Pafta Öneriyor #4

Pafta Suggests #4

| Mart 2020


Dizi: Criminal Minds

Deliller, kamera kayıtları, görgü tanıkları… Suçla mücadelenin en büyük yardımcıları olan bu somut örneklere hepimiz aşinayız. Peki daha önce suçluların geçmişteki yaşantılarının onları ele verdiğine şahit oldunuz mu? Amerikan yapımı bu polisiye dizi suçlu yakalama sürecini davranış analizcilerinin bakış açılarıyla ele alıyor. Kendilerine profiler (profilci) diye hitap eden bir grup FBI dedektifi işlenen suçların motiflerini (işlenme şekli, işlenme sıklığı gibi her seferinde benzerlik gösteren özelliklerini) katillerin davranışlarını ve seri katillerin suç haritalarını inceleyerek cinayetlerin arkasındaki gizemleri çözmeye çalışıyorlar. İnsan psikolojisi ve kriminoloji hakkında yeni şeyler keşfetme imkanı sunan bu dizi aynı zamanda gerçek hayattan esinlenilmiş hikayeleriyle başarılı bir polisiye/gerilim dizisi olarak 15 yıldır ekranlardaki yerini koruyor. Polisiye klişelerinden sıkılmış ve kendinize uzun soluklu bir dizi arıyorsanız Criminal Minds tam sizlere göre.

Pieces of evidence, camera records, eyewitnesses… We all are familiar with these solid examples of assistants during the fight against crime. Well, have you ever witnessed anyone whose past turned him/her in? This American made TV series handles the process from a behavioral analyst perspective. A group of detectives from the FBI called “profilers” tries to solve murder cases by investigating the patterns of crime (aspects such as method and the frequency), the behavior of the criminals and their crime map. Not only does this series provide us with great information about psychology and criminology, but also it is on the screen for 15 years because of its real-life-inspired scenario. If you are sick of the cliches and looking for a long-running show, Criminal Minds might be the best fit for you.

 

YouTube: ExplosmEntertainment

Karikatürlere küçük yaşlarda kendilerini adamış üç yabancının internet üzerinden iş birliği yaparak başladığı sonrasında kendi internet siteleri üzerinden devam ettirdiği bu karikatür çılgınlığı 2009 yılında YouTube camiasına katılmaya karar vermeleriyle farklı bir boyuta ulaştı. Kara mizahın çizgi diziye yansımasının en güzel örneği olduğuna inandığım Cyanide and Happiness (Siyanür ve Mutluluk) serisini ve her hafta yayınlanan mini dizileri izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

This carton spree has started with the cooperation of three total strangers via the internet and continued on their website. Then, it reached another dimension after joining the YouTube community in 2019. I am totally advising you to see Cyanide and Happiness shorts which, I believe, is the best example of dark humor’s reflection on a cartoon show.

 

YouTube: Kitten Lady

Sizleri Hannah Shaw ile tanıştırayım. İlk kedisini sahiplendiğinde kendisine yardımcı olacak kaynakları bulmakta zorluk çeken Shaw, aynı sorunları yaşayan insanlarla deneyimlerini paylaştığı, onlara bilgiler verdiği bir YouTube kanalı açmaya karar vermiş. Paylaşımlara başladığı günden beri de yavru kedi bakımı, tuvalet eğitimi, birlikte seyahat etmenin veya birlikte oynamanın yolları gibi birçok konuda güzel anlatımı ve sevimli dostlarının eğlenceli videolarıyla bizlere yardımcı olmaya devam ediyor. Kendisi aynı zamanda hayvanlara karşı şiddetin önüne geçmeyi amaç edinmiş bağımsız bir kuruluş olan ASPCA ( American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) tarafından ödüle de layık görülmüş. Kedi severler veya hayvanlar alemine kedilerle adım atmak isteyenler için harika bir fırsat.

Let me introduce you to Hannah Shaw. Shaw, who has struggled to find cat care guides, decided to create a YouTube channel where she is talking about her experiences and knowledge. She is helping us with good expression and funny videos of her cute friends on different topics such as kitten care, toilet training, ways to travel or play together since the day she started posting. She is also awarded by an independent organization founded to prevent cruelty to animals ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals). It is a great opportunity for the ones who already love cats or want to take the first step with the cats.

 

Kaynakça/References:

http://explosm.net

https://www.cbs.com/shows/criminal_minds/

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?