How to: Read a book without getting bored

Nasıl: Sıkılmadan kitap okumak

| Ağustos 2019


Broken Down in 10 Bullet Points:

10 Ana Madde Halinde Sizlerle:

So you’re on your summer holiday (or winter break) and you think that you’re spending too much time on your phone or binging too many shows? You think that you should read a few more books in order to escape the technology that is slowly ‘rotting your brain.’ Or you used to read a lot as a kid or in high school and now you either don’t have much time or you’ve lost touch with that side of you. All that matters is that you want to read and I’m going to try to help you get there.

Demek ki yaz tatilindesin (ya da kış arası) ve telefonunda çok vakit geçirdiğini veya çok fazla dizi izlediğini düşünüyorsun. ‘Beynini çürüten’ teknolojiden kaçmak için biraz kitap okumak istiyorsun. Ya da eskiden, çocukken ya da lisede, çok okurdum ama artık ya vaktin yok ya da o alışkanlığını geride bıraktın. Ama önemli olan okuma isteğin, ve ben istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

  1. Do NOT under any circumstances read a book while the TV is on. You could literally have the focus of an eagle but that doesn’t mean that the noise and images from the TV won’t distract you. Even if you don’t look or try to drown it out, it’ll affect you subconsciously before you know it.

Sakın televizyon açıkken kitap okumayın. Odaklanma beceriniz bir kartalınki kadar güçlü olsa bile bu televizyondan gelen seslerin ve resimlerin sizin dikkatinizi dağıtmayacağı anlamına gelmiyor. Bakmasanız ya da dinlemeseniz bile o bir şekilde bilinç altınıza ulaşıyor.

2. Move your lips while reading. Reading with your eyes only could lead to you accidentally skimming the pages and will result in the loss of concentration and interest. You’re less likely to skip important details when you move your mouth for every word.

Okurken dudaklarınızı hareket ettirin.  Gözlerinizle okumak sadece sayfaları gözden geçirmenize, konsantrasyon ve ilgi kaybına neden olabilir.  Her kelime için ağzınızı hareket ettirdiğinizde önemli ayrıntıları atlamanız daha az olasıdır.

3. This might sound weird, but don’t eat too much while reading. You’re going to end up hungry and will probably leave your book to go eat. Rather have a drink like tea. It’ll both stop your mouth from drying out and won’t distract you from your reading.

Bu size biraz garip gelebilir, ancak okurken fazla yemek yememeniz daha iyi olur. Çünkü acıkacaksınız ve muhtemelen kitabınızı yemeğe gitmek için bırakacaksınız.  Aksine çay gibi bir şey içmeniz daha iyi. Hem ağzınızın kurumasını önler, hem de sizi okumalarınızdan uzaklaştırmaz.

4. Try not to read under dim lights. This might get you feeling lazy or sleepy and that’s not something you want while trying to understand a book.

Loş ışıkların altında okumamayı deneyin.  Bu sizi tembel veya uykulu hissetmenize neden olabilir ve bu bir kitabı anlamaya çalışırken istediğiniz bir şey değildir.

5. Sit comfortably. You don’t want to get pins and needles while trying to focus. I’d recommend not laying down because it’s way easier to get sleepy that way.

Rahat oturun.  Odaklanmaya çalışırken bir yerinizin uyuşmasını istemezsiniz. Okurken yatmamanızı tavsiye ederim, çünkü bu şekilde uykuya dalmak çok daha kolay.

6. If the book has a movie adaptation do not watch it before you read it. The movie will be different but the main idea will be the same. It will kill your imagination especially when it comes to the characters so make sure that you try to read the book first.

Kitabın bir film uyarlaması varsa, okumadan önce onu izlemeyin.  Film farklı olacak, ancak ana fikir aynı olacak.  Özellikle karakterler söz konusu olduğunda film hayal gücünüzü öldürecektir, bu yüzden ilk önce kitabı okumaya çalışın.

7. I know books are really expensive but you should always try to read an actual printed book instead of reading off your phone. Sure, your phone is easier to carry around but nothing can match the satisfaction of the pages you’ve finished slowly transferring from one side of the book to the other. Let’s not forget that final closing of the book after having read the last page. Literal chills.

Kitapların gerçekten pahalı olduğunu biliyorum ama telefonunuzu okumak yerine her zaman gerçek bir basılı kitabı okumaya çalışmalısınız.  Elbette, telefonunuzun taşınması daha kolaydır, ancak hiçbir şey kitabın bir tarafından diğerine yavaşça aktarma işlemini tamamladığınız sayfaların memnuniyeti ile eşleşemez.  Son sayfayı okuduktan sonra kitabın son kapanışını unutmayalım. Resmen ürperti.

8. Don’t read a book only because it’s popular. You’ve got to spend some time at the book store reading blurbs in order to find a book that actually interests you. Reading the classics are great and maybe you want to read some popular books too, but reading an unknown book that you might really like shouldn’t be a forgotten option.

Bir kitabı sadece popüler olduğu için okumayın.  Sizi gerçekten ilgilendiren bir kitap bulmak için kitapçıda kitap arkalarını okuyarak biraz zaman geçirmelisiniz.  Klasikleri okumak harikadır ve belki bazı popüler kitapları da okumak istersiniz, ancak gerçekten beğeneceğiniz bilinmeyen bir kitabı okumak atlanan bir seçenek olmamalıdır.

9. Don’t read a specific genre only. Change it up between fiction and nonfiction, drama and action, or politics and sci-fi. Constantly reading the same type of book will get you bored easily.

Sadece belirli bir türü okumayın.  Kurgu ve kurgusal olmayan, drama ve eylem ya da politika ve bilim-kurgu arasında değiştirin.  Sürekli aynı kitap türünü okumak sizi kolayca sıkar.

10. Don’t read just to finish a few books. Read to increase your horizontal and vertical knowledge as well. Vertical knowledge is topics we know a lot about but it’s also important to know a little bit about everything. That’s what we call horizontal knowledge.

Sadece birkaç kitabı bitirmek için okumayın.  Yatay ve dikey bilginizi de artırmak için okuyun.  Dikey bilgi, hakkında çok fazla şey bildiğimiz konulardır ancak her şey hakkında biraz bilgi sahibi olmak da önemlidir. Bu da yatay bilgidir.

It’s important to remember that everyone focuses differently and unfortunately these tips won’t immediately turn you into the reader you want to be – but they’re a start. Good luck!

Herkesin farklı bir şekilde odaklandığını ve ne yazık ki bu ipuçlarının sizi hemen istediğiniz okuyucuya çevirmeyeceğini hatırlamak önemlidir – ancak bunlar bir başlangıçtır.  İyi şanslar!

 

Translator/Çevirmen: Şule Dilara Kipel

Graphic Designer/Grafiker: Şule Dilara Kipel

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?