Nisan Ayı Kültür – Sanat Etkinlikleri

Sanıldığı kadar sıkıcı bir şehir değiliz!

| Nisan 2018


Ankara’da nisan.  Ankara’da bahar. Ankara’da güneş.

Evet, doğrusu keyif keyif üzerine bu ay.  Havalar ısındıkça her şey hem güzel, hem kötü. Nisan demek juriye az kalıyor demek, finaller kapıda demek, ve halihazırda vizelerle savaşıyoruz demek. Gönlümüzün gevşemiş bahar kokulu telleri henüz render alamadığı, kesit çizemediği ve sunum yapamadığı için iş bu güneşli günlerde yine bize düşüyor maalesef.

Neyse, her şey bir yana bir de bambaşka bir heyecanımız var bu ay için. Pafta olarak bizim de bir parçası olduğumuz Bilkent Üniversitesi’nin ilk tasarım kulübü olan DAS(Design and Architecture Society), bu sene 8. düzenlenecek Tasarım Bilkent için aylardır çalışıyor. Şimdilerde hepimiz son hazırlıkların telaşındayken, yavaş yavaş gün saymaya da başladık doğrusu.

Tasarım Bilkent ’18

 

Türkiye’deki tüm tasarım öğrencilerine ve farklı tasarım platformlarına hitap etmek için yola çıkan Tasarım Bilkent, Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarını  tek bir organizasyonda bir araya getiriyor.  3 oturumdan oluşan panelimize mimar, iç mimar ve tasarımcılar katılıyor.

Bu sene 14 Nisan Cumartesi günü saat 9.30-17.30 arası Bilkent Üniversitesi Doğu Kampüs BLIS’te gerçekleşecek olan Tasarım Bilkent etkinliğimizde, Bünyamin Derman (DBArchitects), Ömer Selçuk Baz (Yalın Mimarlık), Bora Temelkuran (Libeskind Studio), Hasan Sıtkı Gümüşsoy (Aboutblank), Onat Öktem (ONZ Mimarlık), Yelin Evcen (Gönye Proje Tasarım), Gufran Elif Gülge (Gönye Proje Tasarım), Şafak Cak (Şafak Cak Interior&Architecture Design) ve moderatör olarak da Orhan Uludağ (Uludağ Mimarlık) ve Berna Tanverdi (BT Mimarlık) yer alacak.

14 Nisan 9.30-15.30, BLIS – Bilkent Üniversitesi

 

16. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi

1988 yılından itibaren iki senede bir Mimarlar Odası tarafından düzenlenen programa farklı dönem ve çevrelerden katılan mimarlık üretimleri, çağdaş Türk mimarlığının tanıtımı açısından da önemli bir role sahiptir. Bu sene 16. gerçekleşecek programın ödül töreni ve ilk sergi ayağı Cer Modern’de.

Ödül Töreni :  6 Nisan 2018 Cuma, Cermodern, ANKARA

Sergi Programı: 6-13 Nisan 2018  Cermodern, ANKARA

 

Chema Madoz / Ars Combinatoria

 

İspanyol fotoğraf sanatçısı Chema Madoz, “Ars Combinatoria” isimli sergiyle 30 Mart – 27 Mayıs tarihleri arasında CerModern’de.

1990’lardan itibaren kendine has bir tarzla gündelik hayatın içerisinden objeleri sürrealisttik imgeler yaratarak fotoğrafa aktaran Madoz, gerek fotoğraf yoluyla sanatı kendine özgü yorumlama şekli, gerekse şiirsel görme biçimiyle çağdaş fotoğrafın en önemli sanatçılarından biridir. Chema Madoz, “Bütünleştirmeci Sanat” (Ars Combinatoria) olarak tanımladığı kavramsal bakışını, 13. Yüzyılda yaşamış, bilgisayarın da mucidi olduğu düşünülen ve bütünleştirmeci sanatın gelişimine ışık tutmuş olan Katalan filozof, şair ve mistik Ramon Llull’dan esinlenmiştir.

 

 

Güler Güçlü: Kaçınılmaz Ağırlık

CerModern bünyesindeki Hub SanatMekan, Heykeltraş Güler Güçlü’nun ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçı, heyecan uyandıran beton heykelleriyle Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.

Formlarında tekrar eden benzerlik unsurunu yaşamın içinden sorgulayan Güçlü, maddenin ağırlığı altında güç ve değerlerin hiyerarşisine karşı koyan bilgiyi irdeliyor. Yeni formlara aktarılan bilgiyi, bilincin saflığına tutunan toz zerreciklerine benzeten sanatçı, taşlaşmış heykelleriyle güncel bir eleştiri sunuyor.

Sergi 9 Nisan’a kadar Cer Modern’de.

KOVA ART SPACE

Yaşasın! Ankara sıcacık yeni bir “sanat alanı” ‘na merhaba diyor. Açılışını geçen ay Uzay Çöpü sergisiyle yapan Kova  Art Space,  ikinci sergisinde Amerikalı baskı sanatçısı Cane Howlet’in kişisel sergisine yer veriyor.

Cane Howlet- Tohumun Gölgesinde

Amerikan yerlilerinin şamanik mitlerinden beslenerek yarattığı ikonografik ögeleri linol ve ahşap baskılarına taşıyan sanatçı, asıl mesleği olan entomoloji (Böcek Bilimi) sayesinde konu edindiği kültürün kökenine daha yakından bakmamızı sağlıyor.
Baskılarında rastgele yerleştirilmiş izlenimi veren küçük detaylar aracılığıyla da kültürel mitlerin örüntüsünü tamamlıyor. 

24 Mart-14 Nisan

Kova Art Space

Tasarım Sahası // LEFF WOOD

 

.”

 

Kova Art Space, çok düşündüğümüz tasarımların hikayeleri üzerinden tasarım ve tasarımcıya serbest bir “tasarım sahası” oluşturuyor. Tasarımcı, tasarım ve ziyaretçi arasında özgün ve yenilikçi bir paylaşım platformu oluşturmayı hedefleyen Kova Art Space, bu projeyi aylık periyotlarla devamlı kılmayı düşünüyor.  Ve bu ay kelimeler Leff Wood’un.

Her tasarımın bir hikayesi vardır. Bizim hikayemiz de, çok eski zamanlardan günümüze kadar insanın en sevdiği malzeme olan ahşaba dayanır. Bize göre ahşap evrenseldir; her dilde konuşabilir, her ihtiyaca cevap verebilir, değişik kurgularda tasarlanabilir. Biz de tasarımlarımızda ahşabı kendi hayal gücümüzle yoğurup yeni bir hikaye yazıyoruz.

24 Mart – 14 Nisan

Kova Art Space

 

Uygarlıkların İzinde Tasarımlar, Babür Kerim İncedayı

Uygarlık tarihinin başından beri kullanılan basit objelerden referans alan Babül Kerim İncedayı, araştırmalarını resim ve ürün tasarımına yansıtıyor. 10 Mayıs’a kadar devam edecek olan sergi, Bikent Sanat Sokağı RC Art Sergi Alanında. Serra Koz’un sergi hakkındaki detaylı yorum yazısına linkten ulaşabilirsiniz.  http://paftamag.com/uygarliklarin-izinde-tasarimlardesign-tracing-civilizations/

Kürk Mantolu Madonna – Meb

Şura Salonu

Sabahattin Ali’nin büyülü satır aralarında her birimizi mest eden başucu kitabımız Kürk Mantolu Madonna; şimdi de repliklerin, tiradların, sahnenin ve tiyatronun perde arasında bizi mest etmeye hazırlanıyor. Engin Alkan tarafından uyarlanan ve yönetilen oyun, dünyada ilk defa sahneye uyarlanıyor.

4 Nisan 2018

MEB Şura Salonu

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?