Kapsül Oteller

Japonya'nın sade ve küçük otelleri

| Kasım 2017


Japonya’ya özgü olan bu farklı otel sistemlerinin kullanılmasının temel amacı insanların barınma gibi temel ihtiyaçlarını şehrin içindeki oldukça küçük alanlarda ucuza sağlamaktır. İlk defa inşa edildiklerinde tamamen fonksiyonel olmaları için inşa edilmiş olsalar da günümüzde turistik özellikleri fonksiyonelliklerinin önüne geçmiştir. Bu yüzden Avrupa’da da çeşitli örnekleri açılmıştır.

İlk kapsül bina örneği Skurokava’nın tasarladığı Nakagin kapsül kulesidir. Sadece 30 günde inşa edilen bu kule Skurokava’nın öncülüğünü yaptığı metabolism tasarım akımın önemli bir örneğidir. Temel olarak metabolism akımı binayı yaşayan bir organizma olarak görür. Binanın zaman içinde ortama adapte olması gerektiğini düşünür. İlk kapsül otel örneği ise yine Kisho Skurokava’nın tasarladığı Capsul inn Osaka dır. 1979 yılında açılan bu otel günümüzde hala hizmet vermektedir.

Kapsül oteller adından da anlaşılabileceği gibi ziyaretçilerine iki kişinin zorla sığabileceği büyüklükte bir yaşam alanı verirler. Çoğu otelde bu kapsüllerin içinde wi-fi, elektrik prizi, Radyo gibi imkanlar bulunur. Küçüktürler ama aynı zamanda da konforludurlar. Duvarlarla örtülü olmaları kalan kişiye gizlilik ve güvenlik duygularını yaşatır fakat bazı kişilere klostrofobik olarak görünebilir. Her ne kadar içleri konforlu ve rahat olsa da dışarıdan biraz morgu anımsatırlar; sosyal ilişkilerden biraz kopuk bir ortam gibi dururlar. Eğer bu kapsüllerin duvarlarını kaldırırsak aslında ranzalı bir koğuştan çokta farklarını göremeyiz sadece biraz daha konforludurlar. Otellere girdiğinizde size eşyalarınızı koymanız için bir dolap verirler. Çoğu oteller aynı zamanda banyo kafeterya gibi imkanlar da sunarlar.

Günümüzde Japonlar bu otelleri daha çok gece geç saatlere kadar çalışıp evine gitmek istemeyince, başka bir şehirde bir gün kalması gerekip ama tam imkan sunan bir otele para vermek istemeyince, evinde sıkıntı çıkınca kalabilecek bir yer gibi görürler.

Eğer bir gün yolumuz Japonya’ya düşerse normal bir otelden alamayacağınız farklı hisleri tatmanız için bu otellerde bir gün konaklamanızı öneririz.

 

 

Referanslar

https://capsuleinnkinshicho.com/

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?