Güfran Elif Gülge

Gönye Proje Tasarım

| Haziran 2018


PANEL ÖZETİ

Gönye proje tasarım ofisine konsepti tanımlanmış, müşteriye sunulmuş ve onayı alınmış projeler giriyor ve çalışanlar bunu en iyi şekilde gerçekleştirmeye uğraşıyorlar. Mimar Güfran Elif Gülge bize bu uzun ve detaylı süreci anlatıyor. Her detayı düşünüp çiziyorlar ki, başka birileri bu işlere çözüm üretmek zorunda kalmasın. Fotoğraf ve projenin aynı durması için çok uğraşılıyor, çok uzun  bir koordinasyon sürecinden geçiliyor. Bütçeye göre kullanılan detaylar artıyor. Elektrik tesisatları, hava tesisatları, yangın önlemleri ve mobilyalara kadar çiziliyor ki, ofisler ve evler kullanılabilir hale gelsinler. Her şey kendi içinde ve birbiriyle uyumlu çalışıyor olmalı. Kullanılan farklı teknolojik çözümler anlatılıyor. Malzemelerin seçimlerine çok önem veriyorlar ki estetikten ödün vermeden dayanıklılık sağlayan materyaller kullanılsın.

 

RÖPORTAJ

 

Tasarım felsefeniz nedir ve firmanızı benzer deneyime sahip diğer mimarlardan nasıl ayırıyor?

Biz Gönye tasarım olarak, “iyi tasarlanmış mekanlarda yaşayan, daha mutlu insanlar için” tasarım yapıyoruz. Bu hedefle, tasarımın üç ayağı olduğunu düşünerek bu dağılıma eşit oranda önem veriyoruz. Tasarımlarımızın hem yenilikçi, hem fonksiyonel hem de estetik olması için çaba sarf ediyoruz. Kendi özelimizde konuşacak olursam: tasarladığımız ve görselleştirdiğimiz projelerimizin birebir uygulanması için kendimizi yükümlü hissederek bire bir  gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız tasarımın ayaklarının yere basması gerekiyor. “Bu şekilde yapacağız” diye sunup vaat ettiğimiz her tasarımı çizip, uygulanması için gayret gösteriyoruz. Yerine getiremeyecek sözler vermiyoruz. Verdiğimiz sözü tutmak adına da gerçekten çok sıkı çalışıyoruz. Kendi konusunda uzman olup mimar ve iç mimarlardan oluşan deneyimli bir ekibimiz var. Her projede konsept ve uygulama proje yöneticilerimiz ayrı ayrı proje süreçlerini yönetiyor. Ben de uygulama proje yöneticiliği yapıyorum. Bunun yanında tüm projelerin imalat çizimlerini geliştiren detay yönetmenimiz var. Tüm projelerimizde ahşap, mermer gibi imalat detaylarımızı kendisinin kontrolünden geçirerek oluşturuyoruz. 1/5, 1/2 ve gerektiğinde 1/1 detayında çizimler yapıyoruz dolayısıyla o detaydaki çizimleri oluşturduktan sonra, bizim ilk tasarladığımız konsept projenin yapılamaması için çok olağandışı durumlar olması gerekiyor.

Bazı projelerde bütçeler düşürülebiliyor veya yanlış imalatçı seçilebiliyor. Bu durumda kalmadıkça çizimlerimiz birebir yapılıyor ve biz proje bitiminde tasarladığımız mekânları çok keyifle seyrediyoruz. Bu bütçe değişiklikleri bizim kontrolümüzde oluyorsa, onu da yine çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca koordinasyon süreçlerini de çok sıkı takip ediyoruz. Bazı durumlarda çok büyük kavgalar verdiğimiz oluyor, tavan kotunu iki santim düşürmemek için belki iki hafta, iki ay harcadığımız zamanlar oluyor. Ama bunlar hep sonucu etkiliyor. Bu minik detaylara dikkat etmediğimiz sürece hiçbir zaman hedeflediğimiz görsel etkiyi yakalayamayız.

Bizim de firma olarak felsefemiz detaylara önem vermektir.

 

Materyalleri seçmek için kullandığınız kriterler nedir?

Trendleri çok yakından takip ediyoruz. Konsept ekibimiz bu konu üzerinde uzun çalışmalar yapıyorlar.  Diğer yandan malzeme seçimi yaparken bütçeye ve mekana uygunluğuna da çok önem veriyoruz. Aynı görüntüyü farklı bütçelerde sağlayabilmek için sürekli yeni malzeme arayışındayız.

Tasarıma başlamadan önce, müşterilerimize hazırladığımız moodboard’ları sunuyoruz. Bu sunum toplantısında, müşterilerimizin beklentilerini ve hangi tarza yatkın olduklarını öğreniyoruz. Çünkü bizim yaptığımız iş aslında çok öznel. Herkesin zevki farklıdır, dolayısıyla kişinin ya da markalı konut projesi ise bölgenin ve hedef kitlenin zevkine, bütçesine uygun olması gibi kriterlerimiz oluyor.

Elimizden geldiği kadar doğa dostu olmaya çalışıyoruz ama o da bir bütçe meselesi oluyor. Eskisine göre doğa dostu malzemeler kullanma şansımız yüksek. Daha kolay şekilde takip edebiliyoruz. Özellikle vitrifiyelerde, bataryalarda, artık su tasarrufu sağlayan ürünlere ulaşmak daha kolay hale geldi.

 

Portfolionuzdaki hangi proje ile en çok gurur duyuyorsunuz?

Uygulama projesi yöneticiliğini yaptığım Yedi Mavi Projesi örnek daireleri için çok emek verdik. Sunumda da gördüğünüz gibi bütçesi yüksek bir proje olduğu için, projenin her safhasını çok ince detaylarla oluşturduk. Bu detaylara rağmen çok kısa sürelerde toparladığımız bir iş oldu. Çok da güzel imal edildi. Ayrıca dairelerin manzarası da gerçekten bilgisayarda ekran koruyucusu olabilecek güzellikte.

Kıymetli vaktini bizlere ayıran ve bize aydınlatıcı bilgiler veren Mimar Güfran Elif Gülge ‘ye teşekkür ederiz.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?