulabilecek olması yatıyor. Geçtiğimiz ay 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında CerModern’de düzenlenen Solo Çağdaş Dans Festivali Türkiye’de solo dans disiplininde gerçekleştirilen ilk etkinlikti ve bahsettiğim temelin anlaşılmasında büyük bir rolü oldu.

Her dans türü aslen ruhun bedendeki yansıması olsa da solo dans disiplini bunun en doğal şekilde dışa vurumudur. Bireyin tamamen kendi iç dünyasının beden bulmuş halidir. Bir fırça darbesinin tuvalde bıraktığı izi kendi vücudunuzu kullanarak oluşturabilirsiniz. Solo dans isminin kullanılmasının sebebi de budur, sahneye koyduğunuz eser tamamen bireyseldir. Teknik açıdan farklı dans türlerinden besleniyor olsa da genel kompozisyon sizin içinizden geçendir. Nasıl bir tuvali çeşit çeşit renkler ile donatabiliyorsanız, sahne de sizin hareketleriniz ile renklenir. Bu şekilde anlatıldığında, dansın, gözünüzde canlandırmanın zor olduğu bir tür olduğu da kabul edilebilir bir gerçek. Ancak eminim ki festivalde izlediğim sanatçılar bu soyutluğu kafanızdan silip kendinizi sahneye ait hissetmenizi sağlayacaktır.

Festival kapsamında Türkiye’den katılan 10 dansçının yanında Fransa, ABD, Finlandiya, Meksika, İtalya, Almanya, Ukrayna, İsrail, Avustralya, Lübnan, Polonya ve Avusturya’dan dansçılar da yer aldı. Etkinlikler kapsamında bireysel gösterilerin yanında çeşitli workshoplar, kısa film gösterimleri ve söyleşiler gerçekleştirildi. Türkiye adına özellikle Ankara Devlet Opera ve Bale Modern Dans Topluluğu dansçılarından Deniz Alp, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı eğitmeni Özgür Adam İnanç, dansçı ve eğitmen Galip Emre ile eski Ankara Devlet Opera ve Balesi solist bale sanatçısı Uğur Seyrek isimlerinin jüride bulunması çok büyük bir gururdu. 21. yüzyılda Türkiye’yi bu alanda en iyi şekilde temsil etmek adına ve bizim de çağın gerisinde kalmayarak, dansın modern perspektifine hakim olduğumuzu gösterebilmek için bu isimlerin festivale dahil olmasından inanılmaz keyif aldım. Zamanında Deniz Alp ile çalışma şansını buldum ve hala da ondan ilham almaya devam ederim. Çalışmaları ilginizi çekerse sizin için detaylı bir özet, http://solodans.com/index.html#instructors .

 

Festival  boyunca sahneye konan her şeyden çok etkilensem de ilk üçü sizinle paylaşacağım. Bahsettiğim jürilerden Galip Emre’nin “Hayal Gücünü Harekete Geçir” dans söyleşisi tam da benim solo dans hakkında değindiğim noktaya odaklanıyor. Hislerin, düşüncelerin dansla nasıl bir uyum içinde olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Kaçıranlar için kendisi bu konuşmayı TEDxMETU’de de yapmıştı, https://www.youtube.com/watch?v=GThl6ls1bzk . Bireysel temsillerin ise hepsini çok etkileyici bulsam da, neticede her biri farklı bir insan demek oluyor, aklımda ve bedenimde en çok iz bırakan iki kişiyi seçtim. Almanya’dan Chiara Rontini ve kapanış dansını yapan İsrail’den Eldad Ben-Sasson. Rontini’nin dansında belki de kendimden bir parça bulduğumu hissettim, Eldad Ben-Sasson ise tek kelime ile büyüleyiciydi. Dediğim gibi bireysel eserlerin her biri birbirinden farklıydı ve her birinde ilham alacak farklı bir pırıltı bulmak mümkündü. Dileğim bu bilincin herkeste oluşması. Dansa farklı bir bakış kazandırmak adına bu festival gibi aktivitelere ev sahipliği yapmaya başlamamız bana inanılmaz bir umut oluyor. Danstan keyif almak için dans etmek zorunda değilsiniz ancak denemekten de asla zarar gelmez unutmayın…

Festivalin Facebook sayfasından kaçırdığınız dansları görme şansını bulabilirsiniz,

https://www.facebook.com/SOLODANCEANKARA/

Referanslar

http://solodans.com/index.html#about

https://www.cermodern.org/solo-çağdaş-dans-festivali.html

http://solodans.com/index.html#about

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?