Kıtaları Kavuşturan Köprüler

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

| Kasım 2015


KITALARI KAVUŞTURAN KÖPRÜLER

Ne zamandır?

Boğaz üzerinden ilk geçiş İskit seferinde Pers kralı Darius’un 700 bin kişilik ordusuyla gemilerini Anadolu’dan Trakya’ya yan yana dizerek oluşturduğu yüzer köprüyle gerçekleştirilmiştir.  Osmanlı döneminde, Boğaza demiryolu köprüsü ve sualtı demiryolu tüneli projeleri oluşturulmuş, fakat hayata geçirilememiştir. Pers Kralının yüzer köprüyle boğazı geçmesinden tam 2484 yıl sonra,  30 Ekim 1973’te Boğaziçi Köprüsü tamamlanıp, kullanıma açılmıştır.1988’de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü hizmete sunulmuştur.25 yıl sonra, üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim’in temeli atılmıştır.

Neden?

Araç sayısı 3 milyona yaklaşan İstanbul’da şehir içi ulaşımın %87 si karayolu ile sağlanmaktadır. Günde 250 bin otomobil kapasitesine uygun olarak tasarlanan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri 2,5 kat kapasiteyle çalışarak günde 600 bin aracın geçişini sağlamaktadır. Bu durum trafikte geçirilen saatlerin artmasına neden olup, yıllık yaklaşık 3 milyar lira değerinde iş gücü ve akaryakıt kaybına sebebiyet vermektedir. Üçüncü köprü projesi bu olumsuzlukları gidermeyi amaçlamıştır.

Kim?

4.5 milyar lira yatırım bedeline sahip olan üçüncü köprü projesi, ‘yap, işlet, devret’ modelini benimsemiştir. Projenin yapım dâhil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süreç sona erdiğinde Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecektir.

Nereden nereye?

Üçüncü köprü projesi Türk mühendislerinin çoğunlukta olduğu bir grup tarafından 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolunun beraber geçişini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Köprü üzerindeki raylı sistem ile Edirne İzmit arası yolcu taşımacılığı sağlanacaktır. Aynı zamanda raylı sistem Marmaray ve İstanbul Metrosuyla bağlantılı olacak ve bu şekilde Sabiha Gökçen, Atatürk ve yapılması tasarlanan 3. Havalimanını birbirine bağlamış olacaktır. Kuzey Marmara Otoyolu ve üçüncü köprü projesi, Odayeri-Paşaköy güzergâhı üzerinde yaklaşık 60 km uzunluğunda 2×4 şeritli bir karayolu ulaşımı sağlamayı hedeflemektedir.

Nasıl?

Karayolu geçişleri için uygun olan asma köprüler, demiryolu geçişlerinde karşılaşılan ağırlık, titreşim gibi problemler için en uygun çözümü sunamamaktadır. Bu noktada daha rijit olan bir köprü tasarımı gerekir. Bu sorun ana kablo ile eğik askı halatların birlikte kullanılıp iki sistemin bir araya getirilmesiyle çözümlenmiştir.

Ne kadar?                                   

Projenin tamamlanma sürecinde 44 milyon m³ kazı yapılmış, 2 milyon m³ beton, 35 milyon m³  dolgu ve 200 bin ton demir kullanılmıştır. Proje 36 viyadük, 4 tünel, 45 altgeçit, 63 üstgeçit ve 9 dere köprüsü içermektedir.

Dünya Çapında ne Yapmış?

Üçüncü köprü 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş asma köprüsü olma özelliğine sahipken 2,164 toplam uzunluğu ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsüdür. Dünyanın üzerinden raylı sistem geçen ve tek katlı olarak tasarlanan ilk ve tek asma köprüsüdür. 322 metreyi aşan yüksekliği ila asma köprüler arasında dünyanın en yüksek kulesine sahip olanıdır.

 

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?