How to: Have a Productive Summer

Nasıl: Verimli bir Yaz Geçirmek

| Temmuz 2019


Broken Down in 10 Bullet Points:

10 Ana Madde Halinde Sizlerle:

  1. Ah yes, it’s finally summer. No more exams, no more deadlines, no more carrying your project group on your back. The perfect time to relax. Pfft OBVIOUSLY I’m joking. This is the perfect time to level the playing field. Summer is the time to make. things. happen. And how is this possible, you ask? With a whole lotta discipline. First thing’s first: draw up a timetable for yourself with all the things you want to achieve written on it. But don’t go wasting your fine liners and highlighters on a pretty schedule that you’re not going to use. So stick to it!

Ah evet, sonunda yaz.  Artık sınav yok, ödev yükleme tarihi yok, proje grubunu sırtında taşımak yok.  Dinlenmek için mükemmel bir zaman. Pfft TABİİ Kİ şaka yapıyorum.  Oyun alanını seviyelemek için mükemmel bir zaman.  Yaz vakti iş. bitirmek. içindir. Peki bu nasıl mümkün olabilir?  Bir sürü disiplinle. Öncelikle: üzerinde yazmak istediğiniz tüm şeylerle kendiniz için bir zaman çizelgesi hazırlayın.  Ancak, kullanmayacağınız hoş bir programa güzel kalemlerinizi ve vurgulayıcılarınızı boşa harcamayın. O yüzden bu çizelgeyi kullan!

2. Now we discuss what exactly we have to put on this schedule. I’m assuming that most readers here are students, so I’m going to stick to ‘Academics Come First.’ If you’re going to retake a subject, whether you couldn’t pass it or you just want to raise your GPA, it should be the first thing you jot down on your schedule. If you master topics before you start the course again, you’ll be able to focus better on your other subjects. This can also be used for a new subject that you just want to study ahead for.

Şimdi bu programa tam olarak ne koymak zorunda olduğumuzu tartışalım.  Buradaki çoğu okuyucunun öğrenci olduğunu farz ediyorum, bu yüzden ‘Akademikler Önce Gelir’ lafını kullanacağım. Bir dersi tekrar alacaksanız, geçemediğiniz ya da sadece not ortalamanızı yükseltmek isteyip istemediğinize  , programınıza not ettiğiniz ilk şey olmalı.  Derse tekrar başlamadan önce konulara hakim olursanız, diğer derslerinize daha iyi odaklanabilirsiniz.  Bu, sadece ileride çalışmak istediğiniz yeni bir konu için de kullanılabilir.

3. Many degrees use certain computer programs that are going to be essential in your professional life. Unfortunately, most degrees don’t even take one semester to teach you these programs so you end up battling through it on your own. Now is the time to master it (bonus points if you’re a first year). If you already know a program in and out, you won’t waste your time trying to figure out a seemingly easy command. It took me so long to draw stairs correctly on Revit the first time I tried before a submission: -3/10 would not recommend.

Birçok bölüm, profesyonel yaşamınızda gerekli olacak belirli bilgisayar programlarını kullanır.  Maalesef, çoğu bölüm size bu programları öğretmek için bir sömestr bile ayırmıyor, böylece kendi başınıza savaşıyorsunuz.  Şimdi ustalaşmanın zamanı geldi (birinci sınıfsanız bonus puan). Bir programın içini dışını biliyorsanız, görünüşte kolay bir emir bulmaya çalışarak zamanınızı boşa harcamazsınız.  Mesela ben Revit’e ilk başladığımda (teslimimden önce) merdivenleri doğru bir şekilde çizmem çok uzun sürdü: -3/10 bunu önermiyorum.

4. I cannot tell you how important an internship is. If you have the chance, you should definitely start one. Even if your course doesn’t require it, you’ll have some work experience and will understand your degree much better. You shouldn’t start applying during your summer holiday though, you should start during the semester. In this way you’ll have more time to find companies or firms willing to accept you and, if any documentation is needed (remember Murphy’s law), your university will be able to help you out.

Stajın ne kadar önemli olduğunu size anlatamam. Eğer şansınız varsa, kesinlikle bir tane başlatmalısınız. Bölümünüz gerektirmese bile, bazı iş tecrübeleriniz olacak ve derecenizi daha iyi anlayacaksınız. Yaz tatilinde başvuru yapmaya başlamamalısınız, ancak dönem boyunca yapmalısınız. Bu şekilde, sizi kabul etmeye istekli şirketleri veya firmaları bulmak için daha fazla zamanınız olacak ve herhangi bir dokümantasyon gerekirse (Murphy yasasını hatırlayın) üniversiteniz size yardım edebilecektir.

5. READ BOOKS. In my high school, before fourth period started, we had fifteen essential minutes  called reading period. We all had to bring a book to read and would spend those minutes reading in silence. Naturally, some kids would be on their phones and our teachers would always tell us how much we would want a reading period in our future lives. Boy were they right. It’s very difficult to find time to do some reading outside your coursework so you should take this summer holiday to catch up on some reading.

KİTAP OKUYUN.  Lisemde dördüncü ders başlamadan önce, okuma süresi olarak adlandırılan on beş önemli dakikamız vardı.  Hepimiz okumak için bir kitap getirmek zorundaydık ve bu dersi sessizce okuyarak geçirecektik. Doğal olarak, bazı çocuklar telefonlarında olurdu ve öğretmenlerimiz bize gelecekteki yaşamlarımızda ‘keşke okuma süremiz olsa’ diyeceğimizi söylerdi.  Çok haklıydı. Dersinizin dışında biraz okuma yapmak için zaman bulmak çok zor, bu yüzden biraz okumak için bu yaz tatilini kullanmalısınız.

6. Travel. It might not be much fun staying in the same city throughout your summer holiday. You might currently be asking: in THIS economy? Yes, there is the slight (MAJOR) issue of being able to travel to other cities or countries, but we should take any opportunity to try. So Work & Travel might be a great option for those looking to earn some coin and have a foreign experience of sorts.

Seyahat edin. Yaz tatiliniz boyunca aynı şehirde kalmak çok eğlenceli olmayabilir.  Şu anda şunu soruyor olabilirsiniz: BU ekonomide mi?  Evet, diğer şehirlere veya ülkelere seyahat edebilmenin hafif (baya) bir ekonomik sorunu var, ancak denemek için her türlü fırsatı değerlendirmeliyiz.  Bu yüzden Work & Travel biraz para kazanmak ve yabancı bir tecrübe deneyimi yaşamak isteyenler için harika bir seçenek olabilir.

7. Find a hobby! Summer is the time to discover more about yourself. Do you watch a lot of painting videos on Instagram? Try one yourself! Have you been interested in archery since reading The Hunger Games for the first time when you were like 12? Go ahead and try it out! It’ll be even better if you can get a group of friends or family to join in with you to make it more fun.

Bir hobi bulun!  Yaz, kendin hakkında daha fazla şey keşfetme zamanı.  Instagram’da birçok resim videosu mu izliyorsunuz?  Birini kendin dene! Açlık Oyunları’nı 12 yaşındayken ilk defa okuduğundan beri okçulukla mı ilgileniyordun? Kalk ve dene!  Daha eğlenceli hale getirmek için sizinle bir araya gelebilecek bir grup arkadaşınız veya aileniz varsa, bu daha da iyi olacaktır.

8. Take care of yourself. Now is the time to start going to the gym and being more consistent about exercising. It’s very difficult to take care of yourself during the semester so if you get a routine up and running in the holidays, you could stay healthier through the year.

Kendine iyi bak.  Şimdi spor salonuna gitmeye ve egzersiz yapma konusunda daha tutarlı olma zamanı.  Sömestr boyunca kendinize bakmak çok zordur, bu nedenle tatillerde rutin bir şekilde çalışırsanız, yıl boyunca daha sağlıklı kalabilirsiniz.

9. While taking care of yourself, you can help take care of others as well. Catch up on some community service during the summer. You can volunteer at many institutions and this will not only allow you to better yourself as a person, but will also help those around you.

Kendine bakarken, başkalarına da bakmaya yardım edebilirsin.  Yaz boyunca bazı topluluk servislerine katılabilirsiniz.  Birçok kurumda gönüllü olabilirsiniz ve bu sadece bir kişi olarak kendinizi daha iyi hale getirmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda çevrenizdekilere de yardım eder.

10. Lastly, you can take this time to explore your own city. You can start by visiting museums or galleries that offer student discounts, or watch performances at a local theater. You could go hiking or visit older buildings in your city as well. This will allow you to find new appreciation for your everyday surroundings.

Son olarak, bu zamanı kendi şehrinizi keşfetmeye kullanabilirsiniz. Öğrenci indirimleri sunan müzeleri veya galerileri ziyaret ederek başlayabilir veya yerel bir tiyatroda gösterileri izleyebilirsiniz. Şehrinizde yürüyüş yapabilir ya da eski binaları ziyaret edebilirsiniz. Bu, günlük çevreniz için yeni bir değer bulmanızı sağlayacaktır.

 

Translator/Çevirmen: Şule Dilara Kipel

Graphic Designer/Grafiker: Şule Dilara Kipel

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?