Mayıs Ayı Kültür-Sanat Etkinlikleri

May Art and Culture Activities

| Mayıs 2019


İşte Mayıs! Yazın resmi habercisi, birazcık sıcak, biraz yoğun ve biraz da deli-dolu bir ay. Hazır mısın Ankara?

Here is May! The official harbinger of summer, a little bit hot, a bit reckless and a bit intense month. Are you ready,  Ankara?   

 

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie and the Chocolate Factory

 

“Charlie’nin Çikolata Fabrikası, dünyaca ünlü çikolatacı Willy Wonka’nın yaşlanmaya başladığı için fabrikasını bırakacak birini aramasıyla başlar ve farklı karakterde 5 çocuğun büyük ödül için maceraya atılmasıyla devam eder. ODTÜ Müzikal Topluluğu tarafından esere sadık kalınarak Türkçeleştirildi ve sizlere sunulmaya hazır!”

 

15-16 Mayıs saat 20:00’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda…

15-16 May at 20:00 at METU Culture and Congress Center…

 

https://www.facebook.com/events/327484921298469/?event_time_id=327484927965135%3Futm_source

 

“GRİ ŞEHİR KOMEDYENLERİ – AÇIK MİKROFON”

STAND-UP GÖSTERİSİ/STAND-UP SHOW

 

Mayısın yoğun bir ay olacağından bahsetmiştik fakat bu yoğunluğun içinde kaybolmamak tamamen bize bağlı bir durum. Onun teslimi, bunun sunumu derken kendinizi biraz geriye çekip, rahatlayıp gülmeye ne dersiniz?

We have mentioned that May is going to be an intense month; however, it depends on us not to get lost in it. Let’s stop worrying about the deadlines and the presentations for a day and just relax and laugh, shall we?

 

“Gri Şehir Komedyenleri, 2016 yılından bu yana açık, mikrofon ve stand-up geceleri düzenleyen İstanbul ve Ankara’dan komedyenlerin oluşturduğu komedyen topluluğudur. 8 komedyen Açık Mikrorofon gecesinde toplamda 2 saat sürecek bir performans sergiliyorlar.”

 

Mekan/Location:  Fade Stage & Coffee

https://www.bukupon.com/eankara/20603/gri-sehir-komedyenleri-acik-mikrofon-stand-up-gosterisi

 

Büyülü Afrika

Africa Magic

“Gazeteci, yazar Hıfzı Topuz’un Paris’te UNESCO Daimi Temsilciliği görevini yaptığı 25-30 yıl boyunca sayısız kez ziyaret ettiği Kara Afrika serüvenini ve onlarca makalesini derlediği “Büyülü Afrika” kitabından esinlenilerek aynı adla bir araya getirilmiş olan koleksiyon sergisi, Topuz’un 500 eserden oluşan geniş seçkisini izleyiciyle buluşturacak. 6 Nisan ve 23 Haziran 2019 tarihleri arasında CerModern ana galerisinde izlenebilecek olan sergi süresince senfonik dinletiler, dans gösterileri ve söyleşiler gerçekleştirilecek.”

 

6 Nisan’da başlayan ve 23 Haziran’a kadar sürecek olan sergi CerModern’de ziyaretçilerini bekliyor!

The exhibition, which starts on April 6 and lasts until June 23, is waiting its visitors at CerModern!

 

Mekan/Location: CerModern

Tarih/Date: 06 Nisan – 23 Haziran 2019

Saat/Time: 10:00 – 20:00

 

Oyun ve Politika

Game and Politics

 

“İnteraktif bir sergi olan Games and Politics, bilgisayar oyununu siyasal, toplumsal ve sanatsal bir mecra olarak sunarken şu soruyu da soruyor: Bir bilgisayar oyunu politik potansiyelini oyun diliyle nasıl geliştirebilir? Sergi, son on üç yılda geliştirilen politik anlamda iddialı bilgisayar oyunları üzerinden, bu janrın olanaklarını ve sınırlarını araştırırken bir yandan da eğlence endüstrisi içinde muhalif bir duruşun nasıl olabileceğini gösteriyor.”

 

Mekan/Location: CerModern

Tarih/Date: 5 Nisan/April-18 Mayıs/May 2019

 

“GÜLTEKİN SERBEST & FUNDA AÇIKGÖZ
GEÇMİŞİN SESSİZ TANIKLARI

Resim ve Seramik Sergisi/Painting & Ceramic Exhibition

GEÇMİŞİN SESSİZ TANIKLARI” 13 Nisan – 13 Mayıs tarihleri arasında Emin Antik Sanat Merkezi’nde izleyiciyle buluşuyor.

GEÇMİŞİN SESSİZ TANIKLARI” meets with the audience at Emin Antik Art Center between the dates of 13 April and 13 May.

 

Tarih/Date: 13 Nisan/April – 13 Mayıs/May

Açılış/Opening: 13 Nisan April

Cumartesi/Saturday: 14:00 – 20:00

 

İpek Naz Çınar ve Su Müge Şahin’in yöneticiliğini üstlendiği “Bare to Dare”, galeri sponsorluğu Siyah Beyaz Sanat Galerisi, baskı sponsorluğu Türkiye Plastik Cerrahi Derneği ve medya sponsorluğu Radyo Bilkent tarafından üstlenilen bir halkla ilişkiler, iletişim ve sosyal farkındalık projesidir.
2018 Eylül ayından bu yana yürütülen proje bireylerin doğuştan veya sonradan meydana gelen yaraları, fiziksel değişiklikleri ve farklılıkları ile barışık olmaları konusunda destekliyor ve ayni zamanda toplumda yaratılan mükemmel ve ideal görünüm algısının herhangi bir kalıbı olmadığını savunuyor.

Proje kapsamında Siyah Beyaz Galeri’de gerçekleşecek olan sergi 4 Mayıs Cumartesi günü saat 18:30’da açılışını yapacak ve 11 Mayıs’a kadar kapılarını sizlere açık tutacak.

“Bare to Dare” is a communication and social awareness project that organized by İpek Naz Çınar and Su Müge Şahin, the gallery sponsored by the Siyah Beyaz Art Gallery, printing sponsorship Turkey Society of Plastic Surgery and the media sponsorship of a public relations undertaken by Radio Bilkent.

The project, which has been carried out since September 2018, supports individuals’ congenital or post-traumatic injuries to be at peace with their physical changes and differences, and at the same time argues that there is no pattern of the perfect and ideal view of the society created.

The exhibition, which will be held at the Siyah Beyaz Gallery will open on Saturday, May 4th at 18:30 and keep its doors open until May 11th.

 

Sergi özetine linkten ulaşabilirsiniz./You can read the exhibition summary from the link: http://paftamag.com/cesaretini-goster/

 

Derleyen/Compiler: Görkay Düzgün

Çevirmen/Translator: Görkay Düzgün

Grafiker/ Graphic Designer: Görkay Düzgün

 

 

Kaynakça/References:

https://www.bukupon.com/eankara/20603/gri-sehir-komedyenleri-acik-mikrofon-stand-up-gosterisi

https://www.facebook.com/events/327484921298469/?event_time_id=327484927965135%3Futm_source

https://www.cermodern.org/gameandpolitics.html

https://www.cermodern.org/afrika.html

https://www.deviantart.com/annamae22/art/Figure-Walking-Dog-PNG-Stock-cast-shadows-638245423

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?