Reklamcılık, Medya ve Grafik Tasarım

Advertisement, Media and Graphic Design

| Ağustos 2019


Bir ürün alırken her ne kadar işlevine ve kalitesine göre seçim yapsam da ambalajının önemini asla es geçemem. Ambalaj ürünün kalitesinin ve işe yararlılığının kesin bir göstergesi değildir fakat inkar edilmemelidir ki büyük bir önem taşır. Mesela markete gittiğinizde “A bu da neymiş?” dediğinizde ilginizi çeken ürünün görünüşü değil midir? Peki, bu görünüş nasıl olur da raftaki diğer ürünleri gölgesinde bırakır? Bir tasarım öğrencisi olarak benim cevabım yaratıcı tasarım süreci olacaktır. Zekice tasarlanmış ve kurgulanmış sıradan olmayan ürün tanıtımları çoğu zaman istesek de istemesek de ilgimizi kendisine yoğunlaştırır. Renk kullanımının, sloganın ve ürünün kendine has özelliklerini sergileyecek aynı zamanda da bütünlüğü sağlayacak tasarım elemanlarının bir arada kullanım şekli tercihlerimizi etkiler. En basitinden çocukluğumda almayı çok istediğim çizim defterlerini örnek verebilirim. İçeriğine bakıldığında diğer çizim defterlerinden çok bir farkı olmayan o defterler beni ve yaşıtlarımı kapağındaki ışıltısı, renkleri ve üzerindeki figürleriyle adeta büyülüyordu. Bu farkı yaratan ürünün kapağındaki görsel elemanlardan başka bir şey değildi.

When I shop, I choose the product according to its functionality and quality, but I also can’t disregard the importance of packaging. The packaging is not a reliable source when it comes to giving information about the product’s functionality and quality; however, its importance cannot be denied. When you go shopping and a product catches your eye, it’s because of the product’s appearance. But, how does this product overshadow others and catch your attention? As a design student, my answer to this question is: the design process. Unusual products which are designed and fictionalized in an intelligent manner catch our eye, whether we want it or not. Our choices are affected by color, slogan, and other design elements which help demonstrate the product’s original features and also, which contribute to the integrity of the design. A very simple example is the drawing books I always wanted to buy when I was little. These drawing books weren’t so different from the others when it came to the content inside it. However, they mesmerized me and my peers with their covers: they were shiny and had fun images on them. What created this difference was no other than the visual elements on the cover.

Reklamcılık sektöründe hitap edilen kitleyi harekete geçirmek için sıradanlık uzak durulurken o kitlenin görmek isteyeceği türde tanıtımlar yapılmalıdır. Bir bölgenin kültürüne ve karakterine yönelik yapılan tasarımlar kitleyi büyük ölçüde etkileyecektir fakat konuyu özele indirgemeden genel bir çerçeveye oturttuğumuzda ürün tanıtım tasarımları nasıl daha cazip hale getirilebilir diye de düşünmek gerekir. İlgimizi harekete geçiren ilk unsur renk kullanımıdır çünkü görsel bir reklam aracına dikkatli bakmasanız bile ilk göreceğiniz şey renklerdir. Yazı tipinden, boyutundan, biçiminden veya slogandan önce dikkat çekici ve ürünle bağdaştırılabilecek bir renk dikkatimizi çeker. O görsel reklam aracı rengiyle ilgimizi çektikten sonra ne yazdığını okumamız için bizi tetikler. Daha yakından baktığımızda yazı tipine rastlarız. Belirgin hatlarla, kalın çizgilerle, göze çarpacak şekilde hatta arka planına uygun bir renkle yazılmış bir yazı kendini okutur ardından da slogan kısmına geçiş yaparız. Slogan ürünün kısa bir tanıtımı olmalıdır. Bu kısa tanıtım mizah, düşündürme veya diğer bir takım duyguları harekete geçirmeyle sağlanabilir. Ürünün amacını belli etmesi aynı zamanda akılda kalıcılığı sağlaması slogan seçilecek cümlenin önemli özelliklerindendir. Elbette tüm bu süreç saniyeler içinde yaşanır ve biz fark etmesek de gün içinde bu tip süreçlerden birçok kez geçeriz.

The advertisement sector should avoid mundaneness and focus on promotions which its target audience wants to see. A design which appeals to a group’s culture or characteristics will greatly affect the group, however if we avoid dwelling too much on the personal and focus on the general, the question “How to create a more appealing product promotion design?” presents itself. What catches our attention at the first glance is colors, because we see colors even if we aren’t paying that much attention to the visual elements of the advertisement. Before the font, size and shape, or the slogan, colors draw our attention, and we associate these colors with the product. After we are drawn into the product due to the colors, now we are ready to give the advertisement a chance and read what’s written on it. A closer look, and the font catches the eye. An eye-catching writing in harmony with the background color, with distinct and thick lines, appeals to us and makes us read it. Then our focus is drawn to the slogan. The slogan should be a concise description of the product. This short introduction can have humorous, thought-provoking or stimulating characteristics. Referring to the aim of the product and ensuring the slogan is catchy are among crucial elements to pay attention to. Of course, this process lasts only seconds and even if we don’t realize it, we go through similar processes every day.

Mc Donalds Portekiz için hazırlanmış bu afişte karamelli dondurmayla yaz mevsiminin özdeşleştirildiğini görüyoruz. Arka plan rengi ile önde kullanılan renklerin uyumu ilk bakışta gözümüze çarpan tasarım elemanı oluyor. Ardından ‘A Little Taste of Summer’ sloganını ve detayları görüyoruz. Dondurmanın bir su kaydıraklı bir havuza benzetilmesi yaz mevsimine bir gönderme niteliği taşıyor. Bir alıcı gözüyle bakıldığında epey çekici duruyor değil mi?

We can see in this poster created for McDonalds Portugal, that caramel ice cream is associated with summer. The harmony of background and foreground colors is the design element that catches our eye at the first glance. Then we see the slogan “A Little Taste of Summer” and other details. The ice cream’s resemblance to a waterslide is a reference to summer. When I put myself in the shoes of a potential buyer, this product seems pretty attractive to me.

Reklam derken elbette sadece bir ürün reklamından bahsetmiyorum. Bu reklam bir düşüncenin, bir ideolojinin de tanıtımı olabilir. Bir düşünceyi benimsetmek veya yalnızca bilgi vermek bir tanıtımın amacı olabilir.

I am not just talking about product advertisements, it could be to promote and idea, or an ideology. The aim of a promotion can be making the audience embrace an idea, or simply giving information.

Gelişen, değişen ve yaygınlaşan teknolojinin bir getirisi olarak reklam sektörü daha dijital bir ortamda hüküm sürmektedir. Geçmişe bakıldığında broşürler, gazeteler veya dergiler aracılığıyla yürütülen reklam sektörü artık ceplerimize kadar taşınmıştır. Instagram, Twitter, Facebook veya Google gibi internet siteleri üzerinden reklam yapmak çok daha pratikleşmiştir. Bundan 10-15 yıl önce adını çok da duymadığımız grafik tasarım alanı popülerliğini arttırmakta ve dijitalleşmenin sayesinde pek çok kişinin uğraşı haline gelmektedir. Bu yaygınlık kaçınılmaz bir rekabeti beraberinde getirecektir çünkü görsel materyallerin yoğunluğu hedef alınan kitleyi daha seçici kılacaktır. İşte tam da bu yüzden grafik tasarımcılığını bir adım öteye taşıyacak, kültürel ve sosyolojik faktörleri ön planda tutacak aynı zamanda tüm bunları zamanın gerisinde kalmayan yaratıcı zekasıyla harmanlayacak tasarımcılar farkını ortaya koyacaktır. Görsel tasarım teknolojilerinin ulaşılabilirliğinden kaynaklanacak bu durumdan beklentim reklamcıların ve tasarımcıların mesleklerinin toplumla ne kadar ilgili olduğunu göz önünde bulundurarak bu fırsatı toplum yararına kullanmaları yönündedir çünkü insan beyni diğer iletişim araçlarına göre görselleri algılamakta çok daha başarılıdır.

As a result of the ever advancing, changing and extending technology, the advertisement sector operates in rather a digital environment. Once advanced through brochures, newspapers and magazines, the advertisement sector now has access to our pockets. It is more practical to advertise via Instagram, Twitter, Facebook or Google search engine. There is a boom in the field of graphic design due to digitalization, even though many of us probably didn’t know it existed 10-15 years ago. This will unavoidably lead to fierce competition since the increasing number of visual materials will render the target audience pickier. That’s exactly why graphic designers who will further graphic design, give priority to sociocultural factors, and combine all of these elements with their futuristic creative minds are the ones who will shine in the crowd. This situation will present itself due to highly accessible visual design technologies. My expectation is that advertisers and designers will consider how closely related their profession is to the society and use this opportunity for the good of the society, because after all, human brain can comprehend visual information more easily compared to other forms of media.

 

Çevirmen/Translator: Laçin Bilgin

Grafiker/Graphic Designer: Saray Erdoğan

 

Kaynakça/References

“Water Slide.” Ads of the World, 2018, www.adsoftheworld.com/media/print/mcdonalds_water_slide.

https://www.coroflot.com/designerve_cb/Design-POSTER1

 

 

 

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?