Kim Bu İyi Komşu ?: 15. İstanbul Bienali

Güncel içeriği ve yaratıcı küratörleri ile 15. İstanbul Bienali...

| Kasım 2017


   İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienali, dünyanın birçok yerinden katılan sanatçı ve izleyiciler arasında kültürel ve sanatsal bir buluşma noktası olmayı amaçlıyor. Her iki yılda bir gerçekleşen bu etkinlik, belli bir tema etrafında şekillenip sanatçıların hazırda bulunan ya da bienal için özel tasarladıkları eserleri paylaşmasına da olanak sağlıyor. Sempozyum ve gösterimlerin bulunduğu, katılımcılarla birlikte yemek ve müzik yapmak gibi aktiviteleri de barındıran İstanbul Bienali zengin içeriğiyle 15. kez İstanbul’da yerini aldı.

 

 

 

   °  İyi bir komşu asla şikayet etmeyen birisi midir?

   °  İyi bir komşu sizden daha zengin mi yoksa daha yoksul mudur?

   °  İyi bir komşu, defalarca anlattığınız bir öyküyü her seferinde sabırla dinleyen birisi midir?

   °  İyi bir komşu, korkmadığınız bir yabancı mıdır?

 

     Bienal bunun gibi birçok soruyu teması içinde barındırarak “iyi bir komşu”nun kim olduğuna dair bir tartışma ortamı hazırlıyor. Böylece sergiden önce temayla ilgili bir fikir edinmemiz de kolaylaşıyor. Evrensel sanatçı kitlesi ve küratörleriyle 15.’si gerçekleşen İstanbul Bienaline İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesinin yanı sıra ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı da ev sahipliği yapıyor.

 

 

     ‘İyi bir komşunun kim olduğuna dair’ sorularla oluşturulan bu yılki tema bence önceki temalara göre daha çok dikkat çeken ve güncel bir içeriği barındırıyor. Michael Elmgreen ve Ingar Dragset‘in küratörlüğünü yaptığı İstanbul Bienali, içerdiği birçok sanatçı ve eserleriyle görsel bir şölenin kapılarını aralamış. Önceki İstanbul Bienallerinde sanatçı olarak katılan bu ikili, bu yıl ise küratörlük için kolları sıvadı. Texas çölünün ortasına konumlanmış olan Prada mağazasından, New York Rockefeller Center’ın önüne yerleştirilen ‘Van Gogh’un kulağı’ adlı dik yüzme havuzu heykeline ve ayrıca Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Meydanı’na yerleştirdikleri oyuncak atında sallanan çocuk heykeline kadar altına imzalarını attıkları her işi harika sonuçlandıran bu ikilinin 15. İstanbul Bienalini tasarlamaları pek de şaşırtıcı olmamalı. Michael ve Ingar bienali bir bakımdan özetleyen ve aynı zamanda amacını da yansıtan şu cümleleri söylemiş: “Komşunuz sizden oldukça farklı yaşayan biri olabilir. Ancak umuyoruz ki siz, son dönemde dünyadaki pek çok politikacının aksine ‘öteki’ korkunuzla etrafınıza çitler örerek baş etmiyorsunuzdur. 15. İstanbul Bienali’ndeki sanatçılar ev, mahalle, aidiyet ve müşterek yaşam hakkındaki fikirleri çeşitli perspektiflerden tartışmaya açıyor. İşlerden bazıları ev yaşamımızdaki hâl ve koşulların nasıl değiştiğini ve mahallelerimizin geçirdiği dönüşümü incelerken bazıları da günümüzün jeopolitik sorunlarının nasıl üstesinden geldiğimizi mikro ölçekte ele alıyor. Bienal sergiye davet edilen sanatçıların kişisel veya analitik ifadeleriyle biçimlenerek umutlarla hayallerin, hüzünle öfkenin, geçmişle bugünün birbirine karıştığı alanlar yaratıyor.”


                       

                    Yazardan Notlar:

      °   Mutlaka sanatı seven bir arkadaşınla gitmelisin ya da orada edinmelisin.

      °   Bütün sergileri gezmeye özen göster.

      °   Sergi alanına girmeden önce bilgilendirmeleri okuman sana daha iyi bir perspektif kazandıracaktır.

      °   Rehberlerden sergiyi tanıtmalarını rica edebilirsin.

      °   Bir sürü fotoğraf çek, imkanın olursa not tut.

      °   Bu büyülü atmosferi mutlaka gezip deneyimlemelisin.

 

 

 

 

REFERANSLAR 

http://15b.iksv.org/iyibirkomsu

https://timrgill.files.wordpress.com/2012/02/rocking-horse.jpg

https://i.pinimg.com/originals/c1/e7/93/c1e79377c6c7373252981210650a99f2.jpg

https://www.lonelyplanet.com/news/wp-content/uploads/2016/04/van-gogh-ear.jpg

https://www.diken.com.tr/iyi-bir-komsu-kimdir-9-soruda-15inci-istanbul-bienali/.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?