Renklerin Diyarı : Burano Adası

Venedik'in Kanallarındaki Minik Bir Gökkuşağı Adası

| Kasım 2017


Her zaman gitmek için can attığım ve mimarinin muhteşemliği ile kendinden bahsettiren İtalya’ya bu yaz ailecek bir gezi yaptık. Şehrin her yerinde farklı güzellikler barındıran ve tarihi ile sizi içine çeken bu ülkede, beni en çok etkileyen şehirlerden biri Venedik’ti. Gitmeden önce nerelerde gezilmesi gerektiğini araştırırken benim de tesadüfen keşfettiğim Burano Adası, içinde bir sürü güzellik barındıran minik, kendi içinde, tatlı bir ada olarak çıktı karşıma.

Venedik’e giden herkes, lagünlerin ayağındaki küçük adaların farkına varmadan gezilerini tamamlar fakat bana göre bu adaları gezmeden Venedik gezisine son verilemez. Çünkü, bu adaların her birinin kendine has görülmesi gereken değişik havaları var. Kısıtlı zamanımdan kaynaklı tek bir adayı gezebileceğim için tercihimi renklerin diyarı olarak hissettiren Burano Adası’ndan yana kullandım. Bu adaya Venedik’ten kısa bir vapur yolculuğu ile geldim. Adaya adımınızı atar atmaz, kendinizi koca bir renk cümbüşünün içine düşmüş gibi hissediyorsunuz. Sanki gökkuşağının renklerinde bir yağmur yağmış ve adanın bütün binalarını çeşitli renklerle boyamış gibi gözüküyor.

Adanın rengarenk evlerini gördüğünüzde bu evlerin renkli olmasındaki temel nedenin ne olduğunu düşünüyorsunuz. Balıkçılığın gelişmiş olduğu bu adada, ada sakinleri akşam balık avından döndüklerinde evlerini karıştırırlarmış. Bunu önlemek için de her ev farklı bir renge boyanmış. Bu sayede herkes kendi evini rahatça bulabilir olmuş. Bu adadaki tüm evler yapılanma olarak yanındaki binaya düzgün bir şekilde yaslanmış ve sabit düz bir çizgi üzerine kurulmuş bir düzene sahip gibi gözükse de aslında bir labirent gibi hepsi birbirinin aynısı olan ve dolambaçlı bir yol üzerine kurulu. Bu evleri birbirinden ayıran en büyük özellik ise renkleri. Ayrıca tüm evlerin önüne binalar ile aynı renkte konulmuş tatlı perdeler de herkesin olduğu gibi benim de ilgimi hemen çekiyor.

Gezim sırasında dikkatimi en çok çeken noktalardan biri ise ada sakinlerinin yaşam tarzıydı.  Orta yaş nüfusun genç nüfusundan fazla olmasından kaynaklı olsa gerek bu adaya büyük bir sakinlik hakim. Adada dolaşırken adımınızı attığınız her sokak samimiyeti hissettiriyor size. Aynı zamanda ada sakinleri benim karşılaştığım kadarı ile çok sıcakkanlı. Hiçbiri evlerinin önünde doyasıya fotoğraf çekilmenizden rahatsız olmuyorlar hatta tam tersi hoşlarına gidiyor diyebiliriz. Küçük kafelerinde herkesin oturup birbirleriyle sohbet ettiğini, manavlarında kendi yetiştirdikleri sebze meyveleri sattığını küçük dükkanlarında satış yaptıklarını görünce ada, kendi içinde yaşadığı huzuru hissettiriyor. Adanın geçim kaynağı turizm olmasına rağmen, örneklerini bizim ülkemizde de gördüğümüz küçük köylerin aynısı aslında. Herkes kendi düzenini kurmuş ve hayatlarını sürdürüyor.

Adanın renkli evleri dışında en bilinen özelliklerden bir diğeri ise bizim kültürümüzde de olan dantel işlemeciliği. Çok ince el işçiliğine sahip ve iğne ile birçok değişik türde dantel eşyalar yapılıyor; yelpaze, şemsiye, kitap ayraçları, örtüler, perdeler… Yapılan bu eşyaları da ada sakinleri, sokakların arasındaki küçük dükkanlarında satıyor. Aynı zamanda adada, bir sürü güzel ve ilginç dantel örneklerini görebileceğiniz bir müze de bulunuyor.

Adada gezilmesi gereken tarihi yapılardan  biri ise Rönesansın izlerinin görüldüğü ve adanın simgelerinden biri haline gelen eğik çan kulesi ve yanındaki San Martino Kilisesi.

http://atomicrabbit.blogspot.com.tr/2010/06/venice-day-2-muranoburano.html

Renklerin hayatımız üzerindeki enerjisine ve verdiği mutluluğa inanan biri olarak, Burano Adası benim için Venedik’e gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında geliyor. Her şeyi geride bırakıp adada sakin ve tatlı bir yaşam sürdürme isteği uyandırıyor içinizde. Siz de Venedik’e uğradıysanız, kısıtlı vaktiniz olmasına rağmen bu adayı görmeden gitmemenizi öneririm. Adanın renkleri içinizde küçük mutluluk pırıltıları oluştursun ve renkli evlerin arasında doyasıya kaybolun.


Kaynakça
https://www.isoladiburano.it/
https://www.themagger.com/burano-adasi-venedik/
http://bayaiyi.com/burano-adasi/

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?