Çok Disiplinli (Multidisciplinary) Sanatçı / Tasarımcı Kimdir? 

Who Is Multidisciplinary Artist / Designer?

| Kasım 2019


Günümüzde tasarım her yerde. Şehirlerimizi, yiyeceklerimizi, yaşam alanlarımızı, kıyafetlerimizi ve hatta bedenlerimizi tasarlıyoruz. Giysi seçimlerimizden içtiğimiz kahvelere kadar günlük kararlarımızda tasarımların oldukça etkili olduğu aşikâr. Tasarım insan etkileşiminin kritik bir şekli olmakla beraber 21. yüzyılın en revaçta olan alanlarından biri. Değişen ve gelişen yeni dünyayla beraber birçok yeni meslek ortaya çıktığı gibi, bazı meslekler ise değişip “çoğul meslekler” haline geldi. Tasarımcılık mesleği ise bu değişimden en çok payını alan mesleklerden biri oldu çünkü nesilden nesile anlamı değişen bu kavram aslında pek çok başka kavramı da içinde kapsamakta. Eskiden tasarım dendiğinde aklımıza moda tasarımı gibi alanlar gelirken artık günümüzde web tasarımı, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı, endüstriyel tasarım, kentsel tasarım gibi oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış olan tasarım alanları geliyor ve bu da doğal olarak pek çok insanda hatta tasarımcılarda bile kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Günümüzün teknolojisinin sağladığı sanal ortamda kolaylıkla istenilen tasarım alanında eğitim almak mümkün ve pek çok insan bu şekilde bilgiye ulaşarak tasarımcılık mesleğine yöneliyor. Durum böyle olunca bu alanda çalışan insan sayısı her geçen gün artıyor ve bu da beraberinde doğal bir rekabet ortamını getiriyor. Tasarım dünyasında artan bu rekabet ortamının bir sonucu olarak tasarımcılar, kendilerini meslektaşlarından ayıracak belli nitelikler edinmeye çalışmakta ve bu nedenle günümüzde birçok tasarımcı bir değil birden fazla programda tasarım yapmayı öğrenmeyi, sadece tek bir alanda değil pek çok tasarım disiplininde söz sahibi olmayı hedefliyor. Haliyle firmalar da işe aldıkları tasarımcıların böyle pek çok alanda kendini geliştirmiş ve eğitimli tasarımcılar olmalarını oldukça önemsiyor. Bu yüzden son günlerde özellikle portfolyo ve özgeçmişlerde çok disiplinli tasarımcı / sanatçı kavramına sıkça rastlıyoruz.

Adından da anlaşılacağı üzere çok disiplinli bir tasarımcı olmanın ilk gereği, pek çok alanda eğitimli ve yeterli olabilmekten geçer. Bu her ne kadar basit gibi görünse de bu sıfata sahip bir tasarımcı olmanın gereklilikleri bundan çok daha fazla. Şu anda modern insanın sahip olduğu monoton şehir hayatı her ne kadar yaratıcılığımızı ve üretkenliğimizi kısıtlasa da en yaratıcı ve üretken olmamız gereken çağlardan birinde yaşıyoruz. Özellikle de tasarım alanında kariyer düşünen ya da hâlihazırda böyle bir kariyere sahip olanlar için bu daha mühim bir konu haline geliyor. Mezuniyet sonrasında ya da henüz öğrenciyken pek çok iş başvurusunda üniversite okumanın yeterli olmadığını duyuyoruz.     Peki, güzel sanatlar fakültesinden alacağınız diplomanızın dışında kendinizi geliştirmek ve bu sıfata sahip bir tasarımcı olabilmek için yapabilecekleriniz nelerdir bunlara bir göz atalım.

1)  Ana Tasarım Dalınız Hakkında Köklü Bir Bilgi Birikimi ve Deneyim İnşa Etmek

Ana dalınız ne olursa olsun başka alanlarda da söz sahibi olabilmek için öncelikle kendi alanınızda en iyisi olmayı hedeflemelisiniz çünkü kendi alanımızın temel gerekliliklerini ve prensiplerini en iyi şekilde öğrendikten sonra başka alanlarda da söz sahibi olabiliriz. Ayrıca alanınızda yapacağınız asistanlık, stajyerlik gibi deneyimler de bu konudaki bilginizi oldukça arttıracaktır.

2)  Online Eğitimlere Katılmak

Günümüz teknolojisinin belki de en faydalı noktalarından biri, bundan 20 yıl öncesine kıyasla bilgiye oldukça çabuk ulaşabiliyor olmamız. İstediğiniz hemen hemen her alanda online ortamda verilen kurslara katılabilirsiniz. Üstelik bu kurslardan bazıları kursu başarıyla tamamladığınız takdirde size bir sertifika da veriyor. Bu konudaki en hassas şey ise internetteki sınırsız kaynak içerisinden gerçekten faydalı olanı seçmek çünkü faydalı kaynaklar kadar sizin için gerçekten faydasız olabilecek kaynaklar da oldukça fazla. Bu konuda Udemy ve Youtube en fazla kaynağa sahip olabileceğiniz platformlar. Udemy’de ücretsiz kurslara katılabileceğiniz gibi minik ücretler karşılığında da kurslara ulaşabilirsiniz, Youtube’un ise ücretsiz olduğunu zaten biliyorsunuz. Ayrıca online seminerler olan webinarlara da zaman zaman katılmak hem kolay hem de oldukça faydalı olabilir.

3)  Hem Teorik Hem de Pratik Alanda Kendinizi Geliştirmek

Teorik bilgiler kimi zaman bize sıkıcı gelebilir ancak unutmamalıyız ki teorik bilgiler olmadan pratikte yapabileceğimiz şeyler oldukça sınırlıdır. Yaratıcılığımızı geliştirmek ve öğrendiklerimizi uygulamak içinse pratik çalışmalar oldukça önemlidir. Bu yüzden bu ikisini birleştirerek ve dengelerini kurarak gerçekten istediğimiz pek çok tasarım alanında başarılı olabiliriz.

4)  Yönelmek İstediğiniz Alan Hakkında Yazılan Blog İçeriklerini Takip Etmek

Az önceki maddemizde olduğu gibi bu da online ve ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir kaynak türü. Bloglar için de aynı şekilde internette sınırsız kaynak bulunmakta. Bu blogların bazısı eğitim amaçlı bulunurken bazısı da sadece sanatçıların ve tasarımcıların öznel düşüncelerini içermekte. Bu sınırsız kaynak arasından gerçekten faydalı olanları seçmeniz konusunda yine iş size düşüyor.

5)  Sıkça Kültür – Sanat Etkinliklerine Katılmak

Bu en başta size anlamsız ve konuyla alakasız bir madde gibi gelebilir, ancak öyle değil. Birçok alanda söz sahibi olmayı istiyorsanız ilk yapmanız gerekenlerden biri elinizden geldiğince çok ve farklı alanda etkinliğe katılmak. Bu etkinlikler bir sergi gezmekten tutun da bir konsere gitmeye, bir tiyatro oyunu izlemeye dek çoğaltılabilir çünkü gördüğünüz her sanat eseri sizin bakış açınızı etkileyecek, kendi hatalarınızı ve doğrularınızı size gösterecektir. Ayrıca bir tasarımcının sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri olan yaratıcılık özelliğinizi de geliştirecek ve ilham almanızı sağlayacaktır.

6)  Farklı Alanlarda Pek Çok Sosyal ve Gönüllü Deneyim Edinmek

Çok disiplinli bir tasarımcı olmanın gerekliliklerini öğrendik, fakat bunu nasıl hayata geçirebiliriz? Eğer öğrencilik yıllarınızdaysanız çok şanslısınız! Maalesef ki mezuniyet sonrası pek çoğumuz alanımızı değiştirmeye korkuyoruz ancak öğrencilik yıllarınızda yapacağınız farklı alanlardaki stajlar size oldukça fazla şey katacaktır. Örneğin bir yaz grafik tasarım alanında staj yapıp kendinizi logo tasarım, broşür ve poster tasarımı gibi alanlarda geliştirdikten sonra başka bir yazınızı web tasarımı gibi bir alanda staj yaparak kendinizi daha mezun olmadan pek çok alanda geliştirebilirsiniz.

Bu kavram henüz birçoğumuz için çok yeni olsa da zaman içinde bu sıfatla anılan birçok tasarımcı olacak gibi görünüyor. Umarız ki bu yazıda bu yolda sizin için yararlı olacak bilgiler bulabilmişsinizdir!

Yazar: Helin Özdemir

Editör: Serra Koz

Grafik Tasarım: Görkay Düzgün

Kaynak:

https://medium.muz.li/the-multidisciplinary-designer-3abaef1026d

https://www.jackdahorse.com/single-post/2018/01/19/A-Better-Definition-of- Design-for-Multidisciplinary-Design

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?