Pokemon Go vs. Mimarlık (Architecture)

Arttırılmış Gerçeklik- Augmented Reality

| Aralık 2017


Geçen yazın fenomen oyunu Pokemon Go’yu hepiniz hatırlarsınız. Bütün yaz boyunca yaş aralığına bakmaksızın herkesin sokaklara çıkıp saatlerce yürümesini sağlayan, Türkiye’ye spor anlamında büyük katkılarda bulunan bu oyunu unutmak zaten ne mümkün! Peki, gerçekten nedir bu Pokemon Go? Neden bu kadar çok ilgi toplamıştır? Onu diğerlerinden farklı kılan şey nedir? Belki de en önemlisi, yazının başlığında olduğu gibi bu tarz bir oyunun mimarlıkla bağlantısı nedir?

You all remember the phenomenal game Pokemon Go from the last summer. The game has great contributions to Turkey in terms of sport activities, allowing everyone to walk on the streets hours and hours regardless of the age ranges. Then, what is Pokemon Go? Why it is interesting than the other ordinary games? Most importantly, as it is written in the title, what is the connection between Pokemon Go and architecture?

Öncelikle Pokemon Go’yu diğer bilgisayar oyunlarından, telefonumuzdaki uygulamalardan ayıran şey sanal bir gerçekçilik sunmasıdır. Gerçek dünya ile eşzamanlı ilerleyen bu uygulama düzenli olarak değişimler göstermektedir. Günlük hayatta nasıl her şey değişiyorsa oyun sırasında da her şeyi bir tıkla değiştirmek mümkündür. Bu tarz değişimleri sağlayan şey ise aslında oyunun alt yapısıdır. Pokemon Go’ yu telefonunuza indirirken aslında normal bir oyunu değil, artırılmış gerçekçilik uygulamasını indiriyorsunuz.

First of all, what distinguishes Pokemon Go from other ordinary computer games, is it provides a reality in virtual medium. Thus, when there is a change in reality, the alterations in reality immediately seen on the virtual medium as well. What makes these kinds of changes is actually the software of game. When you download Pokemon Go to your phone, you download the augmented reality software at the same time.

 

Arttırılmış gerçeklik nedir sorusuna ise şöyle bir yanıt verebiliriz: Gerçek hayatta karşılaştığımız görüntü, ses, grafik, konum verilerinin sanal ortamda doğru ya da dolaylı olarak fiziksel görünmesidir. Arttırılmış gerçekçiliği, sanal gerçeklikten ayıran noktada tam olarak budur. Sanal gerçeklik bir nevi simülasyondur, gerçek dünyada olabilecek şeylerdir ama gerçek hayatla eşzamanlı değildir.

For the answer of what is augmented reality is we can say that it is a live direct or indirect view of a physical, real-world environment whose elements are “augmented” by computer-generated or extracted real-world sensory input such as sound, video, graphics, or GPS data. Also, the distinction between augmented reality and virtualy reality is augmented reality is synchronised with the real world whereas virtual reality is only for modelling without considering real world.

Mimarlık ile arttırılmış gerçekliğin birleştiği nokta ise şudur: 2 boyutta çizmiş olduğumuz herhangi bir çizimin, gerekli kanallar sayesinde 3 boyuta anında çevirisidir. Modellemesini yapmış olduğumuz yapının yapısını, çevre ile ilişkisini ışık, insan, hava koşulları ile ilişkilerini görmemizi sağlar. Bunun en büyük avantajı ise tasarımcının daha tasarım bitmeden oluşabilecek sorunları görüp daha çizim aşamasındayken çözmesine yarar fakat arttırılmış gerçekliği, sanal gerçeklikle karıştırmamak gerekir. Projelerimizi modellemede kullandığımız programlar (3Ds Max, Revit, SketchUp vb.) sanal gerçekliğe verilebilecek en güzel örneklerdir. Nitekim o modellemeleri yaparken çevrede değişen bir unsur yoktur. Modellemenin kendisi önemlidir.

The connection between architecture and augmented reality is augmented reality transforms 2D drawings into 3D modelling immediately. By just looking at the modelling that we have, we can observe the relations of construction, environment, materials, lighting, human, weather and so on. The most important advantage of augmented reality is designer has a chance to observe possible problems and solve in the process of design without starting the construction. One of the most important factor that we have to considered is the difference between augmented reality and virtual reality. For he modelling of 2D drawings, we use some software such as 3Ds Max, Revit, SketchUp etc. which can be considered as virtual reality examples. However, in that sense, the changes in the environment are ignored; the crucial point is modelling itself.

Arttırılmış gerçekliği kullanmak için öncelikle bir program indirmemiz gerekmektedir. Aynı çizim programları gibi bunun da bir sürü örneği vardır: A-Frame_(virtual_reality_framework, Argon, ARToolKit, ArUco, Augment, JavaCV, ATOMIC Authoring Tool, Goblin XNA, GRATF, Mixare (Mix Augmented Reality Engine), PTAM, DroidAR, GeoAR, BeyondAR, Mangan şu an piyasada kullanılan programlardan birkaçıdır. Hızla ilerleyen teknoloji sayesinde her gün yeni bir yazılım piyasaya sürülmektedir.

For using the augmented reality, you should  download softwares such as A-Frame_(virtual_reality_framework, Argon, ARToolKit, ArUco, Augment, JavaCV, ATOMIC Authoring Tool, Goblin XNA, GRATF, Mixare (Mix Augmented Reality Engine), PTAM, DroidAR, GeoAR, BeyondAR, Mangan. Thanks to rapidly advancing technology, new softwares are being introduced every day.

 

Daha fazla bilgi için (For more information) :

https://www.youtube.com/watch?v=wRdeY0–aF4

Son olarak o dönem oynayıp hevesini alamayan Pokemon Go oyuncularına yeni bir müjde verelim. Çok yakın bir zamanda aynı yazılım kullanılarak Harry Potter’ın oyunu piyasaya sürülecek. Hepinize iyi eğlenceler. 🙂

Finally, let’s give good news to the players of Pokemon Go. Harry Potter’s game will be released using the same software very soon. Have fun! 🙂

 

Kaynakça/References:

Schuettel, Patrick (2017). The Concise Fintech Compendium. Fribourg: School of Management Fribourg/Switzerland.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?