Mart Ayı Kültür – Sanat Etkinlikleri

Sanıldığı kadar sıkıcı bir şehir değiliz!

| Mart 2018


Ankara.

Ankara alışagelmişin dışında bir Şubat ayına veda ediyor. Nezle olmamış burunlar, o kadar da üşümemiş eller, kardan kapanmamış yollar.. Ve her ayın son günü sorduğumuz soru, yine aynı. ” Ne kadar da hızlı geçti! ” Şimdi önümüzde tertemiz bir mart ayı var. Henüz hızına hayran kalmadığımız; günlerine sınavları, teslimleri ve çeşitli sorumlulukları hapsetmediğimiz. Öyleyse, henüz mürekkep değmemiş ajanda sayfalarımızı  beraber renklendirelim.

 

 

Mekanlar ve Duyular Seminer Dizisi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

15 Şubatta başlayan semilerler dizisi Mart ayı için şu şekilde devam ediyor;

  • 01.03.2018 Perşembe günü, Özgür Turan ile Mekan ve Ses
  • 08.03.2018 Perşembe günü, Vedat Ozan ile Mekan ve Koku
  • 15.03.2018 Perşembe günü, Z. Pınar Taşdemir ile Mekan ve Tat

Seminerler tüm üniversitelerden öğrencilerin katılımına açıktır ve katılım ücretsizdir.

 

ODTUsanat19

Sanatı alışagelmiş kalıplardan çıkarmak, üniversite ve şehir yaşantısına entegre etmek, ve  çeşitli kitlelere ulaşımını desteklemek amacıyla 1999 yılından bu yana gerçekleşen ODTUsanat; bu sene de konserler, paneller, tiyatro ve film gösterimleri ile ODTU Kemal Kurdaş Salonu’nda. 10 Mart – 6 Nisan arasında düzenlenecek olan sanat etkinliklerinden elde edilen gelir  ODTÜ Öğrencileri Burs Fonuna katkı sağlıyor. Program şu şekilde;

 

Uludağ Mimarlık Otuzuncu Yıl Sergisi

 

Uludağ Mimarlık’ın 30. Yılını kutladığı “Otuzuncu Yıl Sergisi” 9 Mart 2018’e kadar TSMD Mimarlık Merkezinde ziyaret edilebilir.

 

Koku ve Şehir

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Koku. Belki de Antik dönemlerden beri en yakın izlek arkadaşlarımızdan.  Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Lauren Nicole Davis’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, Anadolu uygarlıkları ve kültürlerini “koku” parantezinde ele alarak tarihsel bir keşife ev sahipliği yapıyor. Sergi, 30 Mart 2018’e kadar ziyaretçilere kapısını açıyor.

 

Mart Ayında CER MODERN

“d Grubu…Yeniden’’

Adını Türk Resim Sanatında kurulmuş 4. Birlik olmasından ve ‘‘d’’ harfinin alfabede 4’üncü harfe denk gelmesinden almış olan Grup, 1933 Türkiye’sinin siyasal politik ve kültürel sancılarını yaşamanın yanı sıra aynı zamanda sanatsal bir çabayla Türkiye geleceğine de katkıda bulunmuştur. 21 sanatçının 1933-1960 yılları ve sonrasında ürettiği yaklaşık 70 adet eserden oluşan sergi 25 Mart 2018’e kadar CerModern’de sergilenecek.

 

Dizelerin Renkleri

 

 

37 ünlü ressam ve heykeltıraşın eserleriyle gün yüzüne çıkan “Dizelerin Renkleri” sergisi, 25 Mart 2018 tarihine kadar CerModernde.

 

Tiyatro: Seyirciye Sövgü

3 Mart 2018 /  20:00

CerModern

 

Yapım: Versus Tiyatro

” Hamlet yorumu çeşitli ödül kurumlarınca performans dallarında aday gösterilen ve 22. Lions T.K “Yılın en başarılı erkek oyuncusu” ödüllü Kayhan Berkin’in solo performansı; Versus’un 8. prodüksiyonu “Seyirciye Sövgü” sizleri oturduğunuz koltukta rahat ettirmeyecek! “

 

 

Tiyatro: Bir İdam Mahkumunun Son Günü

11 Mart 2018 /  20:00

“İdam cezasına çarptırılan bir mahkûmun bu cezayı beş hafta öncesinden öğrenmesi ve bu süre içinde nasıl giderek “insanlıktan çıkıldığını” anlatan eser, tiyatro uyarlaması ile seyirci karşısına çıkıyor. Oyun, idam infazlarını bir eğlence gibi izleyen halkın yanında; adalet, ceza hukuku, ölüm cezaları gibi güncel konuları seyirciye sorgulatarak ve hatta seyirciyi oyuna dahil ederek mahkûmun yargılanmasını ve idama gidiş sürecini anlatmaktadır. İzleyici, bir mahkeme jürisi gibi oyunda görev almakta ve mahkûmun yargı sürecinde adalet ve idam cezasını tartışmaktadır.”

Yapım: Bambu Tiyatro

 

Tiyatro: Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum

9 Mart 2018 /  20:00

“… Oysa bizim eve uğramaz sanmıştım hep lanet dediğin şey, olsa olsa başkalarının başına gelir, öyle inanmışım, başka ülkelerde olur saçma sapan şeyler, hatta evvel zaman içinde, bundan binlerce yıl önce…”

 

Tiyatro: Düğün

8 Mart 2018 /  20:00

Cer Modern

“Düğün” ya da “Küçük Burjuva Düğünü”, Bertolt Brecht’in ilk dönem tek perdelik oyunlarından biridir. Oyun, orta sınıf bir çiftin düğün yemeği sırasında geçen olayları konu alır. Yemek boyunca küçük burjuva bir ailenin arasındaki ilişkileri izleriz. Bu sayede yazarın asıl işaret ettiği, ailenin içinde bulunduğu toplumun bir yansımasını görürüz. Her şey yüzeyde çok olağan gibi görünürken gece ilerledikçe insanların iç yüzlerinin açığa çıktığını ve bunun ikili ilişkilere nasıl yansıdığına tanık oluruz. Bu basit akşam yemeği toplumdaki gizli saklı kalmış çarpıklıkların adeta dokuz kişiye indirgenmiş bir halidir.”

 

Altı+Bir Atölye’nin Mart Ayı için Ankara Sürprizleri

Ankara’nın kısıtlı kültür sanat merkezi sorunsalına bir güneş gibi doğan Altı+Bir, Mart ayında da alışagelmişin dışında atölyeler, seminerler ve söyleşiler ile zengin bir takvim sunuyor. İşte şöyle;

 

Çağdaş Sanatlar Merkezi

 

Gerçeklik Alanı-5

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü

20 Mart – 30 Mart 2018

Açılış Tarihi ve Saati: 20 Mart 2018 – 18.00

 

Sümerbank Tanrıçası

Suzan Batu Resim Sergisi

17 Mart – 15 Nisan 2018

Açılış Tarihi ve Saati: 17 Mart 2018 – 18.30

 

8+8 = ELİF

Aynaya Bak “Elif Saklıdır”

Karma Plastik Sanatlar Sergisi

Group Plastic Arts Exhibition

5 Mart – 16 Mart 2018

Açılış Tarihi ve Saati: 5 Mart 2018 – 18.00

Ben ELİF,

Başımı yüreğime eğdim. Başımı dünyaya eğmedim.!

Elif isminin sözlük manası nedir?

Arap alfabesinin ilk harfi.

İnce uzun boylu kız.

Alışmış, alışkın.

Musikide “la” notasını ifade için kullanılır.

Ülfet eden, dost, tanıdık.

Elif, sözlükte dost, tanıdık, ışık saçan güzel kız anlamına gelmektedir. Anadolu’da

ise kibar,

narin, yapılı, ince ve uzun manasında kullanılır.

Elif ismi bir kadın ismidir. Türkiye’de çoğunlukla kullanılan isimler arasındadır. ELİF

Türkiye’de en çok kullanılan 20.isimdir. Ülkemizde yaklaşık her 206 kişiden birinin

adı ELİF ve ismin yaygınlık oranı binde 4.86…

Neden AYNA?

Ayna ne görüyorsa onu gösterir. Sen ne yaparsan yap ne söylersen söyle ayna hep

gördüğünü gösterir. Yanlışa doğru, doğruya yanlış demez. İnsanda insanın aynasıdır.

Kişi kime bakarsa baksın gördüğü kendi aslı ve özüdür. Her insan bir aynadır. Bir

kusur varsa önce kendi aynasına bakmalı insan. Kendi aynasından kendi özüne yol

alabilen her insan bir kadının gönül aynasına ışık tutabilir ancak.

AYNA’ya bak kendini gör. Gör ki ELİF’ler incinmesin.

8 (sekiz) erkek, 8 (sekiz) kadın sanatçının bir araya geldiği “ 8+8= ELİF / Aynaya Bak

ELİF Saklıdır’’ başlıklı karma sergi 16 sanatçının farklı disiplinler diliyle, kadını

kendi aynalarından yansıttığı sergi 5 Mart 2018 / 16 Mart 2018 tarihleri arasında

Galeri Çankaya’da izleyicisiyle buluşuyor. Dünya Kadınlar Gününe özel “kadın”

temalı sergimizin herkesin kendi aynasına ulaştığı, önce kendisine ışık tuttuğu ve

sonrasında o ışığı her insana ulaştırması dileğimizle…

Sergi Küratörü

 

Soyut Zamanlar

Özer Boynuzoğlu Resim Sergisi

9 Mart – 18 Mart 2018

Açılış Tarihi ve Saati: 9 Mart 2018 – 18.00

 

“Bu serinin çıkmasına neden olan birçok olay ve zaman dizisi sebep olmuştur. İçinde bulunduğumuz (bana göre izafi olan) zaman dilimi olduğundan fazla hızlı akmakta. Bu akışın hızını belirleyen uzay döngüsünün değil bunun dışındaki yaşamsal ve dünyevi olgular olduğuna inanıyorum. Bu olgular zaman hızını o kadar artırıyor ki, yaşanılan her şey ama her şey sanal ve soyut kalıyor. Ben de resim (sanat) serüvenimde bu akışı yakalamaya, ifade etmeye ve göstermeye çalışıyorum. Bu yüzden resimleri teknik olarak oldukça kısa bir sürede çıkarmaya, yapmaya (üretmeye) çalışıyorum. Oysa bilişsel alt yapının oluşması uzun zamanlar almasına rağmen yapım aşamasının kısa sürmesine özen gösteriyorum. Bu sanat anlayışı biçimsel olarak futurism akımında yapılmış olsa da benim yapmak istediğim bu futurist yaklaşımı soyut dışavurumla(abstract expressionism) yakalamak ve yansıtmaktı.Bunu yaparken de işlerimde sakladığım biçimsel yapıları, hem saklayarak hem de dışa vurarak göstermek istiyorum. Bu nedenle hiçbir biçimim ve resmim bir önceki resme benzememesine dikkat ediyorum. Aynı resmi yapmak istesem bile yapamayacağım bir teknik deneyerek bunu başardığıma inanıyorum.

Sanata, yaratıcılığa ve özgürlüğe… ”

Özer Boynuzoğlu

 

Tatbikat Sahnesi

Huşu

Tarih, Saat : Mart 3, 2018  20:00

Dünya Prömiyerini aralık ayında gerçekleştiren Tin Fikir Ekibi’nin hayata geçirdiği modern dans eseri, bir üçlemenin ilk halkası olan ‘’Huşu-makine’’ seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

 

Oksimoron- Bir Erkek Aklı

Tarih, Saat : Mart 9, 12, 13 2018  20:30

 

1806 Laveyn

Tarih, Saat : Mart 23, 24 2018  20:30

Hiçbirşeyin belirtilmediği bir iş ilanı.. Tuhaf bir karşılaşma…

İnsanın içindeki iyilik ve kötülüğün savaşını, doğa, sistem, açlık ve para üzerinden anlatan yazar Süleyman Karaahmet, insanlığın aklının ve sabrının ince çizgisi üzerinden giderek inançlarımızı sorguluyor.

 

Delirium

Tarih, Saat: Mart 16, 22 2018 20:30

“Delirium”un yazarı Enda Walsh’un, Dostoyevski’nin ölümsüz eseri “Karamazov Kardeşler” üzerinden,günümüz dünyasının acımasız, bencil, kaotik yapısına, aile içinden sarsıcı bir bakış. İnanç, sevgi, güven, umut çemberinde, çocukların ruhlarının parçalanılışının sarsıcı dünyasında yeşeren, bir umut hikayesi…”

 

Gidion’un Düğümü

Tarih, Saat: Mart 30, 31 2018 20:30

Eğitim sisteminin çarpıcı bir şekilde irdelendiği Gidion’un Düğümü, bir birey yetiştirmenin sorumluluğunun sorgusunu, bir anne ve bir öğretmeni karşı karşıya getirerek, bizleri adalet, sanat, farkındalık ve suçluluk duygusu üzerinden gerçeklerle yüz yüze bırakıyor.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?