Malzemelerin Gelecekteki Kapsamı

The Future Scope of Materials

| Şubat 2019


Tarih boyunca barınmak insanlığın en temel ihtiyaçlarından biri olarak görüldü. Önce mağaraları barınak olarak kullanmaya başlayan insanlar daha sonra yerel malzemelerin potansiyellerini kullanarak evler inşa etmeye başladılar. Antik Mısır’da temel malzeme olarak ağaçlar ve ahşaplar kullanılırken Antik Yunan’da daha çok taş üzerinden ilerlendi. Bu iki farklı malzemeyi bir üst seviyeye ise Antik Roma İmparatorluğu çıkarttı. Betonu keşfedip mimarlık tarihine büyük katkıda bulundu. Yeni malzeme ihtiyacı nüfus arttıkça ve coğrafi konumlar değiştikçe karşılanamaz bir gereksinime dönüştü. Artık yatay düzlemde gerekli alanları sağlayamayan insanoğlu (metrekareyi alanlar olarak arttırmak yerine) 16. yüzyıl itibariyle dikey olarak gelişim göstermeye başladı. Asansörlerin bulunuşu, katlı binaların yapımı, gökdelenlerin tasarlanması için taş, ahşap, beton yapılar yeterli olmadığından metal yapılar geliştirildi. Estetiği ve gün ışığını ön plana çıkarmak için cam kullanılmaya başlandı. Doğal malzemelerin bulunması zor olduğu için ise kimyasallarını üretilmeye ve kullanılmaya başlandı. Doğadan yararlanıp keşfettiğimiz plastikler ise günümüzde yalıtımdan doğramalara, mobilyadan yapısal malzemelere kadar birçok alanda kullanılmaya başlandı.

Since the beginning of life, the most basic need of humans has been sheltering. People who started to use the caves as shelter first began to build houses using the potentials of local materials. In Ancient Egypt, woods were used as basic materials while Ancient Greeks preferred to use stone. The Ancient Roman Empire had developed a new material which was concrete that had a tremendous contribution to the history of architecture. The need for new materials had become  irrecoverable as the population increased and geographic locations changed. Human beings realized that they used horizontal planes rather than the verticals and as a consequence function and form were not well-organized. In the 16th century, the usage of verticality become an important feature of architecture. The discovery of electrical elevators, construction of multi-storey buildings, and design of skyscrapers became crucial but the local materials such as stone, wood and concrete do not have a potential to construct any of the new design. Metal structures were invented and started to being used in building as new materials and techniques. In order to make the building more aesthetic and use daylight inside of the building designers brought new material which was glass. However, since the natural versions of these materials were difficult to find, scientist started to utilize new chemicals and combined them with the local materials in order to use in the building industry. The plastics we use and exploit from nature have been used in many areas ranging from insulation to joinery, furniture to structure.

 

Günümüzdeki birçok mimari yapı ise endüstriyel atığın oluşmasına sebep oldu. İnsanlığı düşünerek yapay alanları arttırdığımız dünyamızda asıl kaynağımız olan doğayı yok etmeye başladık. Bu yüzden günümüzde “yeşil ev”, “sürdürülebilirlik”, “doğa dostu malzemeler” gittikçe önem ve popülarite kazanmaya başladı. Hatta birçok firma sürdürülebilir malzeme üretebilmek için bu yarışa katıldı. Bu bağlamda yapı sektöründe birçok yeni malzemeye kavuşmuş olduk. Bunlara ise kısaca kompozit (alaşım) malzeme demeyi uygun bulduk.

Today, many architectural structures generate industrial wastes. We designed human-made areas but simultaneıusly started to destroy nature which is our main source. Therefore, the terms such as “sustainability”, “natural-friendly environment” and “green” have gained importance and popularity. Many companies have produced sustainable materials because of this awareness. In this context, we have invented and combined many new materials for the construction market which have been named as composite materials.

 

Yeni keşfedilen bu kompozit malzemeler temelde yerel malzemeler ile kimyasalların birleşip daha ulaşılabilir bir şekilde piyasaya sunulmasıyla yapı sektöründe çok önemli bir etken haline geldi. Örneğin hava alabilen tuğla yapılarak binanın hava alması ama aynı zamanda güçlü olması sağlandı. Alüminyum köpük keşfedildiğinde yapıların stabilitesini arttırmak için kullanılırken aynı zamanda hafifliği sağlaması amaçlandı. Bunun yanında doğada tamamen yok olamayan plastikler büyük sorunlar teşkil ettiği için doğada tamamen dönüşebilen plastikler keşfedildi. Bu sayede PVC, poliüretan, XPS, EPS, pleksiglas yerine doğa dostu plastikler kullanılmaya başlandı. Mobilya üretimi, yalıtım, zemin-tavan-duvar malzemesi olarak kullanılan plastikler normalde havayı geçirmezken bu yeni teknoloji ürünler sayesinde ortamın hem çevreden yararlanması hem de çevreye zararının olmaması sağlandı. Bunun yanında malzemenin kullanım ömrünü arttırdığı için normal şartlarda kısa zamanda yenilenmesi gereken yapıların belki de yıllarca değişime gitmemesini sağlayarak uzun vadede ekonomik olarak yarar sağladı.

These new materials have become a very important factor within the industry because they are composed of local materials and some chemicals. For example, air-ventilated bricks are used in the building to make the interiors more permeable. When aluminum foam was discovered, it was aimed to improve the stability of the structures while providing lightness in the structure of the building. In addition, the non-bioegredable plastics had a too many drawbacks so they invented new plastics which are totally dissolved in environment. In this way, instead of PVC, polyurethane, XPS, EPS, Plexiglas, eco-friendly plastics were introduced. The plastics used as furniture, insulation, floor-ceiling-wall material are normally air-tight. By the aid of new technological developments, plastics are no longer harmful for the environment. In addition to this, their maintenance has become easy and the economic conditions are no longer a huge problem in the long term because of the expanded lifetime of the material usage.

Mimarlık, iç mimarlık, peyzaj, endüstriyel tasarım gibi meslekler piyasaya yeni çıkan malzemelerin gelişimini takip etmek zorunda olan mesleklerdir. Malzemelerin kullanımı da ister istemez yapı sektöründe artmaya başladı fakat aynı zamanda insana şunu da düşündürür oldu. Başta ahşap-taş-kum-toprak gibi temel malzemelerle insanların ihtiyacını karşılarken günümüzde insanların ihtiyaç kavramı nasıl boyut değiştirdi? Bu değişim süreci tamamlandı mı? İnsan düşünebilen bir varlık bu durumda bu süreç insanlık var olduğu sürece hiç değişmeyecek. Peki, insanın barınma ihtiyacının tanımı gelecekte olacak? İnsanlar bundan yüzlerce yıl sonra nasıl bir kavramla karşılaşacaklar? O dönem malzemeler nasıl değişip kullanılacak? Bu gelişimin katkıları neler olacak? Ne tarz malzemeler piyasaya sürülecek?

Professions such as architecture, interior design, landscape architecture and industrial design are the professions that have to follow the development of new materials. The use of materials has inevitably started to increase in this sector but at the same time it makes people think more and more about the improvements. How did the concept of people’s needs change today while meeting the needs of people was enough with basic materials in the past? Is this process of change complete? The human beings had the ability to think and observe. In this case, this process will not end as long as humanity exists. But what about the future of housing? What kind of a concept will people face after hundreds of years? How will the materials be changed and used at that time? What will be the contribution of this development? What kind of materials will be released?

 

Gelecekte neler olacağını yaşamadan bilmek mümkün değil ama günden güne insanların ihtiyaç kavramları değişirken doğayı da göz önünde bulundurmaları çok büyük bir adım. Belki ilerde hem doğanın hem de insan gücünün farkına varıp kendi kendine yapılar oluşturabilen malzemeler bulacaklar. Belki de insanların düşünmesine, mimarın mühendisin hesaplamalar yapmasına gerek kalmayan bir sektör haline gelecek. Robot çağına yaklaştığımız su götürmez bir gerçek ise belki de şu an var olan meslekler ileride insanlar tarafından yapılmayacak. Meslek tanımlarımız değişecek ya da bu mesleğe sahip insanlar ilerde o kadar azalacak ki tarih kitaplarında onlardan bahsedilecek. (Tabi o dönemde kitap kalırsa.) Düşünsenize 2500 senesindesiniz ve son “Mimar”, “İç Mimar” sizsiniz. Her şeyin bir ilki vardır denilir. Doğal olarak da belki de sonumuzu günümüzde kullandığımız komposit malzemeler getirecektir. Kim bilir?

Of course, it is not possible to know what will happen in the future but it is a huge step for people to take nature into consideration as the concepts of need change. Maybe, they will find materials that are able to build structures on their own by recognizing both nature and manpower. Perhaps, it will become a sector where people do not need to think and the architect does not need to make calculations anymore. The age of robots has almost arrived and maybe the profession that exist today will not continue during the age of robots. Our job descriptions will be changed or people with this kind of profession will be reduced in the future. So that they will be mentioned in the history books. (Of course, if the books remain at that time.) Imagine that you are in 2500 and you are the last architect or interior architect. Everything is said to have a first and a last, and you are the last. Perhaps, our professions will be ended by composite materials. Who knows?

 

Kaynakça/Referanslar

https://www.archdaily.com/879228/the-15-most-popular-architectural-materials-and-products-of-2017

Understanding Architecture,Its Elements, History and Meaning, Roth, L.M., 1998, Icon Edition

Modern Architecture, A Critical History, Kenneth Frampton, 4th Ed, Thames and Hudson

 

Editör Yardımcısı/ Assistant Editor: Beyza Koz

Grafiker/ Graphic Designer: Deniz Vadi Töngür

Çevirmen/ Translator: Serra Koz

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?