Çok Çalışın!

Şantiye stajı üzerine tavsiyeler...

| Ağustos 2018


 

Çok çalışın, gördüğünüz şeyleri not alın, soru sorun vb… bunları zaten hepimiz az çok biliyoruz, diye tahmin ediyorum. Bunların ötesinde şantiyedeki ortam ve işlerin işleyiş biçimi konusunda pek bir bilgimiz yok. İlk olarak tavsiyem 1. sınıfta da staj yapmanız. Bunun zor bir şey olduğunu kabul ediyorum, herkes tatildeyken 1-2 ay (artık ne kadar sabredebilirseniz) staj yapmak gerçekten zor ama çok faydalı. Özellikle işiniz mimarlıksa tecrübenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Faydalı derken bir anda tasarımcı olup çıkmayacaksınız ya da yapı derslerine girmenize gerek kalmayacak anlamında değil, şantiyenin işleyişi ve olaylara bakış açısını daha kolay anlamanıza yardımcı olacak bir ortamı 1. sınıftan tecrübe edebilir, olaylar hakkında kısmen bilgi sahibi olabilirsiniz. AutoCAD’de bastığınız ‘Line’ komutunun hayata geçiş aşamasını göreceksiniz ve bu bana kalırsa çok heyecan verici bir şey. Şantiye, mimarın hayalinin gerçeğe dönüştüğü yer olduğu için bu ortama girince heyecan hissetmemek elde değil.

 

Henüz temeli atılmamış bir tasarımın projesini inceleyip bitmiş halini hayal etmek oldukça tutkulu bir olay haline dönüşüyor. 1. sınıfta 1 ay boyunca çalıştığım ve sonrasında 2. sınıfta da stajımı yaptığım şirket bana kitaplardan asla öğrenemeyeceğim sayısız şeyi öğretti. Haziranda yapmaya başladığım staj bana tasarımsal olarak yeni bir bakış açısı kazandırdı diyemem ancak çok şey kattı diyebilirim. Tabii bunda şirketin de büyük önemi var, bana kalırsa burada şirketin büyüklüğü ya da adı değil size ne katabileceğine bakmanız gerekiyor. CV’de güzel dursun diye yazılan bir ad yerine öğrenebileceğiniz yeri kovalayın derim. ”Şef bir kola al da içelim”lerden ”şef bu iş bitiminde bir mangal mı yapsak” lardan çoğu zaman sıcak ama kimi zaman da ilginç hale gelebilen usta sohbetlerinden daha burada size anlatamayacağım bir sürü işleyişi görmenizi sağlayacak şantiye stajı. Ha kimileri “nasıl olsa ben mimarım” diyerek şantiye stajını pek önemsemez, bu bana kalırsa çok yanlış çünkü hayatın ne getireceğini bilemezsiniz.

Kesinlikle tecrübe edilmesi gereken bir şey. Bunu neden söylediğime gelecek olursak; kimi şirketler ben mimarım deyince “sen naylon staj yap, çok gerekli değil” diyorlar ya size, ondan diyorum. Tamam amele yanıklarından ben de memnun değilim, kimse boşu boşuna yazın ortasında şantiye güneşinin altında kalmak istemez tabii fakat tecrübe yerinde kazanılması gereken bir şey. Kitaplardan ya da Youtube üzerindeki videolardan öğrenebileceğimiz şeyler değil maalesef. Kesinlikle üzerinde durulması gereken 1 aylık şantiye stajını hepinize tavsiye ediyorum. Umarım sizin için faydalı olacak bir şirkette bir staj bulabilirsiniz.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?