Oteller

Hotels

and | Temmuz 2018


Görselliğin üst planda olduğu mekanlardır oteller. İnsanın dikkatini çekebilmeli, hem konforlu hem sempatik gözükmeli. Yeri geldiğinde bir iş mekanı, yeri geldiğinde romantik bir akşam yemeği, yeri geldi mi çılgınlarca insanları eğlendirebilecek mekanlardır. Her ne kadar insanın akla ilk olarak konaklama gelse de aslında tasarımda göz önünde bulundurulması gereken çok yer vardır.

The spaces where visuality are the top important are the hotels. It should be able to attract the attention of people and have to be comfortable and sympathetic. It is multipurpose area where people can use different purposes such as it might place to work, a place to have a romantic dinner, a place where people can entertain. Although people think that it is a space just for accommodation, there is actually a lot of spaces to consider in design.

 

İç Mimari Bakış Açısı

An Interior Architectural View

 

Birçok farklı grubu içinde barındırdığı için otellerde belli başlı kamusal alanlar vardır. Bir şirket toplantı yapmak istediğinde ya da bir arkadaş grubu gelip eğlenmek istediğinde, aileler gelip dinlenip rahatlamak istediğinde bir otel içeresinde bir sürü mekan bulabilir. İhtiyaçlar doğrultusunda bakıldığında yemek yerleri ve otel odaları başta gelir. Otel odalarına girdiğiniz zaman direk yatakları görmemenizi sağlayan, size yürüme alanını doğrusal bir şekilde sunan ve bu kararları veren iç mimarlar için genellikle tipik odalar mevcuttur. Kapıdan girdiğiniz anda tuvaletler ve lavabolar hemen arkasında bir dolap ve ileride yataklar, TV üniteleri. Son olarak manzara ile bütünleşen bir balkon. Bunların yanında öbür hizmet yerleri de çok önemlidir. Bir restorandın bölümlerini, açık büfe masalarının konumlandırılmasını ve hizmet edecek masaların düzenlerini ayarlayan yine iç mimardır.

Since there are many different target groups, there are different major public spaces in the hotels too. When a company wants to hold a meeting or when a group of friends wants to come and have fun, they can find too many spaces inside a hotel. Looking at the needs, the first places comes to mind are the dining areas and hotel rooms. Typical room layouts are available for decisions for interior architects you direct path throught the room. When you enter to the room, there is typically restroom behind the door and locker next to the door. Then you come across with the beds and directly to TV units. Finally a balcony that integrates mainly with the landscape. Besides these, other spaces of service are also very crucial. It is also the interior architect that sets the portions of a restaurant, the layout of the buffet tables and the layout of the tables to serve.

Her zaman olduğu gibi tasarım sürecinin başında birçok karar verilir. Kaç odalı, nasıl odalı gibi kararlar asıl amaçları içerisindedir otellerin fakat asıl dikkat tasarlanan lobileri, oturma alanları, sosyal aktiveleri, kültürel aktiviteleridir. Örneğin otellerin bize sunduğu düğün, nikah salonları… Gerektiğinde fazlaca kişiye hizmet verebilmesi için birçok zaman panellerle açılıp kapanabilen bir şekilde tasarlanır. Bazen bir konsere eşlik eder bazen küçük bir nikaha. Bu alanlar içerisindeki sesin yayılımı, ışıkların kullanımı, topuklu ayakkabılarımızla yürürken kayıp düşme ihtimalimizin azalmasını, masa konumlandırılmalarını, sahne tasarımlarını genellikle iç mimar önceden çözümler. Bunun dışında sosyal etkinlik alanlarını, yani kütüphane, toplantı odaları, bilardo odası, havuz-duş-soyunma kabini gibi büyük çaplı olan kamusal alanların çözümlemesi yine iç mimara aittir. Sadece mekan çözümlemeleriyle kalmaz aynı zamanda dikkatinizi çeken bir tavan tasarımı ya da o oteli simgeleyen bir duvar tasarımı gibi özel ve otelin kendisine ait olan tasarımlarda iç mimarların eseridir. Bu tarz alanlar ise genellikle lobide insanların ilgisini çekmek amacıyla özellikle konumlandırılır.

As always, many decisions are made at the beginning of the design process. How many rooms that should be provided, how to make a room are the main objectives of hotel design but seating areas, social activities, cultural activities are the other main focus of attention. For example, weddings offered by the hotels. Mainy folding or sliding panels are provided for huge events so that you can serve as many people as needed. Sometimes a concert is accompanied, sometimes a little wedding ceremony. The interior architect pre-analyzes possible layouts, the reduction of the possibility of losing voice and echo problem, usage of lights,  and so on. Apart from that, the interior architect should analyze public areas within hotel such as library, meeting rooms, billiard room, pool-shower-locker cabinet relations. It is the responsibility of interior designers to provide hotel-owned designs, such as a ceiling design that attracts your attention with suspended ceiling system, or a wall design that symbolizes that hotel. These areas are usually located specifically to attract the attention of people in the lobby where it is another responsibility of interior architects..

 

Yazar ve Çevirmen: Serra Koz

Written and Translated by: Serra Koz

 

Otellere Mimari Bakış Açısı

An Architecture View to Hotels

Bir otelin iyi planlanmış bir tasarım sürecine sahip olması, bu otelin başarılır bir geleceğe sahip olması yolundaki ilk izlenimini verir.. İyi planlanmış bir tasarım ile müşterilerin otelden aldıkları konfor ve deneyim en üst seviyede tutulmaya çalışılarak otel hakkında olabildiğince olumlu fikirler yaratılması ve yüksek bir müşteri memnuniyeti hedeflenir. Bir otelin sahip olduğu müşteri oranı genellikle o otelin mimarisinin ne kadar gösterişli olduğu ile doğru orantılı olmuştur.

A hotels’ well-planned design process gives the first impression as the hotel will be a successful hotel in the future. With a well-planned design process the experience and the comfort level of customers are tried to be as high as it can be. Also, the main purpose is to get really high customer satisfaction and feedbacks, also creating positive thoughts about the hotel. The ratio of the number of the hotels’ customers is directly proportional to how much the hotel’s architecture is significant.

Tasarım aşamasının en başında, mekanların fonksyionlarının belirlnemesi olur. Bunun nedeni otelleri kullanlar yalnızca tatil yapan müşteriler değil aynı zamanda konferans, toplantı, spor kampları gibi bir çeşitli konular için gelmiş kişilere de hizmet etmektir. Bu nedenle de bu fonksyionları belirleyip progralandırmak ve sınıflandırmak  oldukça önemlidir.  Otellerin tasarımının programlanması yapılıcak aktivitelerin belirlenmesi ve uygun alan oluşturlması, fonksyionların birbiri ile olan ilişki ve alakalarına göre konumlandırılmasını kapsamaktadır.

The very first step of the design process is to specify the functions. The reason is that the hotels are not just for the people who are on a holiday. Besides these people also the hotels are ready to be served for those who come for different purposes such as giving a speech, meeting or sports camps. The is the main reason why the functions should be determined at the very beginning. Programming the hotels’ design involves deciding the activities and creating them sufficient space, also  locating the functions considering their relations with other functions.

 

 

 

 

Otellerin en temelli olan lobiler ulaşımı merkezi yerde konumlanır ve otelin her bölümüne kolay ulaşımı vardır. Aynı zamanda lobiler konum olarak karşılayıcı özelliğe sahiptir. Koridolar ise ziyaretçileri gidecekleri yöne yönlendirici ve otel içindeki sirkülasyonu sağlayacak şekilde tasarlanır. Bunların yanında, merdiven ve asansör gibi detaylar ulaşımın kolay olduğu yerlere konumlandırılır.

The basic function of the hotels that is called as the lobby is located at the center and have an easy access from every part of the hotel. Also, the lobbies’ locations are always welcoming. Also, the corridors are leading the guests to where they want to go and make the inner circulation clear and easy. Besides that, some details like the staircase and the elevators are located in the places that are easy to reach.

Otel odaları; lobi, restaurant gibi sesin yüksek olduğu alanlardan daha uzakta konumlandırılmıştır. Bunun nedeni dinlenmek için gelen misafirlerin olası çevre rahatsızlıklarından etkilenmeden rahatça ve kendi özel alanlarında dinlenebilmeleri içindir. Örneğin yanlış konumlanmış bir oda düşünün. Odanızın eğlence yerinin tam üst katında ve ses yalıtımın zayıflığından dolayı dinlenemediğiniz bir bir alanda olduğunu. Sizce de hepimizin aklında beliren “otel” kelimesine uzak kalıyor değil mi?

Hotel rooms are located far from noisy places where lobby, restaurants and entertainment areas take places. The reason is to provide customers with a comfortable and private room where they can have some free time and privacy. Think about a not- well-designed hotel. Your room is located in just the upper part of the entertainment area and because of the poor sound insulation, you get no rest. This example does not sound like a “hotel”, right?

Aynı zaman pek kullanılmayan ama önemli bilinen acil çıkışların plan tasarımı da bu en baş aşamada belirlenir. Çünkü oteller birçok insana hizmet verdiğinden acil durumlar sıklıkla yaşanabilir. Bu nedenle can güvenliğini en üst seviyede tutmak için bu acil çıkışlar bina tasarımını çok değiştirmeden en uygun yerlerde insanların kolayca çıkabileceği şekilde tasarlanır.

Besides the hotel rooms also the emergency exist have a huge importance in the designing process of a hotel since the hotels are hosting many people. Because of that, the emergency exists that we know but never use are designed during the beginning stages with a proper way to the architecture of the building where people can escape easily.

Yazar ve Çevirmen: Ece Sel

Written and Translated by: Ece Sel

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?