Mezunlarımız Şu An Ne Yapıyor?

Eski mezunlarımız şu an nerede?

| Eylül 2018


Atahan TOPÇU, 2017 mezunu

 

  • Şu an hangi şehirde, hangi master programında eğitim görüyosunuz?

Londra’da, Architectural Association bünyesinde bulunan (DRL) Design Research Lab’ de eğitim alıyorum.

 

  • Memnun musunuz, şu anki yaşamınızın pozitif ve negatif kısımları nelerdir?

Her anlamda çok öğretici bir tecrübe, memnun olduğumu kesinlikle söyleyebilirim. AA gibi okulda ve DRL’de master yapmanın en pozitif tarafı hocalarımızın her zaman öğrencilerinden AA standartında, hatta daha da yukarıda işler beklemesi. Yani çıta oldukça yüksek doğrusunu söylemek gerekirse. İster hoca, ister öğrenci olsun, çok fazla hırslı ve meraklı insanla tanışmak mümkün. Bu da rekabeti arttırıyor.

Bir başka nokta ise AA’in yenilikçi, bazen de fütüristik yapısından ötürü burada mimarlık sektörünün ne yöne doğru gittiği ve gelecekte bizleri nelerin karşılayabileceğini gözlemleme fırsatı elde ettiğimi söyleyebilirim. Hocalarımızın sürekli bize dediği bir cumle; “Gelecek şu andır”… Kısacası mimarlık mesleğini çok değişik pencerelerden görmeme yardımcı oldu.

Negatif taraflarından bahsedecek olursak da tabii ki yurt dışında ve Londra gibi bir şehirde kendi düzenini yaratıp, yoğun bir programda okumak bazen yorucu olabiliyor. Hele bir de DRL’in 1 sene boyunca bizden takımlar halinde çalışmamızı istemesi de oldukça öğretici ancak bir o kadar da zorlu. Fakat çok farklı kültürlerden mimarlarla tanışıp, onların becerilerini gözlemleme fırsatından yararlanmak da harika bir tecrübe.

 

  • Türkiye’de veya yurt dışında sizi ne gibi çalışma olanakları beklemektedir, gelecek planınızın şu anki yönlenmesini okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

İngiltere, Brexit’ten sonra kendi içine kapanma sürecine girdi. Geçen sene mezun olan ve Avrupa vatandaşı olmayan bir çok arkadaşımız ne yazık ki iş bulamayıp ülkelerine dondu. Açıkçası yurt dışında göçmenler için iş bulma konusu gitgide zorlaşacağa benziyor ama yine de yurt dışı düşünen arkadaşlar için işler daha da kötüleşmeden, bir an önce gelip iş bulmayı denemelerini öneririm. Ayrıca şu an biz Türkler için Avrupa’da ve İngiltere’de Ankara Antlaşması gibi bir seçenek de söz konusu. Fakat belirtmeliyim ki bu konuda da bir takım kısıtlamaların geleceği söyleniyor.

 

  • Bu planı çizerken, ne gibi gerçekleri ve hedeflerinizi göze aldınız?

Günümüz Türkiye’sinde maalesef yurt dışına çıkıp okumak oldukça pahalı bir hal almış durumda. Sonuçta kendinize bir yatırım yapıyorsunuz ve bunun da ekonomik olarak bir bedeli oluyor. En öncelikli hedefim eğer şartlar oluşur ve şansım da yaver giderse burada bir iş bulup bir kaç sene tecrübe edinmek istiyorum.

 

  • Gelecek planı çizme ve mezuniyet konusunda, okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

AA’e geldiğimde kendimde bulduğum ilk eksiklik uluslar arası düzeyde yapılan mimari sohbetler sırasında bilgi birikimi olarak geride olduğumu hissetmemdi. Buradaki stüdyo arkadaşlarımızın çoğu, ben ve diğer Türk arkadaşlarımdan yaşça büyük ve daha tecrübeli olsalar da bunu bir mazeret olarak görmememiz gerektiğini düşünüyorum. Şu an Bilkent Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarıma bu konuda tavsiyem; yakın geçmişte ve günümüzde, dünyada olan biteni pür dikkatle takip etmeleri, kendi aralarında ve hocalarımızla bu konular üstünde münakaşaya girmekten çekinmemeleridir.

Ayrıca Bilkent Üniversitesi’ndeki çok değerli hocalarımızdan güzel bir eğitim almış olmamıza rağmen dünyada en kolay “mimar” sıfatı alınabilinen yerlerden birinin Türkiye olduğunu unutmamak lazım. Maalesef 4 sene sonunda okulu bitirip mezunlarına “mimar” sıfatı veren başka hiç bir ülke görmedim sanırım. Bu yüzden ulusal sebeplerden kaynaklanan mimari eğitimimizdeki eksikliklerimizi çok çalışarak gidermek mecburiyetindeyiz.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?