Cesaretini Göster

Bare to Dare

| Haziran 2019


Mükemmellik! Klişeleşmiş güzellik!

Perfection! Stereotypical beauty!

Günümüzde birçok insan klişeleşmiş güzellik kalıplarına sığmak için pek çok estetik operasyon geçirmektedir. Özellikle kadınlar üzerinden ilerleyen güzellik anlayışı birçok kişi için ulaşılması zor ve meşakkatli bir yoldur. Kendilerini topluma kabul ettirebilmek için özellikle kadınlar üzerinden uygulanan görünmez baskı birçok kadının güvenini kırar, onları toplum içerisinde mutsuz eder. Bu durum aslında tamamen klişeleşmiş olan güzellik anlayışından ibarettir. Hokka gibi burunla, inci gibi dişler, incecik beller, upuzun bacaklar ve renkli gözler gibi birçok etmeni içinde barındırın bu anlayış aslında ideal görünüm algısının bir parçasıdır ve bu algı dışında olan kadınlar genellikle toplumda pek hoş karşılanmaz. Hele ki görünümünüzü etkileyen bir yara varsa genellikle daha olumsuz sonuçlar doğurur.

Today, many people undergo many aesthetic operations to fit into stereotypical beauty patterns. The understanding of beauty, especially through women, is hard to reach and difficult for many people. In order to be accepted by the society, especially the invisible pressure on women breaks the trust of many women and makes them unhappy in the society. This is in fact a concept of beauty that is completely stereotyped. This approach which consist of pointed noses, white teeth, thin bells, long legs and colorful eyes, is actually part of the ideal view of perception and women who are outside of this perception are generally not welcomed in society.   Especially if you have a wound that affects your appearance, it usually has more negative consequences.

İşte tam da bu durumun yarattığı sonuçları göstermek ve bu durumun sadece toplum algısından ibaret olup farkındalık yaratmak isteyen bir proje ile karşımıza çıkan İpek Naz Çınar ve Su Müge Şahin bitirme projeleri kapsamında bizler için “mükemmel” bir sergi hazırladılar. Bir halkla ilişkiler, iletişim ve sosyal farkındalık projesi olarak başlayan bu proje Siyah Beyaz Galeri tarafından ev sahipliği yapılarak 4-11 Mayıs 2019 tarihleri arasında sanatseverlerle bir araya geldi.

İpek Naz Çınar and Su Müge Şahin, who have come up with a project that aims to show the results of this situation and to raise awareness about this prepared an excellent exhibition for us within the scope of their graduation projects. This project, which started as a public relations, communication and social awareness project, was hosted by the Siyah Beyaz Gallery and came together with the art lovers on 4-11 May 2019.

İpek Naz Çınar, Serra Koz, Su Müge Şahin

 

Proje kapsamında yedi kadın modelin “Cesaretini Göster” diyerek kamera önüne geçmesi ile kusurlarının olmadığını, asıl kusurun toplumun güzellik algısı sınırları olduğunu aktarmak isteyen bu sergi kapsamında “Kadın olmak cesaret ister!” diye seslenişlerine şahit olduk. Hiç kimsenin birbirini görünümler üzerinden yargılama hakkının olmadığının, her bir bireyin toplumda bedenen ve ruhen farklı olduğunun üzerini çizen aslında toplumumuzdaki ayrımcılığın üzerine yapılmış çok özel bir manifesto olarak nitelendirilebilir. Nitekim Çınar ve Şahin’in basın bültenlerinde de geçtiği gibi sergi aslında “Fiziksel farklılığı olsun ya da olmasın, her insan olduğu gibi, tüm detaylarıyla güzeldir” ilkesini benimsemektedir.

Within the scope of the project, we witnessed seven female models, who told to “Bare To Dare”, by stepping in front of the cameras with the will to convey that they do not have flaws and the real flaw is the limits of society’s conception of beauty, and by calling out “It takes courage to be a woman!” The fact that no one has the right to judge each other through views, can be characterized as a very special manifesto on the discrimination in our society. The fact that no one has the right to judge each other through views, can be characterized as a very special manifesto on the  discrimination in our society. In fact, as mentioned in the press releases of Çınar and Şahin, exhibition adopts the principle of “Whether physical difference or not, human being is beautiful in all its details.”

 

Bu bağlamda sadece bir farkındalık değil aynı zamanda yapıcı bir eleştiri olarak nitelendirilebilecek serginin devamını da sanatseverler olarak dört gözle beklemekteyiz.

In this context, we look forward to continuation of the exhibition which can be described as not only an awareness but also a constructive criticism.

 

Sergideki eserler hakkında detaylı bilgi için:

Instagram: https://www.instagram.com/baretodare/

 

Çevirmen: Serra Koz

Grafiker: Şule Dilara Kipel

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?