İç Mimarlar İçin Farklı Bir Bakış Açısı / Different Perspective for Interior Architects

IAED 426-Leisure Practices and Spaces | Yacht Design

| Nisan 2018


Mezun oldunuz ve artık hayatınızı şekillendirmek için bir adım atmanız gerekiyor. Neler istediğinizi, aldığınız dersleri, katıldığınız yarışmaları göz önünde bulundurarak birçok yere başvuru yapıp farklı olduğunuzu kanıtlayarak yeni bir hayata adım atıyorsunuz. Peki, sizi diğerlerinden ayıran nedir? Nasıl fark yaratabilirsiniz? Ya da ne gibi şeyleri kendi lehinizde kullanıp farklı olduğunuzu gösterebilirsiniz?

You graduated and it is time to take a step towards to shape your future. By taking into account what you want, which courses you had taken, which competitions you had attended, you will apply and try to prove that you are different from the others and deserve the job. Well, what makes you different? How you can be different? Or how can you show you are different by considering what you did?

Aslında fark yaratabileceğiniz şeylerin arasında öğrenci hayatınızda aldığınız dersleri de gösterebilirsiniz. Birçok okulun müfredatı temel dersler dışında bölüm içi seçmeli dersler vererek öğrencileri farklı alanlarda geliştirmeye teşvik eder ve bunları profesyonel hayatta kullanabilmenizi sağlar. Bilkent İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ise bu sene müfredatına farklı bir ders daha ekledi. Bir iç mimarın sadece kamusal ya da yaşanabilir alanlar değil, farklı mekanlarda da tasarım yapabileceğini göstermek için “IAED 426-Leisure Practices and Spaces” adlı ders daha önce bu alanda profesyonel olarak çalışmış, renovasyonlar yapmış olan Siniša Prvanov tarafından verilmektedir.

Actually, you can use the courses that you took during undergraduate education and become different. Most of the curriculums have both must and elective courses. However, there are two different electives: elective and restricted elective which is related with the department. By selecting some of the restricted electives you can improve yourself in some discipline that you select. Bilkent Interior Architecture and Environmental Design added a new course for this academic year. It also shows that an interior architect is not only design public and residential places but also can be design different spaces by taking a course, which coded and named as IAED 426-Leisure Practices and Spaces, from a professional who works in the field of yacht design, is Siniša Prvanov.

Ders içeriği ise diğer derslerden biraz daha farklıdır. Hem stüdyo gibi interaktif hem de ders anlatılarak aktarılan bir ders olmasının yanında bir de gezi mevcuttur. Dönemin ilk haftasında hızlı bir şekilde başlayan bu ders, 14 hafta boyunca “Glorious” adlı yatın renovasyon projesini oluşturmaktadır. İlk hafta Bodrum gezisiyle başlayan ders, tersane gezisi ve yat gezisi olarak ikiye ayrılır. Önce yatın yapımı anlatıldıktan sonra bitmiş olan “Glorious” gezilir.

In order to be different, the course should be different. It is a combination of interactive studio environment, lectures and of course, a field-trip. This course, which started rapidly in the first week of the semester, constitutes the s/y “Glorious” renovation project for 14 weeks. The course started with the Bodrum field-trip which is divided into two parts: shipyard trip and yacht that named as Glorious. In the shipyard trip, they explained about the progress of the making a yacht then they showed the details of already-finished s/y Glorious.

Geziden sonra genel tasarım ilkeleleri, çizim teknikleri, detaylandırmalar hakkında teorik bilgi verildikten sonra alan tasisi yapılır. Alanlar arasındaki ilişki, ıslak hacimler, mürettabatın yatakları ve ıslak hacimleri, mutfaklar, oturma alanları, spor aktiviteleri için gerekli alanlar, güneşlenme alanları, pencerenin konumları yerleştirildikten ve yat sahiplerinin istekleri göz önünde bulundurulduktan sonra ön-jüri ile kritikler alınır. Daha sonra ise çizim olarak yapılan bir vize ile bilgiler pekiştirilir.

The design procedure started after the field-trip by space allocation, research presentations and combined with lectures which give information about the drawing techniques and details. Service areas, crew cabin and their wet areas, kitchen(s), seating units, water-sport activities, sunbathing spaces, the location of openings in hull, entertainment facilities is located on plans by considering the relationship between spaces and desire of owners and critiques are taken both in regular class hour and pre-jury. After the pre-jury, a midterm, which is drawing, is reinforced knowledge coming from critiques.

Vizelerden ve ilk ön-jüriden sonra ise artık aydınlatma, tavan tasarımı, akustik ve yüksekliklerin kararlaştırılması gelir. Akustik için alanında deneyimli olan biri tarafından gerekli bilgiler aktarıldıktan sonra ise materyal seçimine geçilir. Sadece materyallerle bitmeyip aynı zamanda detaylar ile devam eden derste hem yapım süreci hem de maliyet göz önüne alınır. Bu listeler ve çizimler hazırlandıktan sonra ise ikinci ön-jüri yapılarak eksikler, geliştirilmesi gereken konular konuşulur.

After pre-jury and midterm, more details are added to plans and sections such as ceiling design, lighting, fire safety, acoustics and proper heights by considering cross sections. In that part one person who has knowledge about acoustics and fire safety is welcomed as guest instructor and gives information about the material selection, the proper ways of making the space acoustically well and  how to integrate fire safety tools. The course does not only consist of material selection but also includes details and information about how much money does the owner should pay for each and every single detail including the furniture-making procedures. After the preparation of the lists and drawing, another pre-jury is organized and critiques about details are taken.

Final sınavlarının olduğu dönemde yapılan final jürisi ile ders biter fakat en iyi 5 tasarım seçilerek Bodrum’da bir sergi açılır. Oradaki profesyonellerle ve tasarımcılarla konuşulur ve geliştirilebilecek yönler konuşulur. Gelecek dönemlerde de açılması beklenen bu dersin içeriği her daim değişebilir. Nitekim farklı tasarımların, farklı bakış açılarının öğrencilere katkıları profesyonel hayat için çok fazladır.

By considering the final exam week and other courses finals, which is the end of the semester, final jury is organized. However, the course is not finalized yet. The top 5 groups in the jury are welcomed to Bodrum again and another jury is organized in there with the professionals of yacht design. The content of this course, which is expected to be opened in next academic year, may vary. As a matter of fact, the contributions of different designs, different perspectives to students are too much important for professional life.

Not: Yazıda kullanılan tüm görseller dersin eğitmeni Siniša Prvanov tarafından çekilmiş veya tasarlanmıştır.

P.S.: The visuals used in article is designed or taken by the instructor of course, Siniša Prvanov.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?