‘‘BÜYÜKLER’’ İÇİN 10 ANİMASYON FİLMİ ÖNERİSİ

10 ANIMATION MOVIES FOR ''GROWN UPS''

| Aralık 2019


Animasyon filmleri deyince çoğumuzun aklına ilk küçük kardeşimiz ya da kendi çocukluğumuz gelir ancak animasyon filmleri sandığımızın aksine yalnızca çocuk yaştaki izleyiciler için değildir. Özellikle son yıllarda animasyon endüstrisinin kendisini geliştirmesiyle ve yükselmek için fırsat elde etmesiyle beraber oldukça geniş bir yelpazeye yayılan bir animasyon kültürü oluştu ve bu kültür de yetişkinleri hedef kitlesine alan programları yarattı. Bu yazıda, hem günümüzden hem de geçmişten hayal gücümüzü zirveye çıkaran, kalbimize dokunan, mutlu eden ve hatta bazen ağlatan yetişkinler için yaratılmış 10 animasyon filmini derlemek istedim.

When we think of the animation movies, we tend to relate them to our little sibling or our childhood years. However, animation movies are not only for children. Especially in recent years, with the improvement of animation industry, a new wide spread animation culture has created, and this culture created adult targeting animation shows. In this article, I wanted to compile 10 different animation movies which takes our imagination to the top, touches our hearts, makes us cry and sometimes makes us the happy.

  1. Vincent’tan Sevgilerle (Loving Vincent) – 2017loving vincent ile ilgili görsel sonucu

Modern dünyanın popüler ressamı Vincent Van Gogh’un hayatını ve özel olarak ölümünü resmeden bu animasyon filmi, 2017 yılının kışında vizyona girdiğinde oldukça yüksek bir hasılat yapmış ve çok konuşulmuştu. Tamamı Van Gogh’un çizim tarzında yaratılmış olan filmin yapımında yüzden fazla sanatçı ve animatör yer almış ve toplam 65 bin çizim iki yılın sonunda tamamlanmıştır. Film, yansıttığı dönemin yoksulluğunu, o dönemki Hollanda’yı ve oradaki yaşam tarzını oldukça buruk bir şekilde seyirciye sunuyor. Her sahnesi birer portreyi andıran filmin IMDB puanı ise 7.8.

When the film has come to the theaters in the winter 2017, it was loved and watched very much. Film is illustrating the life and specifically death of the popular artist of our contemporary world Vincent Van Gogh. All movie is created like the style of the painter and more than hundred animator and artist has taken role in the 2 year processes of production. The film presents the poverty of the period it reflects and the way of living in Netherlands in those years in a very bitter manner. The IMDB score of the film is 7.8

  1. Persepolis – 2000persepolis ile ilgili görsel sonucu

İran’da İslam devrimini ergenliğe yeni girmiş İranlı genç bir kızın bakış açısından anlatan film, animasyon filmleri ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutturacak cinsten. Aynı isimli çizgi romanından beyaz perdeye aktarılan film, genç bir kızın hayatındaki değişimlerden aşık olmasına, farklı bir ülkeye göçmesine ve memleketine duyduğu özleme kadar kendimizi bulabileceğimiz pek çok detay işliyor. Baskı altındaki rejimlerin insanlardaki etkisini bir ülkenin kültürel değişimini izlerken aynı zamanda bir genç kızın büyümesini de izliyoruz. Film boyunca ana karakterimiz Marjane’in özgürlük yolculuğuna tanıklık ederken zaman zaman durup kendi özgürlük algımızı da sorguluyoruz. Ayrıca, film İran devriminin sosyolojik boyutunu anlamak isteyenler tarafından da mutlaka izlenmeli diye düşünüyorum. Siyah beyaz olarak yaratılmış filmin IMDB puanı ise 8.

The film is describing the Islamic revolution in Iran from the perspective of a young Iranian girl who has just entered puberty, which will make you forget everything you know about animated films. The film is a transferred film from the same named comic book and it features many details that we may find ourselves as much as a young girl falls in love,emigrates to a different country, and longs for her hometown. While we watch the cultural change of a country and the impact of the oppressed regimes on people, we also monitor the growth of a young girl. Throughout the film, as we testify to our main character Marjane’s journey of freedom, we stop from time to time and question our own perception of freedom. I also think that the film must be watched by those who want to understand the sociological dimension of the Iranian revolution. The film was created in black and white and the IMDB score was 8.

  1. Ruhların Kaçışı (Spirited Away) 2000ruhların kaçışı ile ilgili görsel sonucu

Eğer uzak doğu kültürüne veya animelere ilginiz varsa, bu filmi kesinlikle daha önce duymuşsunuzdur. Eğer henüz duymadıysanız da bu yazıyı bitirir bitirmez izlemeye koyulmalısınız! Filmde minik bir kızın ailesiyle farklı bir şehre taşınma serüveni yolda karşılaştıkları spiritüel olaylar tarafından bölünüyor ve hikayemiz de bu noktada başlıyor. Yönettiği onlarca filmle kalbimizde yer edinen yönetmen Hayao Miyazaki’nin bu filmi de arkadaşlık, aile, hayat, fedakarlık gibi konular üzerine sizi gerçekten uzun uzun düşündürecek, bazen sizi üzecek, bazense mutluluktan gözlerinizi dolduracak. Film IMDB’de aldığı 8.6 puan ile bu listenin başını çekiyor.

If you are interested in Far Eastern culture or anime, you have certainly heard this film before. If you haven’t heard it yet, you should start watching it as soon as you finish this article! In the film, a little girl and her family’s adventure of moving to another city is interrupted by the spiritual events they encounter on the way, and that’s where our story begins. Director Hayao Miyazaki, who has made a place in our hearts with dozens of films he directed, will really make you think about the issues such as friendship, family, life and sacrifice. The film will surely sometimes upset you and sometimes fill your eyes with happiness. The film leads this list with 8.6 points on IMDB.

  1. Hayvan Çiftliği (Animal Farm) – 1954animal farm animation ile ilgili görsel sonucu

Modern zamanların en çok okunan yazarlarından biri olan George Orwell’ın aynı isimli kitabından uyarlama olan film, politik ve sosyal duruşuyla öne çıkıyor. “Tüm hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir.” replikleri size tanıdık gelebilir ve aslında bu cümle tüm filmi özetlemek için yeterli. İnsanlar tarafından sömürülmek istemeyen hayvanların bulundukları çiftlikten kaçarak kendi düzenlerini kurmaları ancak bu düzenin de fiyaskoyla sonuçlanmasını anlatan film size başta bir çocuk filmi gibi gelebilir ancak üzerine daha fazla düşündüğünüzde sosyal düzen kavramı üzerine derin mesajlar barındıran filmde düşündürücü ögeler ve bağlamlar bulacağınıza eminim. Filmin IMDB puanı ise 7.2

Adapted from one of the most widely read writers of modern times George Orwell’s book of the same name, the film stands out with its political and social stance. “All animals are equal, but some are more equal.” The lines may be familiar to you and in fact this sentence is enough to summarize the entire concept of the film. escaped from a farm where they found the animals did not want to be exploited by the people to establish their own order, but this order may come like a movie you primarily a children’s film about the fiasco but profound messages on the concept of social order when you think more on hosting movie in engrossing elements and I am sure that you will find contexts which will make you think. IMDB score of the movie is 7.2

  1. Noel Gecesi Kâbusu (Nightmare Before Christmas) – 1993nightmare before christmas ile ilgili görsel sonucu

Böyle bir liste hazırlayıp sinemanın karanlık yönetmeni Tim Burton’ın en ünlü animasyon filmlerinden biri olan Noel Gecesi Kabusu’dan bahsetmemek olmazdı elbette. Ürpertici müzikleri ve görüntüleriyle aklımızda kalan filmin her Burton filmi gibi hüzünlü ve kaotik bir yönü de var. Aşkı, korkuyu, neşeyi tam anlamıyla hissettiren film hem eğlenmek hem de yaratıcı bir dünyanın kollarına kendini bırakmak isteyen yetişkinler için ise muazzam. Filmin IMDB puanı ise 8.

Of course, it would not be possible to create such a list and not talk about one of the most famous animated films of the dark film director Tim Burton, Christmas Night Nightmare. Reminiscent of its creepy music and imagery, the film is as sad and chaotic as any Burton film. Love, fear, joy in the full sense of the film is both fun and creative world for adults who want to immerse themselves in the arms of the imagination world. The film’s score on the IMDb is 8.

  1. Destino – 1945destino ile ilgili görsel sonucu

Salvador Dali ve Walt Disney’in ortak yapımı kısa animasyon filmi, sizi 6 dakikada oturduğunuz koltuktan kaldırıp uzak diyarlara götürmek için yeterli olacak. Belki de bu dünyadaki en eski animasyon filmlerinden biri olan bu filmde iki büyük sanatçının da tarzına ait karakteristikler bulunuyor. Genel olarak soyut bir tema ve senaryo üzerine kurulmuş olan filme hüzünlü bir hava hakim diyebiliriz. Animasyon dünyasına katkıları saymakla bitmeyecek Disney’in kurucusu Walt Disney ve Dali gibi sanat tarihini değiştirmiş bir sanatçının ortak ürünü ancak bu kadar güzel sonuçlanabilirdi. Bizler de bu ürüne tanıklık ettiğimiz için gerçekten çok şanslıyız. Filmin IMDB puanı 7.9 ile oldukça yüksek.

The short animated film by Salvador Dali and Walt Disney will be enough to lift you from your seat and take you to the far lands. Perhaps, as one of the oldest animated films in the world, this film features characteristics of the style of both great artists. In general, the film is based on an abstract theme and scenario. The joint product of an artist who has changed the history of art such as Walt Disney and Dali, the founder of Disney, whom we couldn’t stop counting his contributions to the animation world, could only have achieved such a great result. We are really lucky to have witnessed this project. IMDB score of the film is quite high with the 7.9

  1. Sarı Denizaltı (Yellow Submarine) – 1968İlgili resim

Başlık size bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Evet, tüm zamanların en çok dinlenen gruplarından biri olan The Beatles zamanında bir animasyon filmine de konu olmuş! Film grubun ışıltılı sahne hayatını, müzik çevrelerini ve dönemin hippi ruhunu izleyiciye çok güzel yansıtıyor. Grubun büyük bir hayranı olmasanız bile filmden oldukça keyif alacağınıza eminim! Filmin IMDB’de aldığı puan ise 7.4

Does the title look familiar to you? Yes, it was the subject of an animated film during The Beatles, one of the most listened bands of all time! The film reflects the band’s glittering stage life, the music scene and the hippie spirit of the era. Even if you’re not a big fan of the band, I’m sure you’ll enjoy the movie! IMDB score of the is 7.4

  1. Yürüyen Şato (Howl’s Moving Castle) – 2004howls moving castle ile ilgili görsel sonucu

Bir başka Hayao Miazaki yapımı olan film, Sophie isimli genç bir kızın bir cadı tarafından lanetlenmesi ve kendi çevresinden kaçmak için Howl isimli bir büyücünün yanında çalışmaya ve yaşamaya başlamasını konu alıyor.  Bu şatoda yaşayan cinlerden biri de Sophie ile aynı kaderi paylaşmaktadır ve aynı amaç etrafında buluşan ikili kendilerine yapılan kara büyünün etkisini yok etmeye çalışacaklardır. Bu sırada şatonun dışında patlak veren savaş ülkenin birlik ve beraberliğini tehdit etmektedir. İkili artık hem kendileri için hem de ülkeleri için canları pahasına savaşmak zorunda kalacaktır. Filmin IMDB’de aldığı puan ise 8.2.

This another Hayao Miazaki film is about a young girl named Sophie being cursed by a witch and starting to live and work with a wizard named Howl to escape from her surroundings. One of the demons living in this castle shares the same fate as Sophie, and the two who meet around the same goal will try to eliminate the impact of black magic on them. Meanwhile, the war that erupted outside the castle threatened the unity and solidarity of the country. The two will now have to fight for themselves and for their country at the cost of their lives. The score of the film in IMDB is 8.2.

  1. Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse) – 2018spiderman into the spider verse ile ilgili görsel sonucu

Geçtiğimiz sene vizyona giren film gişe rekorları kırmış ve oldukça çok beğenilmişti. Bu listedeki belki de en genç olan film, Örümcek-Adam’ın aslında hepimizin aşina olduğu bir hikâyesini konu alıyor. Bu hikâye elbette radyoaktif örümcek tarafından ısırılan genç bir delikanlının vücudunda ve hislerinde başlayan değişikliklerin onun hayatını tamamen değiştirmesinden başka bir hikâye değil. Bu yolculukta diğer filmlerde gördüğümüz Örümcek-adam karakterleri de işin içine giriyor ve filmimiz de tam olarak bunu konu alıyor. Filmin animasyonlarının gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Filmin IMDB’de aldığı puan ise 8.4 ile listemizin ikinci sırasında.

 Released last year, the film broke box office records and was highly acclaimed. The youngest film on this list tells the story of Spider-Man, which we are all familiar with. This story is, of course, nothing more than changes in the body and feelings of a young boy who has been bitten by the radioactive spider, which completely changed his life. The Spider-Man characters that we see in other films are also involved in this journey and our film is about that. We can say that the animations of the film are really successful. The film’s score on the IMDB is 8.4 as in the second place on our list.

  1. Ölü Gelin (Corpse Bride) – 2005corpse bride ile ilgili görsel sonucu

Tim Burton’ın yazıp yönettiği filmlerden bir başkası olan Ölü Gelin, The Nightmare Before Christmas ‘ta olduğu gibi stop-motion animasyon tekniği ile çekilmiştir. 1800’lerin sonlarına doğru bir Victorian kasabasında yaşayan Van Dort ile Victoria Everglot nişanlanırlar. Çiftin düğünleri için paraya ihtiyacı vardır aksi takdirde evlenemeyeceklerdir. Ancak düğün provası esnasında bir şeyler yanlış gider ve her şey sarpa sarmaya başlar. İşte film de, bu sarpa sarış hikayesini bize anlatıyor. Her Tim Burton filmi gibi yine karanlık ve kaotik bir havaya sahip olan filmin IMDB puanı ise 7.3.

The Corpse Bride, another film written and directed by Tim Burton, was shot with a stop-motion animation technique like The Nightmare Before Christmas. In the late 1800s, Van Dort and Victoria Everglot were engaged in a Victorian town. The couple needs money for their wedding otherwise they will not be able to get married. However, something goes wrong during the wedding rehearsal and everything starts to wrap. And the film tells us the story of this wrap. Like all Burton movies, the film has a dark and chaotic atmosphere and has 7.3 score at IMDB.

Umarız ki bu yazıda ilginizi çeken animasyon filmleri bulabilmişsinizdir!

We hope that you were able to find animated movies that interest you in this article and also had fun!

Editör / Editor: Şule Dilara Kipel

Çevirmen / Translator: Helin Özdemir

 

 Kaynak:

https://variety.com/gallery/10-greatest-animated-films-adults-sausage-party-anomalisa-persepolis-fantastic-mr-fox/persepolis-2/

http://www.beyazperde.com/filmler/film-56718/

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?