Pafta Öneriyor #5

Pafta Suggests #5

| Nisan 2020


Pafta Is Suggesting the song;

 

  • YELLOW – COLDPLAY

“Look at the stars
Look how they shine for you
And everything you do
Yeah they were all yellow”

1996 yılında Londra’da kurulan İngiliz rock grubu birçoğumuzun kalbinde özel yeri olan şarkılarıyla taht kurmuştur.  Grubun üyeleri olan vokalist ve piyanish Chris Martin, gitarist Jonny Buckland, bass Guy Berrman ve baterist Will Champion’dan oluşan 4 kişilik bir gruptur.  Coldplay 2000 yılında Parachute albumlerinin ikinci single’ı olan  Yellow’u yayınlamalarının ardından bu şarkıları ile dünyaca bilinirliğe ulaştı.

British rock band founded in London in 1996 has a very special place in many of our’s hearts with their remarkable songs. The band is a 4-member band consisting of vocalist and pianist Chris Martin, guitarist Jonny Buckland, bass guitarist Guy Berryman and drummer Will Champion. After Coldplay released their song Yellow, which is the second single of the Parachute they became known worldwide in 2000.

Coldplay için olduğu gibi, birçoğumuzun da kalbimizde büyük bir anlam bırakan belki bizi bağlı olduğumuz özel birine götüren bazen de hüzünlendiren Yellow şarkısını, içinde bulunduğumuz bu bahar aylarında elinizde sıcak bir kahveniz ve sevdiklerinizle dinlenmeniz için bu köşeye bırakıyorum.

As it is for Coldplay, the song Yellow also has a special meaning in some of our hearts too. As Pafta Mag, we are leaving this song, Yellow, here which sometimes takes us to someone special that we are connected by heart or sometimes the ones who make us emotional, in order to listen with a cup of warm coffee and maybe with your loved ones during the cosy spring season.

Güzel anılarınız canlandırması dileğiyle,

Hoping to revive your beautiful memories,

Pafta Is Suggesting the movie;
  • SPLIT

Psikolojik gerilim filmlerini sevenler için oldukça etkileyici bir film ile karşınızdayız: SPLIT.

We are here with a very impressive movie for those who love psychological thriller movies: SPLIT.

“Insan beyni evrendeki en karmaşık nesnedir.”

“The human brain is the most complex object in the universe.”

Dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB) aynı zamanda çoklu kişilik bozukluğu olarak adlandırılan hafıza, bilinç veya kimliğin parçalanması durumda ortaya çıkan bir psikolojik bozukluktur. Bu psikolojik bozukluğa sahip olan kişiler, karakterlerinin birincil özelliklerinin yanında, bilinçli veya bilinçsiz olarak alternatif kişilikler geliştirirler. Fakat diğer zihinsel aktiviteler bu bozukluğa rağmen düzgün şekilde çalışmaya devam etmektedir.

Dissociative identity disorder (DID), also called multiple personality disorder,  is a psychological disorder that occurs when the memory, consciousness or identity that are split. People with this psychological disorder develop conscious or unconscious alternative personalities besides their primary characters. However, other mental activities continue to function properly despite that disorder.

“Bizler olduğumuza inandığımız şeyizdir”. – Kevin | Canavar Alt Ego

“We are what we believe we are.” – Kevin | The Beast Alter Ego

Filmin başrollerini X-Men serisinden tanıdığımız James McAvoy ve The Witch filmi ile tanıdığımız genç oyuncu Anya Taylor-Joy üstlenirken yönetmenliğini M. Night Shyamalan’ın üstlenmektedir.

The James McAvoy, who we know from the X-Men series, and the young actress Anya Taylor-Joy, who we know with The Witch shares the starring of the movies and directed by M. Night Shyamalan.

23 ayrı alt kişiliği ile çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan Kevin, sahip olduğu alt kişilikler arasında suç işlemeye oldukça meyilli olan egosu film boyunca en baskınıdır.  Bir gün, marketten çıkan 3 genç kız arkadaşı kaçıran Kevin evinde onları hapseder. Kızlar korku ve endişe içinde ne yapacaklarını bilemezken, bu evde karşılaştıkları farklı kişiliklerin aslında tek bir kişiye ait olduğunu bir süre sonra anlarlar. Kevin kişilikleri ile kızlarla birbirinden farklı ilişkiler kurmaya başlaması kendi alt egoları arasında karışıklık ve anlaşmazlıklar yaratmaya başlar ve durum oldukça tehlike bir hal almaya başlar. Kızlar Kevin’in kişiliklerini keşfetme yolunda, Kevin’in bazı alt egolarından uzak durarak bazı alt egolarıyla ise iyi ilişkiler kurarak bulundukları yerden kaçmanın yolunu ararlar

Kevin, who has multiple personality disorders with 23 different alter egos, is the most dominant throughout the movie, with his ego which is very prone to commit crimes among his sub-personalities. One day, Kevin kidnaps 3 teenage girl friends who leave the market and imprison them at his basement like house.   While the girls don’t know how to handle the situation in fear and anxiety, after a while they realize  that the different personalities that they encounter in this house belong to one person. After girls started to build different relationships with Kevin’s personalities, a confusion and disagreements start between Kevin’s alter egos, and the situation becomes very dangerous. On the way of exploring Kevin’s personalities, the girls look for a way to escape from their place by avoiding some of Kevin’s alter-ego by establishing good relationships with some subgons.

Her bir alt egoyu ele alınma biçimi yönünden ve her bir egoyu karakterize etmek için beden dili, konuşma kalıbı ve davranışların değişmesi ile oldukça kaliteli olan bu film,  psikolojik-gerilim severler için mutlaka kaçırılmadan izlenilmesi gereken bir film!

This movie, which is very high quality in terms of the way each alter egos is handled and the change of body language, speech pattern and behaviours to characterize each alter ego is a must-watch movie for psychological-thriller lovers!

 

Pafta Is Suggesting the Instagram Account of ;
  • CHIARA FERRAGNI  @chiaraferragni

“İstek ve tutkunun birleşimi beni şuan ki işkadını yaptı. – Chiara Ferragni

“This mix of willingness and passion made me businesswoman, I am now.” – Chiara Ferragni

The Blonde Salad adlı bloguyla moda ve güzellik markalarıyla işbirliği yapan oldukça güzel bir İtalyan moda blog yazarı, etkileyici, tasarımcı ve girişimcisidir.

Ciara is an Italian beautiful and powerful blogger and influencer. She has The Blonde Salad named blog where she has collaborated with fashion and beauty brands.

Moda ve güzellik açısından ilham alacağınız Chiara’nın instagram sayfasının yanı sıra, herkesi özendiren aile yaşantısı oldukça da güzel blogger’ı takip etmek için bir başka neden. İtalyan rapçi ve yapımcı Federico Lucia ile olan uzun yıldır birlikteliklerinin ardından 2018 yılında Sicilya’da evlenen bu çifti, 2 yaşında Leone adında ki tatlı bir oğulları vardır.

Besides Chiara’s fashion blog,  the second reason that encourages us to follow he is, her family and their lifestyle. After her long-standing relationship with Italian rapper and producer Federico Lucia, this couple married in Sicily, Italy in 2018, and became parents of an incredibly cute son named Leone, who is 2 years old.

Yazar & Çevirmen : Ece Sel

Writer & Translator : Ece Sel

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?