Liam Wong ve Tokyo Nights: Bu Bir Video Oyunu mu?

Neon ışıklarıyla yağmurlu şehir... Tokyo'ya bir de böyle bakın!

| Eylül 2018


Ödüllü sanat yönetmeni ve fotoğrafçısı olan Liam Wong, aslında bir video oyunu şirketi olan Ubisoft’un en genç görsel yönetmeni! Şirketin bünyesindeki oyunlardan birinin basın turu sırasında ise Japonya’ya gitme fırsatını elde ediyor. Gitmesiyle Tokyo’ya aşık olması ve fotoğrafçılık serüveninin başlaması bir oluyor…

Couple in the Rain

Wong’ın Tokyo Nights serisinde asıl olay sadece bütün o neon ışıklar değil kesinlikle. Verilmek istenen ve yarattığı his bile herkeste aynı olmayabilir. Yağmurun yağmasıyla şehrin tekrar hayata dönmesi mi ya da öyle isteyerek -veya istemeden- yaratılan fütüristik hava mı ben de bilmiyorum. Ama şu bir gerçek ki fotoğraflara bakıldığında bir bilim kurgu filminin içinde ya da her an bir jumpscare’e maruz kalacak gibiyim.

“I love capturing real moments and transforming them into the surreal.”

Enter the Void.

Purple Rain

 

Kamerasıyla neon ışıklarla donanmış Tokyo’nun büyüleyici fotoğraflarını çeken Liam Wong, sanal dünyada anlamlı bir estetik yaratmaya çalışmasının aksine sanki bu serisinde Tokyo’yu bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkaracak şekilde çekiyor. İtiraf ediyorum yağmuru çok seven ben bile; moral bozucu ve tehditkar bir his alıyorum! Neon ışıklarla yağmurun iç içe geçtiği sokaklar sanki gerçeküstü bir fantezi, ya da bir çeşit ütopyadan kopmuş bir manzara. Yoksa distopya mı demeliydim?

Red Light District.

Taxi Cab

 

Dikkatlı bakıldığında sıcak ve soğuk renklerin birbirine karışıp nasıl büyüleyici bir görüntü oluşturduğunu herkes görebilir. Sanki fotoğrafın içinden geçip orada bulunmak istiyor, ama bir o kadar da beni korkutma ihtimalini göz ardı edemiyorum gibi. Korkunun ne denli şiddetli olacağı bile bir merak konusuyken bu fotoğraflara hayran kalmamak gerçekten mümkün değil. Manzara adeta bir video oyunundan kopmuş, buradan da anlıyoruz ki Wong gerçekten de kendi özgün stilini yansıtıyor.

Aslında bu fotoğraflarda kalabalık topluluklar görmüyoruz, ya da Tokyo’yu kendisi yapan mimarisini. Fakat belki de bu gördüğümüz O’nun en doymuş hali…

Tokyo Night Train

Red Light Reflections

 

Bazı fotoğraflar hikaye anlatır ama öyle böyle değil. Baktığında sanki bir şarkı çalar, ya da o anki hava durumuna ait herhangi bir ses duyarız. Emin olduğum bir şey var o da; bu sokaklar, insanlar ve neon tabelalar adeta Blade Runner’a meydan okuyor gibi!

“Then one night it rained.

And the city came to life and I got lost in the beauty
of Tokyo at night.”

 

Memories of Green

Minutes to Midnight

 

Bonus: 

 

Referanslar:

https://www.liamwong.com/

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?