Oyunlarda Mimari ve Kurgu Serisi

Assassin’s Creed Origins

| Nisan 2018


Küçüklüğümden beri bitmek bilmeyen bir video oyunu sevgisi vardır içimde. Film kültürümün de gelişmeye başladığı 13-14 yaşlarımdan itibaren hikâye bazlı oyunlar daha çok ilgimi çekmeye başladı. Aynı yıllarda hem oyun motorları/grafikleri gelişti; hem de oyun yapımcıları çok daha detaylı dünyalar yaratmaya başladı. Aynı zamanda ‘Motion Capture’ teknolojisi ile yapımcılar karakterlerin hareketlerini bilgisayarda elle tanımlamak yerine gerçek aktörlerin eylemlerini ve mimiklerini videoya çekip çok daha organik bir oyun deneyimi sunmaya başladı. Bugün sizlere önce Assassins’s Creed serisinin favori oyunu AC II’den bahsedip son bombaları olan Assassin’s Creed Origins’te Roma işgali altındaki Antik Mısır’ı nasıl işlediklerinden, bu iki kültürün Mısır’ın mimarisine nasıl yansıdığından ve oyuncunun bunu nasıl deneyimleyebileceğinden bahsedeceğim.

Assasssin’s Creed seriye 2007 yılında başladı ve bu zamana kadar ondan fazla oyun ile Suikastçılar ve Tapınak Şövalyeleri arasındaki mücadeleyi farklı zaman ve mekânlarda işledi. Assassin’s Creed II birçok AC hayranına göre, ki buna ben de dâhilim, bu serinin bugünlere gelmesinin sebebidir. Rönesans İtalya’sında bir Floransalı banker ailenin şımarık çocuğu Ezio Auditore da Firenze, ailesinin bir komplo yüzünden idam edilmesi üzerine intikam yoluna çıkar. Ancak peşinde olduğu örgütün planları, kendi intikamından çok daha fazlasını barındırır ve bu yolda Ezio bir Assassin olur ve macerası 45 yıl sürer, bize de Ezio ile üç oyun boyunca Floransa, Roma, Venedik ve İstanbul’da günlerce sokaklardan çatılara, kalelerden katedrallere girmek düşer. Ubisoft özellikle Floransa ve Roma’da şehirlerin bugünkü halini birebir haritalandırmış ve bu sırada tarihi binaların hem iç hem de dış cephesini muazzam detaylı işlemiş.

İki kış önce kız arkadaşımla İtalya’ya gittiğimizde içimde bir umut belki oyundaki şehir burayla benzerdir dedim ve inanmazsınız belki ama Santa Maria del Fiore ve çevresi çocukluk mahallem olsa bu kadar avcumun içi gibi bilirdim. Palazzo Vecchio’nun önündeyken Ponte Vecchio nerede kalıyor, Santa Croce katedrali nerede haritaya bakmama gerek yoktu. Hatta bu binalar ne zaman yapılmış, kim yaptırmış, ne zaman hangi cephesine ekleme yapılmış gibi birçok detayı önceden biliyordum. Çünkü oyunda bir database bulunuyor ve binaların yakınındayken oyuncuya okuması için bu database deki sayfayı tek tuş ile açabiliyorsunuz. Fransız İhtilali’ni konu alan Assassins Creed Unity’i oynadıktan birkaç ay sonra Paris’e gitmiştim ve aynı şeyleri tekrardan daha yoğun hissetmiştim. Hadi canım sende dediğinizi duyar gibiyim, ama olur da oyunu severek oynarsanız ve oyunun geçtiği şehirlere giderseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

AC II – Gerçek görüntü karşılaştırması için: https://www.youtube.com/watch?v=aljQV92icuQ

AC Unity – Gerçek görüntü karşılaştırması için: https://www.youtube.com/watch?v=yTTvkDR6euk

Assassins’s Creed Origins büyük bir çabanın eseri olarak ilk defa tüm bir ülkeyi keşfedilmek üzere oyuncuya sunuyor. Oyun harita olarak şu ana kadar yapılmış en büyük evrenlerden bir tanesi. İçinde şehirlerden, çöllere, savanlardan piramitlere Mısır denince insanın aklına gelen herşey mevcut. Büyük İskender’in kurduğu İskenderiye (Alexandria), Roma mimarisi ve Antik Mısır’ın egzotik yapılarının bir füzyonu olarak karşımıza çıkıyor. Şehir planlamasının en eski örneklerinden biri olan Aleksandria, birbirinden çok farklı dil, din, ırk ve beraberinde kültür bir arada yaşarken ortaya nasıl bir şehir çıkar sorusunun cevabı niteliğinde sokak sokak özenle yaratılmış. Roma tipi meclis binalarının ve amfi tiyatroların kapılarında sizi Horus ve Anubis heykelleri karşılıyor. Yandığı için günümüze ulaşamayan ve zamanının en büyük âlimlerini yetiştiren Alexandria Kütüphanesi Efes’teki Celsus Kütüphanesi’nden ilham alınarak ‘Corinth tarzı’ sütunlar ve kendine has dizilimiyle yeniden inşa edilmiş.

Oyunda mimari yapılar, hem Mısır’ın Eski Krallık’tan kalma heykellerini, piramitlerini ve kerpiç evlerini görmenizi sağlarken, Roma işgalinin Mısır kültürüne olan etkilerini her alanında görmenizi sağlıyor. Kerpiç yerini mermere bırakıyor, sütunlar iyonik başlar alıyor; incelip sayıları artıyor ve o devasa kalınlıktaki az sayıdaki Mısır sütunlarının taşıdığı tapınaklar yerini ‘Dipteral’ planlara bırakıyor. Tabi ki din, çok tanrıcılığın hâkim olduğu bu dünyada hayatın büyük bir kısmını oluşturuyor ve iki kültür arasında siyasinin yanında dini bir savaş ta sürüyor. Politeist dinler tanrılarını görselleştirmede tek tanrıcı dinlere kıyasla çok daha özgürdürler; bu yüzden bu dünya hem Mısır hem de Roma tanrılarına adanmış tapınaklar ve onların heykelleriyle dolu. Dogmatik dinler olmadığı için bu iki halk dinlerini yan yana tasvir etmekten çekinmemişler; ancak aynı hoşgörüyü ekonomik eşitlikte görmek pek mümkün değil. Nil’in ortasından geçtiği bir köye gittiğinizde sokaktaki Mısırlıların toplanıp isyan ettiğini ve onlar üretirken Greklerin sefa sürdüğüne dair konuşmalar yapan insanlar görebilirsiniz. Bu insanların evleri çatısız ve kerpiçten iken, yolları Nil’in yükselip alçalması ile bataklığa dönmüştür. Ancak hemen bir taş köprü sonra mermerden yapılmış sağlam ve kuru yapılara sahip bir başka mahalleye geçebilirsiniz. Ancak burada görebileceğiniz insanlar işgalden dolayı kültürlendikleri için şükretmeleri gereken Mısırlılardan bahseden göbekli Romalılardan başkası olmayacaktır. Ekonomik eşitsizlik, dinsel ve ırksal ayrımlar ve baskı rejiminin ne kadar eskiye dayandığını, oyun size gezdikçe adeta mimari ile anlatıyor. Yaya ve at üstünde gezebileceğiniz gibi, kartalınız Senu’yu kontrol ederek kuş bakışı tüm bu ülkeyi gezebilir ve başka perspektiflerden bu kültür mozaiğini deneyimleyebilirsiniz.

Son olarak sizlere oyundaki Discovery Tour modundan bahsetmek istiyorum. Ubisoft oyunlarındaki dünyaların yaratılış aşamasında tarihçiler ve akademisyenler ile birlikte çalışıyor. Discovery Tour Mısır’ı sosyal yaşam, din, tarım, mimari gibi birçok konuda ele alan 75’ten fazla temalı tur içeriyor. Karakterimiz ile bu turlarda gezerken bulunduğumuz noktalar hakkında görsel ve işitsel bilgi veriliyor. Aşağıdaki linkten kendi çektiğim çok minik bir turun video kaydını bulabilirsiniz.

Discovery-Tour: https://vimeo.com/263049820

AC Unity – Gerçek görüntü karşılaştırması için: https://www.youtube.com/watch?v=WOiXceTSso8

Kaynak:  https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/File:Celsus1.jpg

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?