Eylül Ayı Kültür – Sanat Etkinlikleri

Ankara'ya henüz dönmeden yol üstü kültür sanat durakları

| Eylül 2018


“Her ömrün bir Eylül’ü vardır.” diyor şair.

Başlamanın, tamamlamanın, yeniliğin, değişmenin, büyümenin belki de biraz tebessüm etmenin ayıdır eylül.

Uzun bir tatilin ardından Ankara’ya zorunlu dönüş balşlıyor. Tunalı’nın bile boşalmış sokakları yavaş yavaş doluyor. Dersler başlıyor, hırkalar geri geliyor, özenilene kavuşuluyor.

Saçlardaki tuzlu sular kurumadan, güneşi denize batırdığımız günler bitmeden; yani Ankara’ya henüz gelmeden yol üstü başka duraklardaki etkinlikleri derliyoruz bu ay.

İSTANBUL COMICS & ART FESTİVAL

İstanbul Comics and Art Festival, kamusal alan yerleştirmeleri, çizgi roman ve illüstrasyon stand ve sergileri, atölye programları, seminerler ve sanatçı konuşmalarını içeren, şehir, çizgi dünyası ve farklı sanat disiplinleri üzerinden yaratıcı deneyim alanları sunan bir açık hava festivali.

Son yıllarda heyecanla beklediğimiz ICAF, bir çizgi roman festivali olmaktan çok öte. Bu sene daha da zenginlenleştirilmiş programına keyifli konserler de eşlik ediyor. 7-9 Eylül tarihleri arasında olan festival, Club Quartier Moda’da yer alıyor.  Bu sene ICAF festival alanının dışına da çıkıyor, ve Kadıköy sokaklarının ortak kullanım pratikleri sanatçılar tarafından estetik bir dönüşüme tanık oluyor. Urban Hacking bu sene festivalin en heyecan verici noktalarından bir tanesi.

Festival programı ve detaylı bilgiler için,  www.icaf.com

Biletle için ise, dsmbilet.com

 

SİYAH BEYAZ SAYFİYE

Siyah Beyaz’a tekrar kavuşmayı bekleyen Ankaralı’ya büyük müjde! Siyah Beyaz adeta Ankara ruhuyla örgütlenmiş bir sanat platformu, ve şimdi onu dalga seslerine eşlik ederek Bodrum’a uğurlamak oldukça değişik hissettiriyor. Bodrum’da bulunan Casa dell’Arte Galeri,  Siyah Beyaz’ın sanatçılarını bir araya getiren sergiye ev sahipliği yapıyor. 18 sanatçının yer aldığı Siyah Beyaz Sayfiye; 30 Ağustos’tan 30 Eylül’e kadar Bodrum’da ziyaret edilebilir.

 

COSMOVISIONS – THE PILL ISTANBUL’DA.

İstanbul’un tarihi mahallesi Balat’ta bulunan eski bir fabrikanın dönüştürülmesiyle oluşturulan yeni sanat galerisi The PILL (Contemporary Art Gallery) heyecan verici sergilere ev sahipliği yapıyor.  Marianne Derrien’ın küratörlüğünü yaptığı ‘Cosmovisions’ sergisi de onlardan bir tanesi. Serginin açıklaması şu şekilde,

Ressam Eva Nielsen ve heykeltraş Marion Verboom, bir Meksika gezisi sırasında hem çağdaş hem de geleneksel Meksika, Maya ve Aztek mimarisini keşfettiler. Nielsen ve Verboom, daha çok bu mimarilerin dünyanın yüzeyinde yeniden ortaya çıkardığı gizli dünyaları çağrıştıran organik yönleriyle ilgilenmekteler. Modern mimarinin ve Meksika kültürünün karışımının bir sembolü olan Luis Barragán ve mimarisinden esinlenen sergi, kurucu efsanelerde sık rastlanmayan pek çok kültürün harmanlanmasıyla dünyanın bu görünümlerinin gücünü tasdik eder. Natüralizm, üsluplaştırma ve geometrileştirme arasında, geçmiş ve gelecekteki formların bir tarihi söz konusudur ki bu da gelmekte olan ya da henüz gelmemiş bir medeniyetin kalıntılarını bizlere sunar.

Cosmovisions, 13 Eylül – 11 Kasım tarihleri arasında The Pill / Balat’ta ziyaret edilebilir.

 

BAŞKA BİR TEPEDEN – ELGİZ MÜZESİ/ İSTANBUL

 

İstanbul imgeleri, hisleri, şarkıları, ve mimarisi bu sefer Maslak’ta bir terasta somutlaşıyor. Başka Bir Tepeden, 25 heykeltıraşın farklı arayışlardaki İstanbul somutlaştırmasını bizlerle buluşturuyor.

2001’den bu yana sanat faaliyetlerine devam eden Elgiz Müzesi bu yıl 2000 metrekarelik açık hava alanında 10.Teras Sergisi Başka Bir Tepeden‘i gerçekleştiriyor. Teras sergisi bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi açık çağrı ile gerçekleşti. İstanbul temalı bu heykel sergisine her sanatçı kendi İstanbul algısı ve imgesiyle katıldı. Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi farklı şehirlerden heykeltıraşların yer aldığı bu sergi günümüz İstanbul’una içeriden ve dışarıdan bir yorum getirdi. Her bir bakış açısı İstanbul’un apayrı bir tepesinde –Maslak’ta- Elgiz Müzesi terasında buluştu. Sanatçılar İstanbul’un sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini anlattı. Bu şehri; birçok yolun sonunda yer alan, kendi yollarını barındıran ama yolların her gün yeniden çizildiği bir yer, bir huzursuzluk, gün geçtikçe tehdide dönüşen bir alan olarak tarif ettiler;  şehirde yer bulmayı, şehre ait olmayı denediler. İstanbul’un tekinsiz olmayan ve en bilinen halini, şehrin ve mekânların değişimine rağmen toplumsal hafızada bıraktıklarını imgeleştirdiler.

Sergi 28 Kasım’a kadar Maslak’ta bulunan Elgiz Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

DEVRİM’SEL RİTİM – BODRUM

 Devrim Erbil’in ilk defa sergilenecek olan yağlı boya tabloları ve özel olarak seçilmiş serigrafi baskı eserler yer alıor. . ​Devrim Erbil resminde, armonik bir çizginin yoğun detaylar içeren örgüsü, resmin üzerinde düzenli yinelemelerden oluşan çeşitli titreşimler yayıyor ve bu titreşimlerin birleşiminden kendine özgü resim dilinde bir ritim ortaya çıkarıyor. Sanatçı kendi evreninde titreşimlerden bir ritim inşa ederken yinelediği figürlerle ritmi görünür kılmayı amaçlıyor. 

Devrim Erbil’in eserleri 9 Eylül’e kadar Art Suites Gallery Bodrum’da ziyaret edilebilir.

 

AYVALIK 14. KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ

4-8 Eylül arasında gerçekleşecek olan 14. Ayvalık Kültür Sanat Günlerinin bu seneki programı oldukça renkli. Film gösterimleri, atölye çalışmaları, fotoğraf, heykel ve resim sergileri ve müzik dinletileri 25 farklı mekanda gerçekleşecek. Yalnızca ilçe merkezlerine değil, köylere de yayılan etkinlikler temel olarak kültür ve sanatta yerel gücü birleştirmeyi hedef alıyor.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?