Not To Be Ashamed Of But To Be Proud Of- Utanmak Değil, Gurur Duymak

A watercolor artwork to break the rules-Kuralları yıkmak için bir suluboya sergisi

| Temmuz 2018


Kadınların en önemli ortak özelliklerinden biri nedir? Ergenlikle başlayan, menapoz başlangıcı ile son bulan menstrual döngü. Aslında insanlığı devam ettiren ve üremeyi sağlayan yegane şeylerden biri. Evet, zaman zaman regl sancısı çekerken lanet etsek ve bunun olmasını istemesek de bu döngü olmadan ne biz olurduk ne de bizden sonra bir nesil olabilirdi.

What is the common feature of women? It is the menstrual cyle which starts with the entrance of the puberty and ends with the menapause. It is actually the most important thing in means of fertelity. Eventhough we hate to be on our periods because of the painful cramps, without this cycle neither us or another generation could have exist. 

Ergenliğe girdiğimiz anda başlayan hormon değişimleri ve biraz da geleneklerin getirdiği tutuculuk nedeniyle küçük birer kızken hepimiz regl olmaktan utandık aslında. Arkadaşlarımızdan sessizce ped aradık, ki hala bu şekilde istiyoruz, ped kaydı mı kıyafetimize kan lekesi geçti mi sürekli bunu sorguladık. Aslında utanmamamız gereken bir durumun sessizce üstünü örtmeye çalıştık. Bunun başka bir örneği ise hijyenik ped reklamlarında pedlerin sızdırmazlığı gösterilirken mavi sıvı kullanılması. Neden kırmızı yerine mavi kullanılıyor? İnsanlar rahatsız olmasın diye mi? Bu yapılan küçük şeyler aslında hepimizin bu döngüyü yeterince kabullenmemize ve  gelecek nesillerin de regl olmaya başladıklarında bundan utanmalarına neden oluyor.

Because of the hormanal changes with the beginning of puberty and the conservativism that the traditions bring we were ashamed of having periods when we were little girls. We silently searched peds from our friends afraiding if a guy hears  which we still do that, we are concerned of ped being dislocated and maybe blood stained our pants. We tried to cover something that we shouldn’t be ashamed of, furthermore we should embrace it. Another example of this is, in hygenic ped promotions while the test the hygenic peds they use blue liquid instead of red. Why they use blue instead of red? Is it because people may feel uncomfortable. These little things we do cause that we don’t embrace this cycle and next generations feel ashamed to have periods.

Ancak bu durumu değiştirmeye çalışmalıyız. Halihazırda bu konuda çalışmalar yapan bir ses yükseltmeye çalışan biri var: Manhei Chan. Manhei Chan Hijyenik ped üzerine suluboya ile portreler, çiçekler ve balıklar resmediyor. Bu çalışmaların asıl amacının ergenliğe yeni adım atmış kızların vücutlarında olan bu döngüden utanmamalarını söylemek olsa da bu çalışmanın herkese hitap etmesini istiyor. Sadece kadınların değil bu konu hakkında kafası karışık olan erkeklere bile bir rehber olmasını istediği bir çalışma yapmış.

But we need to change this perception. There is an artist whom already started this: Manhei Chan. She draws fishes, portres and flowers on hygenic peds by watercolor and uses only red color and it’s tones. The main goal of this work she does is to say the girls who just entered to puberty, not to be ashamed of their body nor this cycle. She also want this work to be a guide for everyone for both women who are ashamed and for men who are confused about the cycle. 

Çalışmaları ile vermek istediği mesajı şöyle anlatıyor aslında,”Bu projenin arkasındaki ana fikir  aslında kadınların vücudunda olan menstural döngü. İnsanlar bana verdiğim mesaj ile ilgili soru sorduklarında cevabım şu oluyor: regl olmak ile gurur duy. Aslında bu eserler sadece regl olmaktan utanç duyan kızlar için değil, herkes için. Kafasında bu konu hakkında düşünceler olan yaşlı kadınlar için ya da bu konu hakkında en ufak fikri olmayan ya da bu konu hakkında hiçbir şey duymak istemeyen erkekler için. Yaptıklarım sadece feminist bir biçime konulamaz çünkü sanat sadece bağırmaz ve konuşmaz, aynı zamanda iletişim kurar .”

She tells the message that she wants to give by these words, “The idea behind this project is about all the topics of menstrual movements of female bodies.Usually when people ask me about the ideas that I wanted to spread, I give the same reply: be proud of periods. Actually these artworks are not only for girls that have shames of periods. They are for everyone, girls , women , when they start to observe more their periods; old women whom still have their ideas on this issue, nostalgia and education for family etc; males that still have confusions or can’t even hear a word about this topic….. It’s never only stuck in a femminist type, because art talks and communicates, not only speaks or shouts. “

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?