Ekim Ayı Kültür-Sanat Etkinlikleri

October Art and Culture Activities

| Ekim 2019


Ekim ayı soğuk havanın geldiğini bizlere hafif hafif hissettirirken sizler için içinizi ısıtacak etkinlikleri, atölye çalışmalarını ve sergileri tek tek seçtik. Bildiğiniz üzere 1 Ekim demek devlet tiyatrolarının seyircileri ile buluşması demek. Eylül ayının kesintisiz temposu Ekim ayında da devam ediyor… Ancak biz Ankara sakinleri için bu ay, bir kitap ve kahve eşliğinde sakin bir köşeye sinip usulu usul yağan yağmuru dinleme vaktidir. Burası memur şehri, bu gri şehir bürokrasinin yavaş ilerlediği ama hayatın, hızlı yaşandığı şehirdir. “Winter is coming” olayı Ankara’nın gerçeğidir. Bu yüzden bu şehirde soğuktan çarpılmadan yaşamak istiyorsanız her daim hazırlıklı ve sıkı sıkı giyinmiş olmanız lazım. Ekim ayını Ankaralılar için özel kılan şey ise Ankarayı “ana kara” yapan günün bu ayda olmasındandır. Ankara, 13 Ekim 1923’te Türkiye’nin başkenti unvanını almıştır. Öyleyse 13 Ekim, bütün Ankaralılara kutlu olsun!  

 

DEVLET TİYATROLARI YENİ SEZONA HAZIR

“Yeni Sezonda Sahne Sayısını Artıran Devlet Tiyatroları, Birçok Yeni Eseri Seyircinin Beğenisine Sunacak”

Devlet Tiyatroları (DT) yeni sezonda sahne sayısını arttırırken aralarında “Lüküs Hayat”, Hezarfen Ahmet Çelebi’yi anlatan “Uçmak”, İskender Pala’nın “Leyla ile Mecnun”, Güngör Dilmen’in “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını”, Shakespeare’in “Yanlışlıklar Komedyası”, Bertolt Brecht’in “Küçük Burjuva Düğünü”nün de yer aldığı birçok yeni eseri seyircinin beğenisine sunacak.

 Biletler ve program bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir Acayip Taşınma

 Acayip bir tempo ile Acayip bir oyun

“Direklerarası Seyircileri Juri Özel Ödülüne layık görülen Ankara Bölgesi oyunlarından Bir Acayip Taşınma : Her kesimden her yaş grubuna hitap eden bu oyun, ilhamını Eugène Ionesco’nun Yeni Kiracı metninden alıyor ve bir taşınma hikâyesini tümüyle yeni bir görsellik ve ifade biçimi ile seyirciye aktarıyor. Oyun, Jacques Lecoq’un fiziksel tiyatro pedagojisini baz alarak araştırılan “”clown”” disiplini üzerine kurulmuştur. Hevesli bir kiracının eşyalarını taşımak üzere çağırdığı hamallarla yeni evine taşınmasının hikâyesini bu yolla anlatılmıştır. Akıl yoluyla anlatılan her şey yine akıl yoluyla kolayca anlaşılabilirken acaba aptallık bize hangi kapıları açabilir?

 

OYUN KÜNYESİ

  • Proje Tasarım: Tiyatro Tam
  • Proje Asistanı: Feray Dağıdır
  • Clown Çalıştırıcısı: Sezgin Çiftçi
  • Kostüm Tasarımı: Zeynep Beştaş
  • Burun Tasarımı – Uygulama: Pınar Akkuzu
  • Ses – Efekt Düzenleme: Mert Alperten, Cem Karar, Sezgin Çiftçi
  • Işık – Ses Kumanda: Feray Dağıdır, Tolga Yılmaz
  • Oyuncular: Didem Ataç, Hami Mavrigan, Sezgin Çiftçi, Cem Karar, Sinem Erol Birdal”

6 Ekim 2019 Perşembe 17.00 Biletler 

 

 

Geceyi Öldüremezsin

“Bir yol var, 2 adam, bir beklenti. Hayatın virajlarını size anlatmak için Tiyatro Flanör’den SONUNU ASLA TAHMİN EDEMEYECEĞİNİZ bir oyun. Asla büyüyememiş bir yazar, kim olduğunu arayan bir araba tamircisi ve hayatının ARAF’ına düşen bir yolcu. Bakalım gideceği yere kim karar verecek?

Sizlere gerilimli, trajik, arayış dolu, kafa karıştırıcı, heyecanlı, ilginç bir hikâye sunuyoruz. Bakalım siz hayatın en derinlerinden gelen gizemleri görebilecek misiniz?

 

Tek perde 65 dakika

9 Ekim 2019 Çarşamba 20.00  Biletler  

 

 

 

Notre Dame’in Kamburu Müzikali

Oyunda, çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun ve Kral’a bağlı komutan Phoebus’un semtte yaşayan çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran Türkçe müzikal… 

Oyun Dili: Türkçe 

Yazan: Victor Hugo 

Yönetmen: Vural Bingöl 

Uyarlama: Vural Bingöl, Erhan Yaman 

Supervisor: Arzu Kurnaz 

Kostüm : Andrea Primavera 

Dekor: Kamil Vatansever, Kadir Namdar

Ses&Işık : Ömer İzgin  

9 Ekim 2019 20.30 Biletler

 

 

 

 

Erhan Us “Her Günkü Şeytanlar” Sergisi ile Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Bir Bilkent mezunu olan, Erhan Us bizlerle buluşturduğu eserlerinde toplumdaki klişeleri ve bastırılmış olan kavramaları gün yüzüne çıkarmış.

2-8 Ekim Tarihleri arasında Ankara’da Rahmi M. Koç müzesinde sergilenecek olan eserleri ziyaret etmeyi unutmayın.

Daha Fazla Bilgi için Rahmi Koç Müzesi

 

Kendine yeten Kentine Yeter

Açık hava Fuarı & Seminer

Kalkınma atölyesi ortaklığında Birleşmiş Milletler GEF küçük destek programı (Sgp) adına düzenlenen “kendine yeten kentine yeter” temalı açık hava fuarı Cermodern’nin bahçesinde sergilenecek

6 Ekim’de Sanatçılar kendi çalışmaları için küçük konuşmalar yapacaklar ve sergi’nin asıl teması üzerine konuşacaklar Cermodern konferans salonunda düzenlenecek olan etkinliğe katılım sağlayarak sizde kendi kentiniz için oluşturabileceğiniz farkındalıkların farkına varabilirsiniz. 

Daha Fazla Bilgi için.

Ben Cemal Süreyya Şiir Adamm

İnsanı sevmenin değer olduğunu kabul etmenin bahtiyarlığını her şiir satırında özgün sözcükleriyle aşkları ile buluşturan şiirin aykırı ağabeyi “Ben Cemal Süreya Şiir Adamm” oyunumuz da Tiyatro AYME olarak tiyatro dili anlatısı. Kendisini bilen olduğu kadar, bilmeyenlerin de olduğunu ve her iki tarafında buluşmasını istedik bir saatlik oyunumuzda. Usta şair Cemal Süreya’nın yaşamını konu alan farklı metinleri iyi ekipler tarafından usta oyuncularla sahnelendi. Bu yüzden sorumluluğumuzun yüksek olduğunu, bu ustalıkla buluşabilmek için yavaş ama emin adımlarla yol aldık. Tiyatro AYME çatısı altında şiir gibi, mısra mısra, sözcük sözcük adımlarımızı atarak oyunumuzu seyirci ile buluşturduk.

Yazan: Mehtap Temiz – Mehmet Nurkut İlhan

Yöneten: T. Murat Demirbaş Danışman : Tamer Levent

Müzik: Dursun Özdil

Dekor-Kostüm-Aksesuar-Afiş: Tiyatro Ayme

Işık Tasarım: Çetin Atay Teknik: Ümit Yıldırım

Canlı Müzik: Dursun Özdil – Gürcan Yazırlıoğlu

Araştırma: Mehtap Temiz

Oynayan: Mehmet Nurkut İlhan

Tek Perde 60 dakika

10 Ekim 2019- 25 Ekim 2019   20.00   Biletler

 

 

 

Dış Ses

YAZAN : ZEYNEP KAÇAR

YÖNETEN : HASAN İRFAN BUZCU

OYUNCULAR : ÇİSEL OCAK KARA – YAĞMUR EVİN

KONUSU : Oyunda, erkek egemen toplumdaki kadınların,toplumsal statüleri içindeki sıkışmışlıklarını, beklentilerini, önlerindeki gelenekselleşmiş engelleri aşamayışlarını ve toplum baskısı karşısındaki çaresizliklerini, toplumun çeşitli kesimlerinden gelen iki kadının yaşam öyküsü ile sahneye getiriyor.

Yazarın ince bir mizahla zenginleştirdiği oyun, iki farklı kadın üzerinden iki farklı hayatı biraraya getirerek içinde bulundukları duruma karşı çözüm arayışlarını tartışmaya açıyor.

Başarılabilir mi sizce?

5-11-18 Ekim 2019 20.30  Biletler 

 

 

Masterpiece Ankara Heykel

 Daphne – Buda – Blossom

 

Sanat, müzik ve keyfin bir arada olduğu Masterpiece etkinlikleri, sizlerle buluşmaya devam ediyor.

“Keyifli bir ortamda güzel müzikler eşliğinde sonunda kendinizi bile şaşırtacak heykeller yapacaksınız. Heykel sanatına ilişkin deneyim sahibi olmanıza gerek yok, hatta daha önce hiç heykel yapmamışsanız çok daha keyifli. Masterpiece bir kurs değil, kil ve formlar ile dolu geçireceğiniz bir keyif seansı. Heykeltıraşlarımızın adım adım yönlendirmeleri ile sonunda evinize, ofisinize götürebileceğiniz, arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz size ait bir heykeliniz olacak.

Ankara Tunalı Hilmi’deyiz. Gerekli tüm malzemeleri biz sağlıyoruz. Sizin tek yapmanız gereken dilerseniz en sevdiğiniz içeceği alıp gelmek! Birlikte sanat konuşacağız, heykel yapacağız, kile dokunarak rahatlayacağız ve çok eğleneceğiz.”

9 Ekim 2019 Çarşamba 19.00 Daphne  Biletler

10 Ekim 2019 Perşembe 19.00 Buda     Biletler

11 Ekim 2019 Cuma  19.00  Blossom     Biletler

Daha fazla bilgi için Masterpiece

 

 

Birlikte Güzel Sunar: Vişnelik Müzik Festivali – Kombine

Birlikte Güzel Sunar: 11-12-13 Ekim’de 3 gün boyunca konserler ve Dj performansları Vişnelik Müzik Festivali’nde.

11-12-13  Ekim 2019 Cuma 14:00  Biletler

 

 

 

Mozart Akşamı, Ezgi Lafcı & İlter Vurucu – Keman ve Piyano Resitali

Mozarthaus Sanat ve Konser Evi,

Ezgi Lafcı ve İlter Vurucu, Wolfgang Amadeus Mozart’ın keman sonatlarını yorumlayacakları bir program ile 12 Ekim Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta klasik müzik severlerle buluşuyor.

12 Ekim 2019 Cumartesi 20.00   Biletler

 

 

NEZİH DANYAL KARİKATÜR SERGİSİ

18 Ekime kadar katılım sağlayabileceğiniz Nezih Danyal karikatür sergisi, karikatür atölyesi sergi salonunda sizleri bekliyor..

Daha Fazla Bilgi için Karikatür Atölyesi

 

 

 

 Tanzer Arığ ‘‘Tahrifat / Tahribat’’

27 Eylül’de başlayan 21 Ekime kadar ziyarete açık olan Tahrifat/ Tahribat sergisini Siyah Beyaz galerisinde ziyaret etmeyi unutmayın.

Sergi Gazetesi için  

Daha Fazla Bilgi için  Galeri Siyah Beyaz 

 

Ödül

KONUSU : Terkedilmiş bir binanın 33.katında yalnızlığıyla başbaşa kalan Beatrice ,hergün litrelerce su içip içindeki kumu ıslatsa da yalnızlığının verdiği sancıları gideremez… Bir akşam eline bir kağıt alır ve ödül vaadeden bir ilan yazmaya başlar …“Akıllı ve zeki hiç kimseyi sevmemiş… Genç mirasçıyı etkileyecek bir erkek aranmaktadır…” diye. Günlerce bekler. Erkekler gelir. Hepsini gönderir ve son aday Jean geldiğinde işler biraz değişir… Jean’ da diğer erkekler de göremediği şeyleri farkeder… Jean ödül için gerekli olan aşamaları geçebilmek uğruna her yolu dener… Ama bu süreç Jean ve Beatrice’i tahmin edilemeyecek durumlara sürükler …

YAZAN : CAROLE FRECHETTE (ÇEVİRİ: ECE OKAY)

YÖNETEN : SİNAN PEKİNTON

OYUNCULAR : SERKAN MELİKOĞLU – AYŞİN TABİLOĞLU

23-26 Ekim 2019 20.30     Biletler

 

Onur Ünlü Stand – Up Gösterisi

 

Onur Ünlü, 24 Ekim’de Tatbikat Sahnesi Ankara’da sizlerle.

“Hayatta tek mantıklı şey stand-up yapmakmış gibi geliyor

24 Ekim 2019 Perşembe 20:30  Biletler

 

Gri Şehir Komedyenleri Açık Mikrofon Stand Up Gecesi

Gri Şehir Komedyenleri 2016 yılından bu yana açık, mikrofon ve stand-up geceleri düzenleyen İstanbul ve Ankara’dan komedyenlerin oluşturduğu komedyen topluluğudur. Baturay Özdemir-Emrecan Odabaş-Ali Fuat Ergüner-Gizem Kara- Deniz Göktaş- Barış Coşkun-Barış Kaya-Bülent Usta, Açık Mikrofon gecesinde toplamda 2 saat sürecek bir performans sergiliyorlar.

26 Ekim 2019 Cumartesi 21.00  Biletler

Kitap Fuarı

Bir kez daha Ankaralılar olarak kendimizi kanıtlamış bulunmaktayız. Bu şehrin insanın ilacı KİTAP! Normalde şubat ayında olması beklenen ve yılda bir kere düzenlenen Büyük Kitap Fuarı Ankaralıların yoğun ilgisinden ötürü yılda iki kez Ekim ve Mart aylarında düzenlenecek. Beşir Ayvazoğlu’nun onur konuğu ve İlya Boyaşov’un da uluslararası onur konuğu olarak katılacağı, Ankara Kitap Fuarı 18 Ekim’de Congresium’da kapılarını açıyor.

 

 

Güldür Güldür Show

Ekranların beğenilen komedi programı Güldür Güldür Show, BKM’de seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Günlük hayatın sıradan konularına farklı bir bakış açısı ile yaklaşan Güldür Güldür Show, aileden aşka, şöhretten teknolojiye, futboldan arkadaşlığa, birçok konuya yine kendi mizah anlayışı ile yeni yaklaşımlar ve çözümleri ile kahkahanın adresi olmaya devam ediyor.

25 Ekim 2019 Cuma 20.30  Biletler

Daha Fazla Bilgi için Congresium Ankara 

 

 

 

 

Alti+Bir ekibinin hazırladığı atölye+etkinlik takvimini sizlerle aşağıda paylaşıyoruz.

Daha Fazla Bilgi için Altı+Bir

 

BONUS

Göbeklitepe: The Gathering

21 Eylül -31 Aralık 2019

Yüzyılın en heyecan verici arkeolojik buluntusu gün yüzüne çıkarıldığından beri tüm dünyada ilginin odağı. Elinde sadece taşlarla, yaşadığı dünyayı bu denli karmaşık tasvir edebilen insanlar, modern dünyanın ‘’ilkel!’’ kabul ettiği bu gruplardı. Göbeklitepe ilklerin ötesinde Organizasyon ve hayal gücünün eseri. İnsanın DNA’sına kodlanmış olan yaratıcılık ve üretkenlik duygularının, belki de insanlık tarihindeki zirve noktası. Doğada kendi halinde karmaşık bir organizma iken, bir araya gelerek meydan okuyan ve kendi ırksal kaderini yazmaya cesaret eden insanlığın en çarpıcı örneği.

Göğe yükselen taş yapıların altında saklanan gizemler, bizi keşfedilmeye çağırıyor.

21 Eylül’de birlikte keşfetmek için Cer Modern’de  toplanıyoruz!

//

The most exciting archaeological find of the century has been the focus of attention ever since it was unearthed. With only stones in hand, people who can portray the complex world they live in were the people that the modern world regarded as “primitive!”. Göbeklitepe is the work of organization and imagination beyond the firsts. It is the human centered pinnacle of creativity and productivity that is encoded into the human DNA. It is the most striking example of mankind, who is a complex organism in nature in its own right, which challenges it to come together and dare to write its own racial destiny. The mysteries hidden beneath the stone structures rising to the sky invite us to be discovered.

Our gathering at Cer Modern to explore Göbeklitepe starts on September 21st!

21 Eylül -31 Aralık 2019  Daha Fazla Bilgi için Cermodern

 

 

 

Graphic Designer/Grafiker Saliha Nur Yılmaz

 

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?