COVID-19

COVID-19

| Mart 2020


“Bir insan büyük bir fark yaratabilir.”
“Geride durun
Evde kalın
Virüsün yayılmasını yavaşlatın”
Unutmayalım ki birimizin sorumluluğu yakınımızdaki bir diğerinin hayatıdır.

 

“One person can make a huge difference.”
Stay back.
Stay home.
Slow the spread.
“Do not forget this is the situation where the life of one depends on another’s responsibility.”

 

COVID-19, 2019 yılı sonlarında, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve daha önce tanımlanan ve MERS-CoV ve SARS-CoV gibi ciddi hastalıklara neden olan virüs grubunun yeni versiyondur. COVID-19’un en belirgin bulaşma belirtileri ateş, nefes darlığı, öksürük ve solunum zorluğu olarak tanımlanmakta, daha ciddi etkiler ise böbrek yetmezliği, solunum sendromu ve hayat kaybı olarak ortaya çıkmaktadır.

COVID-19 is the new type coronavirus  that appeared in Wuhan, China in late 2019, causing serious diseases such as MERS-CoV and SARS-CoV. The most obvious symptoms of COVID-19 are defined as fever, shortness of breath, cough and breathing difficulties, and more serious effects occur as kidney failure, respiratory syndrome and loss of life.

2019-2020 dönemimi Erasmus kapsamında Politecnico Di Milano’da okumak için 16 Şubat tarihinde İtalya’ya geldim. Oldukça güzel geçirdiğimiz birkaç günün ardından, ülkenin içinde bulunduğu ve COVID-19 yüzünden yaşadığı olayları size kısaca aktarmak istiyorum. İtalya’nın birçok şehrinden insanlar burada yaşananların aynısının diğer ülkelerde yaşanmaması için evrensel sorumluluk hissederek toplumu bilinçlendirmekte. Umarım bu sayede, İtalya’da yaşadıklarımız kadar ciddi bir boyuta ulaşmadan Türkiye’de veya diğer ülkelerde virüsün yayılması önlenerek, sağlıklı ve mutlu ve sevdiklerimizle olan yaşamlarımıza geri döneriz.

I arrived in Italy on February 16 to study in Politecnico Di Milano for spring 2019-2020  as an Erasmus student.  I would like to briefly tell you about the current situation and quarantine in Italy, that we are currently dealing with due to the COVID-19.  From all over Italy, Italians feel a universal responsibility to warn the rest of the world to take serious precautions in order to prevent countries to face the same difficulties that we are facing now, in Italy. Hopefully what we have experienced in Italy will make people understand the importance of taking responsibility and help to prevent the spread of the virus before it reaches a dangerous level. I am hoping that all of us return to our normal lives as soon as possible and live healthily & happily with our loved ones.

21 Şubat’ta, vaka sayısındaki ani artış sebebiyle Lombardiya-Veneto bölgelerin’deki 10 kent karantina altına aldındı. Milano ve birçok şehirde iş yerleri evden çalışmayı teşvik ederek, sosyal toplanma sayısını azalttı. Venedik Festivali ve Milano Moda Haftası gibi ünlü aktiviteler iptal edildi, tiyatrolar ve konserler gibi diğer tüm aktiviteler durduruldu. Okullar ve üniversitelerde eğitime ara verilerek, uzaktan eğitime geçilme kararı alındı. Ülke tarafından alınan önlemlere rağmen, yerel halkın ve turistlerin sıradan hayatlarına devam etmesi en büyük hataya yol açtı.

Virüsten etkilenen vakaların sayısının hızlıca artması nedeniyle, Lombardiya 8 Mart’ta tamamen karantinaya alındı. Daha sonra 13 Mart’ta İtalya’nın tamamı daha ciddi adımlar atmak için karantinaya alındı.

On 21 February, 10 cities of Lombardy-Veneto regions were declared as red zones and gone under quarantine due to a sudden increase on the infected case . The employers & employees were encouraged to work from home. Famous activities such as the Venice festival and Milan Fashion week, Sport championships are cancelled and all other activities like theatres and concerts were stopped. Additionaly, it’s announced that schools & universities were closed and the education would be continued in distance learning mode. 

Despite the measures taken by the country&government, the local people and tourists continued their ordinary lives which caused a huge increased on the cases.

 The Lombardy region was completely quarantined on March 8, as the number of infected cases increased. Later on March 13 the whole  Italy lockeddown and quarantined to prevent the increase by taking more serious actions.

 

Herşey daha önceden önlenebilir miydi?

Evet. Eğer karantina öncesinde daha ciddiye alsaydık her şeyi belki de vaka sayısı bu kadar artmadan her şey çoktan düzeltilebilirdi. Italya’daki ilk 10 vakanın çıktığı anı çok iyi hatırlıyorum, şimdi ise 25 binde fazla vaka var. Bu yüzden, lütfen ülkenizde kaç vaka olduğunu küçümsemeyin. İtalya’da bizim de sadece “birkaç hafta” öncesinde “sadece birkaç vaka” vardı

Ayrıca hatırlatmak isterim ki; Türkiye’nin de içlerinde bulunduğu birçok ülkenin vermiş olduğu eğitim tatil kararı “tatil” değildir. Bana zaten bir etkisi yok, ben gencim”, “Bana bir şey olmaz, kendimi koruyorum.”, “Ben COVID-19 hastası değil sadece nezleyim.” ve benzer argümanlar ile hareket ettiğimizde, yanımınzdaki milyonlarca kişiyi, ülkemizi, hatta dünyamızı daha da tehlikeli bir duruma sokarak çok ciddi risklerin içine atıyoruz.

Could everything have been prevented before?

Yes. If we, Italy had taken it more seriously before quarantine, everything would have been much better before the number of cases increased that much. I remember the very first 10 cases in Italy and now, here we have over 25.000. Therefore, please do not underestimate how many cases you have. We had “just a couple case” just a few weeks earlier.

I would like to remind you, the 3-week break given from Turkey and many other countries, is “NOT HOLIDAY“.   when we act with arguments such as  “It has no effect on me anyway, I am young“, “Nothing will happen to me, I will protect myself.”, “It’s just a flue, not COVID-19 ”  we put millions of people lives in danger. Also to our country’s, even our world’s…

 

Milano’da COVID-19 Karantina sürecinde neler yaşanıyor, hükümet tarafından alınan bazı önlemler nelerdir?

 • Milano’nun da içerisinde yer aldığı, Lombardy ve Venedik’i kapsayan Veneto Bölgeleri 8 Mart 2020, tüm İtalya ise 13 Mart 2020’de tamamen karantinaya alındı.
 • Şehirdeki tüm ticari faaliyetler, mağaza, kafe ve restoranlar kapatıldı.
 • Evden zorunlu olmadıkça çıkma yasağı getirildi.
 • Polisler dışarıdaki insanlara istediği gibi sorgulama hakkına sahip kılındı.

What people have experienced during the COVID-19 quarantine in Milan, what are the measures taken by the government?

 • Veneto region that includes Venice, and Lombardy region that includes Milan were completely quarantined on 8 March 2020, whole of Italy is quaratined on 13 March 2020.
 • All activities, sports are cancelled and all shops, cafes and restaurants were closed.
 • Leaving the house is prohibited. People only are allowed to leave their homes for work or health reasons or market needs.
 • The police were given the right to question people outside.

Evden çıkma yasağı nasıl uygulanmakta?

 • Market, eczane gibi temel ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmak yasaklandı.
 • Marketlere 20’den fazla, eczanelere ise 2’den fazla müşteri aynı anda alınmıyor.
 • Hem alışveriş yaparken hem sıra beklerken veya gezerken tüm halk 1 metre kuralına uyarak birbirlerinden en az 1 metre uzakta sıra beklemekte veya yürümekte.
 • Bu nedenle özellikle marketlerin ve eczanelerin önünde uzun kuyruklar oluşmakta.

What are the restrictions of leaving the house?

 • It was forbidden to go out to the street except for basic needs such as market, pharmacy.
 • More than 20 customers to the markets and 2 people to the pharmacies are not taken at the same time.
 • All people are waiting or walking at least 1 meter away from each other by following the rule of 1 meter while shopping or waiting in line.
 • Therefore, long lines are formed especially in front of markets and pharmacies.

Kuralların ihlalinde ne olur?

Kuralların ihlalinde 3 aya kadar hapis veya 260 Euroya kadar para cezası uygulanmaktadır. Fakat önemli olan cezanın miktarı değil, ne olursa olsun alınan kurallara uymamızdır.

What happens when you break the rules?

 • For the ones who violet the rules have taken, they can be punished up to 3 months arrestment or fines of up to 260 euros. However, the important thing is not the amount of punishment, but whatever happens, we have to follow the rules for all of our safety and health.

Kırmızı bölgedeki bir ülkeden dönüş yaptıysam ne yapmalıyım?

Birçok ülkenin de belirttiği gibi böyle bir durumda yapılması gereken ilk tercih bulunduğunuz ülkede kalmaktır. Fakat eğer kendi ülkenize veya şehrinize döndüyseniz havaalanı kontrollerinden geçseniz bile, bu yeni tip virüsün kuluçkası süresinin değişkenliğinden minimum iki hafta evde kalmalısınız.

Ateş, öksürük, solunum zorluğu gibi ufak çaplı dahi olsa bir belirti gösterildiği takdirde evden ayrılmamanız gerekir.

Unutmayın, Sizde hayati bir etki göstermeyecek olması başkalarına bulaşmaması anlamına gelmemektedir. Ne olursa olsun sağlık kuruluşlarından gelen kuralların ciddiyetine varalım.

Dünya Sağlık Örgütünün Seyahat Tavsiyeleri için tıklayın.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/travel-advice

 

What should I do if I have returned from a country in the red zone?

As many countries have stated, the first choice to be made in such a situation is to stay in your current location. However,  if you have returned to your home country or city, even though if have gone through all the airport checks, you should stay at home for a minimum of two weeks since the variability of the incubation period of this new type of virus is not very certain. Also, you should definitely not leave the house if you show even just a little symptoms such as fever, cough, and difficulty breathing.

Remember, the fact that it, even if it will not have a vital effect on you does not mean that it will not have infect in others. Regardless, we have to take serious of the rules from health institutions and check regularly to the web page of WHO.

Click for Travel Recommendations of the World Health Organization.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/travel-advice

 

Unutmayalım ki COVID-19 oldukça hızlı yayınlan bir virüs.

Yaş bakımından etkilenme olmayacağı düşünerek veya sadece bir nezle türü diyerek hiçbir şey yokmuşçasına davranılması durumunda sadece çevrenizde ki birkaç kişiyi değil, onlarında ulaşabileceği milyonlarca kişinin hayatı riske atılmaktadır. Dışarı çıkma zorunluluklarınız da veya kendinizi hasta hissetmeniz halinde her zaman maskenizi takın. Maske takmak garip gözükmek değil tedbirdir. Ellerinizi sürekli dezenfekte ederek, topluma açık alanlardaki temaslardan kaçının.

 • Diğer insanlarla aranızda en az 1 metrelik mesafeyi koruyun.
 • Ağzına, burnunuza veya gözünüzle temastan kaçının.
 • Doktorunuzun ve sağlık örgütlerinin tavsiyesine uyun.

Dünya Sağlık Örgütünün Seyahat Tavsiyeleri için tıklayın.

 

Unutmayalım ki böyle bir durumda birimizin hayatı diğerimizin aldığı sorumluluğa bağlı.

Tedbir almanın önemini ne kadar erken fark eder, sosyal bilincimizi yüksek tutarsak, kendimizi, sevdiklerimi, ülkemizi ve hatta dünyamızı o kadar iyi koruruz.

 

Do not forget that COVID-19 is a very fast spreading virus.

If you act by thinking that the virus will not affect you because of your age & health condition, just remember that you are putting the lives of millions in danger, not just a few people around you. If you have to go outside or show any little symptoms don’t go out. Wearing a mask is a precautionary measure, not a strange look. Avoid contact in public areas and constantly wash your hands.

 • Keep a distance of at least 1 meter between you and other people.
 • Avoid contact with your mouth, nose, or eyes.
 • Follow the advice of your doctor and health organizations.

Click for Travel Recommendations of the World Health Organization

 

These are the situations where the life of one depends on another’s responsibility. We are all responsible.

The sooner we realize the importance of taking an action and keeping our social awareness high, the better we protect ourselves, our country and even our world.

Fakat aynı zamanda hatırlamayız ki, içinde bulunduğumuz bu zor durumun karşınsında, virüsten daha tehlikeli olan şey virüse karşın verdiğimiz psikolojik savaştır. Bu neden kendinizi korumak için en yüksek tedbirleri aldıktan sonra psikolojik sağlımızı korumaya da oldukça özen gösterelim.

Psikolojik desteğin en güzel örneğini şu an içinde bulunduğum ülke İtalya’da oldukça güzel hissettiriyor. İtalya’da tüm şehirden insanlar evlerinden birbirlerine destek çıkmak için, bu zor zamanlarda birbirlerinin yanında olduklarını göstermek için balkonlarında birlikte şarkılar söyleyerek, gitar çalarak ve hatta dans ederek birbirlerine moral oluyorlar. Onlar da toplumsal dayanışmanın bu zorlu günlerde en değerli şey olduğunun farkındalar.

But at the same time, we must remember during this difficult situation we are in, what is more dangerous than the virus itself is the psychological & mental fight we have against the virus. This is why, after taking the highest precautions to protect ourselves,  we have to take care of ours and others’ psychological health.

Where I am now, in Italy, I witness a unique way of showing support to one another in a chaotic viral breakdown. People at their balconies, all over the city of Milan, are singing the same song, joining with their guitars and dances, to show they are all together in this psychological and physiological fight.

Bu süreç boyunca bireysel değil toplum olduğumuzu hatırlamamız dileğiyle.

Ülkeler gerekli tüm tedbirleri alıyor, daha önce karşılaşmadığımız bu kadar hızlı yayılan bu virüsü durdurma sorumluluğu şu an bizim elimizde…

During this difficult time, we are hoping to remember that we are a society, not an individual.

Countries & governments take all the necessary precautions. Now, we are in charge of stopping this virus that spreads so quickly…

 

Birimizin sorumluluğu bir diğerimizin hayatıdır.

#EvdeKalıyoruz

 

Destekleyici Ol.

Dikkatli Ol.

Farkında Ol.

The responsibility of one of us is equal to the life of another.

#WeStayAtHome

Be Supportive.

Be Careful.

Be Aware.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan videoları aşağındaki linkte bulabilirsiniz.

You can find the videos published by the World Health Organization in the link below.

 

 

Yazar & Çevirmen: Ece Sel

Göresel & Grafik: Görkay Düzgün

 

Writer & Translator: Ece Sel

Graphics: Görkay Düzgün

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?