How to: Survive in Bilkent

Nasıl: Bilkent’te baş edilir

| Eylül 2019


So you’re a new student at Bilkent University eh? It’s no lie that this is one of the most successful universities in Turkey so starting campus can be a bit daunting. But worry not for I have prepared a survival kit for thee. Let’s get to it, shall we?

Demek Bilkent Üniversitesi’nde yeni bir öğrencisin. Bunun Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olduğu bilinir, bu nedenle kampüse başlamak biraz göz korkutucu olabilir. Ama endişelenmeyin çünkü size bir hayatta kalma klavuzu hazırladım.  Başlayalım mı?

1. As a new student you are going to be given a map of the entire campus (both east and west). I strongly suggest that you do NOT rely on this map because you’re going to get confused while rushing from one building to the next. So come to campus a few days before uni officially starts and walk around paying careful attention to the buildings and their names.

Yeni bir öğrenci olarak size tüm kampüsün bir haritası verilecektir (hem doğu hem de batı). Bu haritaya güvenmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü bir binadan diğerine koşarken kafanız karışacak. Öyleyse üniversiteye resmi olarak başlamadan birkaç gün önce kampüse gelin ve binalara ve isimlerine dikkat ederek dolaşın.

2. Next, you should find a few clubs that you’d like to join. At university you often stick around with people studying the same degree as you, so it’s nice to have a change of scenery every once in a while.

Daha sonra katılmak istediğiniz birkaç kulüp bulmalısınız.  Üniversitede sık sık sizinle aynı bölümde okuyan insanlarla takılıyorsunuz bu yüzden arada bir sahne değişikliği yapmak güzel oluyor.

3. Go to all GE250/51 events as soon as you can in the semester. You’re going to be too busy as soon as you hit your first midterms and no one wants less than an A for such an easy course.

Sömestr boyunca mümkün olan en kısa sürede tüm GE250 / 51 etkinliklerine gidin.  İlk vize sınavlarına girer girmez çok meşgul olacaksınız ve hiç kimse böyle kolay bir kurs için A’dan daha az bir not almak istemez.

4. Take Math 101 and 102 extremely seriously. If you start falling back you’re not going to be able to catch up and it’s going to cost you in your GPA.

Math 101 ve 102’yi ciddiye alın. Geride kalmaya başlarsanız yetişemeyeceksiniz ve bu not ortalaması size mâl olacak.

5. Bilkent is one of the coldest areas in Ankara so make sure you dress warmly during the winter. Don’t forget your gloves because when you do your hands take 10 minutes to warm up before you can use a pen.

Bilkent, Ankara’nın en soğuk bölgelerinden biridir, bu nedenle kış aylarında sıcak giyindiğinizden emin olun. Eldivenlerinizi unutmayın çünkü unuttuğunuzda bir kalem kullanmadan önce ellerinizin ısınması 10 dakika sürebilir.

6. You can easily go bankrupt if you eat at the restaurants on campus every day. Our cafeteria is also more expensive than most so it won’t hurt to bring lunch every once in a while if you’re trying to save some money.

Her gün kampüsteki restoranlarda yemek yerseniz kolayca iflas edebilirsiniz.  Ayrıca kafeteryamız da normalden çok daha pahalı olduğundan, para biriktirmeye çalışıyorsanız, arada bir öğle yemeğinizi kendinizin getirmesinin bir zararı olmaz.

7. We are a pedestrian friendly campus but some people still don’t know how to drive so don’t trust the rule and bounce onto the road because you could quite literally get run over.

Biz yaya dostu bir kampüsüz, ancak bazı insanlar hala araba nasıl kullanılır bilmiyorlar, bu nedenle kurala güvenip yola atlamayın çünkü tam anlamıyla ezilebilirsiniz.

8. Holding doors for people won’t even take a minute of your time. Make sure you don’t close doors in other people’s faces especially in the A building because the doors open both ways and you could break someone’s face.

İnsanlar için kapıları açık tutmak bir dakikanızı bile alamaz. Özellikle A binasında diğer insanların yüzlerine kapıları kapatmadığınızdan emin olun çünkü kapılar her iki yola da açılıyor ve birinin burnunu kırabilirsiniz.

9. Please please please do not leave your bags at a desk in the library and disappear for an hour. Everybody goes there to study and it’s very frustrating to not be able to find a space when 40% of the chairs just have bags on them.

Lütfen çantanızı kütüphanedeki bir masada bırakıp ve bir saat boyunca ortadan kaybolmayın.  Herkes çalışmak için oraya gidiyor ve sandalyelerin yüzde 40’nın üzerlerinde çanta varken yer bulamamak çok sinir bozucu oluyor

10. Lecturers often like to remind you that you aren’t in high school anymore and no one has to spoon feed you your work (they’re right). Pay attention to your attendances and always check your Moodle system for upcoming assignments.

Hocalar size artık lisede olmadığınızı ve hiç kimsenin sizi takip etmek zorunda olmadığını hatırlatırlar (haklılar da). Katılımlarınıza dikkat edin ve Moodle sisteminizi daima gelecek ödevler için kontrol edin.

Other than the above points, keep in mind that you’re privileged to be studying at one of the best universities in Turkey. Don’t waste your time, be kind, and enjoy your degree. You won’t know how quickly 4 years can pass until you’re waiting to receive your diploma at the Odeon.

Yukarıdaki hususların dışında, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde okumak için ayrıcalıklı olduğunuzu unutmayın. Vaktinizi boşa harcamayın, kibar olun ve bölümünüzün tadını çıkarın.  Bir de bakacaksınız dört yıl geçmiş olacak ve Odeon’da diplomanızı bekliyor olacaksınız.

 

Translator/Çevirmen: Şule Dilara Kipel

Graphic Designer/Grafiker: Şule Dilara Kipel

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?