Ekim Ayı Kültür – Sanat Etkinlikleri

Sanıldığı kadar sıkıcı bir şehir değiliz!

| Ekim 2018


Arayı çok açtık.

Her şehir sınırını bilsin.

En güzel mavi tonlarını güzelim kıyı şeridimizin her köşesinde itinayla tattık. Ve sahne sonbaharın en güzel renkleriyle perdeyi açması için Ankara’nın. Ayakkabı uçlarının yere düşen yapraklara dokunma sesi, hapşırık sesleriyle eklektik bir orkestra oluşturadursun;  aylardır hasret kaldığımız güzelim Ankara’nın samimi sanat ortamlarının tadını çıkarmak bize kalsın!

Türkiye’de Kadınlar ve Kamusal Alan

“Kadın evden çıktığı anda endişe merkezi oluyor.”

Kamusal alanı, 20. Yüzyıl Ankara’sında kadınların deneyimi üzerinden merceğe alan Selda Tuncer; “Türkiye’de Kadın ve Kamusal Mekan: Toplumsal Cinsiyet, Modernleşme ve Kent Deneyimi” isimli doktora tezini kitaplaştırıyor. Sunumda da 1950-1980 arası kadın ve kamusal alan deneyimi üzerine paylaşımlarını aktaracak olan Selda Tuncer, cinsiyet çeperlerinde farklılaşan kamusal alan deneyimine işaret ediyor.

Sunum; 24 Ekim saat 19.00’da Ankara British Institute’da.

 

Dağınık Dikkat – Mert Öztekin

Yaz dönemi molasının ardından Kova Art Space, açılış sergisini Mert Öztekin ile yapıyor.

”Kullandığım malzeme ve yüzeyde olup bitenlerden bağımsız ne yaptığımı en kısa yoldan açıklamam gerekseydi , bir anlamsızlığa karşı başka bir anlamsızlığı savunduğumu söyleyebilirdim. Sağlam delillere sahip olmadan katı bir gerçeğe itiraz etmeye çabaladığımı ve buna bağlı olarak da asıl işin umutsuzluk içinde tüm bu eylemleri sürdürme çabası olduğunu söyleyebilirim. “çalışmak” kelimesiyle çağrılan; izolasyonun ve dalgınlığın hedeflendiği hayali bir düzlemde; malzemenin ve kendince öğrenilmiş metotların yardımıyla dönüp tekrar bakabileceğim bir odak noktası yaratma çabası. Rastgele ve sıradan olanın alışkanlıklarla tutarlı hale getirildiği bir artı zaman.”

‘Dağınık Dikkat’, 5 Ekim 2018 – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Kova Art Space’de ziyaret edilebilir.

TÜRK ROMANINDA ANKARA – ESRA SAZYEK

Tarihsel sürecin birçok farklı eşiğinde bulunuyor Ankara. ‘Gri memur kenti’ diye indirgenen Ankara, nice farklı dönem mimari özelliklerin belleğini hala sokaklarında taşıyor. Yalnızca bir kente ve Cumhuriyet Mimarisi’ne iz vermiyor Ankara, onca romanın da satır arasına sıkıştırıyor kendisini ve yaşattıklarını.

Dr. Esra Sazyek’in Türk Romanında Ankara’yı irdeleyeceği sunumu 11 Ekim saat 14.00’te Türk Amerikan Derneği’nde.

TMMOB- DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN: ANKARA İÇİN BİR DÜŞÜN OLSUN

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününden itibaren başlayan  Dünya Mimarlık Günü’nün 2018 yılı teması UIA tarafından “Mimarlık… Daha İyi Bir Dünya İçin” olarak belirlendi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise ‘Ankara İçin Bir Düşün Olsun’ başlığıyla birlikte Ankara kent çeperine dair birçok sunum, sergi, atölye çalışması ve hafıza yürüyüşlerini bir araya getiriyor. Zengin ve birçok farklı mekana yayılmış etkinlik takviminin detaylı içeriği ve mekan bilgilerine linkten ulaşılabilir: http://mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=9722

DİSTOPYA – EMRE LÜLE

“Yunancadan “hiç bir yer” veya “iyi bir yer” olarak türetilen “Ütopya” kavramı, günümüz teknolojisinin robot iken enstrümanlarının hayatın içinde yer edinmesine olanak sağlayan “hayali ülkeyi” önermiyor muydu? Peki iyi olmayan neydi?Kendi yaratıcısına yönelen tehdidi öngörememiş olması imkansızdı.Dünya “İyi olmayan yer”e, Distopya’ya evrilirken, bu geçişin her evresini “like”veya “dislike”layan izleyicilere dönüştük.”

Poliplastik tasarımı sanatsal dili açısından bir araç olarak kullanan Emre Lüle’nin ütopyadan distopyaya kavramsal bir izlek sürdüğü sergisi 21 Ekim’e kadar Cer Modern’de ziyaret edilebilir.

VARLIĞIN YENİDEN İNŞASI –  JORGE MARİN

“Meksika sanatını dünyaya ulaştırma mücadelesini sürdüren Jorge Marín, ülkesinin geçirdiği zor haftaların ardından, Türkiye ve Meksika arasındaki bağı güçlendirmek üzere, çağdaş sanat ve tarihin heykeller aracılığıyla diyalog kuracağı, uygarlığın beşiklerinden birine, bir inşa ve kardeşlik mesajıyla gelecek.”

Varlığın inşa sürecini anlatan 10 bronz anıt heykeliyle Jorge Marin’in sergi açılışı 10 Ekim Cer Modern’de. Sergi Şubat 2019’a kadar ziyaret edilebilir.

TSMD – BASAMAKLAR 2018

Türk Serbest Mimarlar Derneği, Mimarlık Öğrencileri Proje Sergisi olan “Basamaklar”ı bu sene 5. defa düzenliyor. Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, TED Üniversitesi, ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin birbirinden farklı öğrenci projelerinden oluşan sergi, 31 Ekime’e kadar TSMD Mimarlık Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?