Badem Butik Pasta ve Macaron Evi

Ümitköy'de gidebileceğiniz en şirin mekanlardan...

| Kasım 2015


MEKANA GELİŞ

Adını hep duyduğum, önünden defalarca kez geçtiğim ve gözlerimi merakla girişindeki ilginç pembe motosiklete diktiğim bir yerdi Badem, ancak sadece merak etmekle kalır, acele acele dershaneme doğru yürürdüm. İlk defa bu sene gidebildim. Yeri Ümitköy’deki Mutluköy mahallesinde, yani bir sürü butik kafenin bulunduğu ve öğrencilerin ders çıkışlarında akın ettiği mahallede. Bense bir hafta içi günün en sakin saatlerinde, 1-2 gibi öğlen yemeği üstüne tatlı yemek için oturdum. Kısaca hep bildiğim bir mahallede benim için yeni bir yer keşfetmiş oldum. Ulaşım olanakları olarak, Çayyolu metrosunun Ümitköy durağında indikten sonra 15-20 dklık bir yürüme mesafesinde, eski Galeria arkası, şirin villaların dizildiği ara sokaklarda. Butikliğini konuşturuyor yani.

 

MEKANIN HİKAYESİ

Her mekanın bir hikayesi vardır. Burayı 4 sene önce yemek pişirme tutkunu Ufuk Abi açmış. Mekanın iç dekorasyonundaki bahçe unsurları dikkatimi çekti. Samimi bir hava yaratan bu unsurlar temiz bir atmosfer içindeymişçesine insana huzur veriyor. Tabii, sadece yayalara açık, yeşil bir arka bahçesi olduğu gerçeği de bu düşünceyi vurguluyor. Dikkat ettiğim bir diğer şey ise mekanın içerisindeki raflarda Türkçe kitapların bulunduğuydu, kitaplığın üst rafında ise Nazım Hikmet portresi…​

NASIL, NE ZAMAN, NE KADAR

Badem’in bir de üst katı mevcut, bahçe tarafına kıyasla daha büyük masalarla döşenmiş. E tabii Mutluköy Mahallesi’nde bir butik kafe olarak, daha çok öğrencilere hitap eden bir yer olduğu için, öğrencilerin ders çalışmasını kolaylaştırmak için düşünülmüş bu geniş üst kat. Haftanın bütün günleri de 08.15’ten 21.30’a kadar açık.

Fiyat aralığı burada bulunan restoranlarla hemen hemen aynı. Madem öğrencilerle dolu bir mahalle dedik, bir öğrencinin karşılayabileceği fiyatlara sahip bir menüsü olduğu aşikar, ne daha azı ne de daha fazlası.

EV ORTAMI

Ev ortamını nasıl yarattığını sorduğumda Ufuk Abi bana 11 ve 13 yaşındaki kızı ve oğluyla burayı dekore ettiğini söyledi. Yani anlaşılan, evde işler nasıl işliyorsa, burada da öyle, ailecek bir uğraş mevcut. Hiçbir şeyi atmamış Ufuk Abi, kitaplar eski basım olsalar da kültürümüzde yer etmiş büyük Türk yazarlar Badem’de duvarları süslüyor. Bu kültürel etki, hoparlörden duyulan melankolik ama şirin, 60lar ve 70lerde popüler olmuş ve artık klasikleşmiş Türkçe şarkılarla daha da etkili hale getirilmiş. Siparişini beklerken insan “Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi” dinliyor.

Badem’de bir sürü siyah yazı tahtası mevcut. Kimine menünün içeriği yazılmış, kimine de beyaz tebeşirle yemek resimleri çizilmiş. Gözüme en çok ilişen girişteki büyük boyutlu çiğ börek yazısıydı. Ben de onu söylemeye karar verdim. Önüme taptaze bir tabak geldi, hemen saldırdım diyebilirim. Meşhurmuş buranın çiğ böreği, iyi ki de meşhurmuş.

 
MENÜ

Bir süre önce de Gürhan Abi devralmış burayı. Pizza evi işletirmiş Badem’den önce, üstüne de bu macaron evini devralınca, mekan konsept olarak sadece pastanedense hem restoran hem de pastaneye dönüşmüş. Restoranlarda bulunan tipik bir menüye sahip; makarna, çorba, salata, et yemekleri ve Gürhan Abi’nin pizza evi deneyimiyle geniş bir seçenek yelpazesiyle menüde bulunan pizza, öğünler için tercih edilebilecek yemeklerden. Öğlen yemeğim olan büyük çiğbörek tabağı bittikten sonra, madem restoran ürününü denedim, Badem Butik Pasta ve Macaron Evi’nin hakkını tamamen vereyim dedim, kahve ve macaron söyledim.

HOŞ SOHBET

Kahvenin hazırlanmasını beklerken Ufuk Abi bana kendisinin Amerikan bademleriyle nasıl macaron yaptığını şöyle bir anlattı, aromasıymış önemli olan. Seri üretimdense yemeklerin tazeliği ayrı bir keyif veriyor. Aslında yemekler müşterilere sunulurken, misafirperver bir işletmenin güzel masalarının arkasında gözyaşı yattığından    bahsetti. Başarılı bir sunum ve açlığımızı gidermenin yanında yemesi keyif de veren yemeklerin tadını çıkarırken, butik yerlerde daha da ön plana çıkan el emeği kavramını göz ardı etmemek lazım. Kısaca mutfağın zor ama keyifli olduğunu anlattı Ufuk Abi. Aslında saygı duyulacak iş bu mutfak işi, teknik ve iyi malzemenin birleşiminden sonra kişiye özel olarak elin lezzetidir yemeği farklı kılan. Elbette ki, her zorlu işin de bir ödülü vardır. Müşterinin yemeğini afiyetle yiyip mekanda neşeyle oturması da bütün bu emeklerin karşılığı oluyor.

MACARON

Bütün içtenliğimle söyleyebilirim ki, çok fazla tatlı seven bir insan olmamama rağmen, şuana kadar yediğim en güzel macaronları yedim, ipin ucunu kaçırdım hatta, koca öğlen yemeğimin üstüne 5 tane yedim. İsim olarak bildiğimiz aromalar, beyaz çikolatalı, çilekli, böğürtlenli, bitter çikolatalı vs. ancak tazeliğinden ya da ekşi olmayan Amerikan bademinin kullanımından mıdır, bilemiyorum, tadı alışveriş merkezlerinde satılan macaronlardan farklıydı, daha bir lezzetliydi, güzeldi. Sanırım insan bir yemeği yapmak için özenince böyle başarılı sonuçlar elde ediliyor.

 ESNAF-MÜŞTERİ

Tabii, böyle mekanların en önemli özelliği de müşterilerle yapılan ‘esnaf sohbeti’. Sıcak ortamı vurgulayan, ayarında ayak üstü sohbet üstüne çay ikramı da asla eksik edilmiyor. Fazla kalabalık, büyük çaplı işletmelerde yakalayamadığım samimiyeti böyle butik kafelerde bulmak beni mutlu ediyor, Gürhan Abi çıkıp komşuya pizza siparişini götürüyor, bir kenardan da kasanın oradaki cam vitrini Ufuk
Abi’nin özel tasarım pastaları süslüyor. Burayı mahalledeki diğer butiklerden farklı kılan unsur, kesinlikle ev yapımı, taze macaronları diyebilirim. Artık sık sık ziyaret edeceğimi düşünüyorum, sırada sabah vakti gidip kahvaltı menüsünü denemek var aklımda. Zannediyorum ki ondan sonra da arkadaşlarımı ve ders kitaplarımı alıp, üst katta sıcak çayımı yudumlayıp macaron yiyerek huzurlu bir ortam içinde ödev yapmak ve mekanın keyfini çıkarmaya devam etmek geliyor.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?