Sevilen Filmlerin Setleri

Gerçekliğine Şaşırdığımız Film Setleri

| Mart 2018


Hayal kahramanlarıyla büyüyen bir neslin içinde olarak  fantastik filmler beni her zaman çok etkilemiştir ve her zaman kendimi onların kalelerinde yaşayan karakterlerden biri olarak hayal etmişimdir. Bu filmler bize en çok ne hissettiriyor peki? İzlerken o muhteşem şatolarda, dağların en tepesinde, sonsuzluğa uzanan yeşilin hüküm sürdüğü kasabalarda yaşamayı hayal ederdik değil mi? Fakat gelişen teknoloji ile bunların aslında set ürünü olması hayal kırıklığına uğratmıştır hepimizi. Fakat muhteşem mimarisi ile tüylerimizi ürperten buyapıların gerçek olduğunu duyunca siz de bir hayli şaşıracaksınız.

İşte hayranı olduğumuz, büyük bir heyecan ile izlediğimiz o filmlerin çekildiği gerçek mekânlar. Ziyaret edebileceğimiz, kendimizi filmlerin başrolü gibi hissetmemize olanak tanıyan o büyülü yapılardan gerçek olanları;

  1. Alnwick Kalesi, İngiltere

Harry Potter ile büyüyen bir nesil olarak beni gerçekliğinin varlığı ile çok etkilemiş bir yerden başlıyorum listeme. Hangimiz istemedik Hogwarts gibi büyük ve ihtişamlı bir okulda okumayı? Uçsuz bir sonsuzluğa uzanan yemyeşil alanında koşmayı, değişik tasarımlı sınıflarında eğitim görmeyi? Hepimiz hayal etmişizdir değil mi? Belki filmdeki bir büyücü olarak değil ama yine de gezip filmin havasını hissedebileceğimiz ve kalenin tasarımının muhteşemliği ile hepimizi büyüleyecek olan bu kale İngiltere’nin Northumberland şehrinde, Alnwick kasabasında bulunmaktadır. İngiltere’nin en ihtişamlı kalelerinden biri olan Alnwick kalesi Gotik mimari tarzında Robert Adam tarafından 1096’da tasarlanmıştır. Kalenin içerisinde bu unutulmaz seriye özel turlar düzenlenmekte ayrıca düğün, konser, yemek, müzikaller yapılmaktadır.

 

2. Christ Church Üniversitesi ve Katedrali, Oxford

Londra’da bulunan ve yine Harry Potter filmlerinden aklımızda en çok kalan  ve Hogwarts’ın yapımına ilham veren mekanlardan olan taş merdivenlerin ve ortak salonun çekildiği yer de bir set olmanın dışında gerçek bir mekandır.

 

3. Matamara, Yeni Zelanda

Kalbimizde yer etmiş diğer büyük filmlerden olan ” Yüzüklerin Efendisi” serisindeki Shire da şaşırıcağımız üzere gerçek. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin ardından “Hobbiton” olarak adlandırılan bu kasaba uçsuz bucaksız ve masalsı bir arazi üzerine konumlandırılmış  ve Peter Jackson’ın da memleketi olan Yeni Zelanda’nın Matamara kasabasında yer almaktadır.

 

4. Mentmore Kuleleri, İngiltere

İngiltere’de 1852-2854 yılları arasında Baron Mayer De Rothscild tarafından inşa edilmiş olan bu kuleleri “Batman Begins” filminden “Wayne Manor” olarak anımsarız aslında. Bu kuleler Birleşik Krallık için hem mimari hem tarihi olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Neo-Rönesans mimari tarzıyla tasarlanmış bu kuleler sadece Batman Begins için değil aynı zamanda birçok filmlere de ev sahipliği yapmıştır.

 

5. Angel Şelalesi, Venezuela

Son zamanların sevilen ve başarılı animasyon filmlerinden olan ve 2010 yılında en iyi animasyon filmi ödülünü alan “Yukarı Bak (Up)” filmindeki Carl Fredricksen’ın evini kurmayı hayal ettiği şelalenin asıl hali Venezuela’da bulunmaktadır. Angel Şelalesi dünyanın en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir . Aynı zamanda bu görkemli şelale 979 m uzunluğundadır.

 

 

6.Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Disney’in kahramanlarıyla büyüyüp onlar gibi hayal olmayı etmişizdir hepimiz, her çocuk gibi. Hatta bir çoğumuzun içinde hala o tatlı hayal bir kenarda durur ve şatomuzun kral ve kraliçesi olma umuduyla. İşte, bu kale tam olarak filmde set olarak kullanılmamış olsa da, “Uyuyan Güzel” masalındaki şatonun ve Walt Disney’in simgesindeki şatonun gerçek ilham kaynağıdır. Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı olan içinde birçok güzellik barındıran Hohenschwangau kasabasının yakınlarında bulunan bu kale iki gölün arasındaki sarp bir tepeye konumlanmıştır. 19. Yüzyıl Neo-Romantism mimari stiline sahip olan bu kalenin yapımına 1869’da başlanmıştır ve kale toplam 6 kattan oluşmaktadır.

 

7. Keahua Arboretum, Hawaii

Birçok dalda ödül almış olan “Avatar” filminin çoğu profesyonelce hazırlanmış ve teknoloji ile kurgulanmış olsa da asıl set olarak düşülen ve onun üzerine kurgulanan yer Pandora’daki yağmur ormanlarıdır. Bu ormanlarda çeşitli ender hayvan türleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Ridge ve Powerline patikaları dünya genelinde tırmanış rotaları için gidilebilcek en güzel mekanlar arasında yer almaktadır.

8. The Marriott Marquis Hotel, NY, Amerika

Son zamanların sevilen film serilerinden olan “Açlık Oyunları” filminde seçilen kişilerin kendilerini eğitmek için bulundukları eğitim merkezi The Marriott Marquis Hotel isimli Atlanta, Georgio’da bulunmakta. Bu oteli seçmelerindeki temel neden dünyadaki en büyük avluya sahip otellerden biri olması ve cam asansörlerinin olmasıymış.

 

 

 

Kaynakça:

http://mentalfloss.com/article/60109/15-real-movie-locations-you-can-actually-visit

https://filminebandim.com/listeler/hayrani-oldugunuz-filmlerin-cekildigi-10-gercek-mekan/

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?