Ankara İçin Bir Artı Daha: Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu-Sevmek Güzel Meslek Retrospektif Sergisi

| Eylül 2017


Ankara’nın memur kenti olarak sıfatlandırılmasını değiştiren Cer Modern bu yaz şair-ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sergisiyle karşımızdaydı. Başkent için eksik olan sanat anlayışında çok büyük adımlar atan Cer Modern, sadece Ankara için değil aynı zamanda sanatçılarımız için de çok büyük bir ilk başararak Bedri Rahmi Eyüboğlu-Sevmek Güzel Meslek Retrospektif Sergisi’ni yaklaşık 200 eserle sanatseverlere buluştu. Bu serginin en önemli özelliği ise Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun en kapsamlı resim sergisi olmasıydı. Ankara halkı olarak ailesinin ve özel koleksiyonlardaki parçaların toplanmasıyla gün yüzüne çıkmamış olan eserlerini görme şansı elde etmiş olduk. Bu yüzden 7 Nisan 2017-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleşen bu sergi yoğun istek üzerine 30 Ağustos 2017 tarihine kadar uzatıldı.

Sizi girdiğiniz an içine çeken bu büyülü sergi, sadece resim sergilemekle kalmıyor aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu için hazırlanmış belgesel ile hayatı hakkında detayları ziyaretçilerine aktarıyor. Cumhuriyet Dönemi’nin en önemli ressamlarından biri olarak bilinen Bedri Rahmi Eyüboğlu şiirlerinde de kullanmış olduğu Anadolu temasını aktarırken ortaya çıkan muhteşem eserlerin arasında gezmek ise ziyaretçiler için büyük bir haz kaynağı oluyor. Bazı resimlerinin aynı temada olması ama farklı zamanda tuvale aktarılması ise sanatçının yıllar içerisinde kazandığı tecrübeyle nasıl yorum farklarının ortaya çıktığını ve tecrübelerini farklı şeklide nasıl aktardığını gözler önüne seriyor. Ayrıca Anadolu temasıyla değil, balıklar, İstanbul, Trabzon, portre ve oto-portreleriyle de birçok farklı eserini, birçok farklı konuyu farklı işleyiş tarzlarında görmeyi mümkün kılıyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sergisi resimlerini ve sanat anlayışını ziyaretçilere sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kullanmış olduğu malzemeleri ona yazılan ve onun yazdığı mektuplar, daktilo, fotoğraflar, seramik ve mozaik çalışmaları gibi birçok objeyi de içinde barındırarak adeta Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun hayatından parçaları aktarıyor ve sizi içine hapsediyordu.

Bir sanatçıyı anlamak için onun duygularını kavrayabilmek, hayata onun bakış açısıyla bakabilmek gerekir. Bu şekilde o eserlerde kendilerini görür insanlar, böylece anlayabilir eserlerdeki gizli anlamları, böyle anlayabilir o büyülü hayatı. Böyle bakıldığında değeri paha biçilemez eserlerin içinde insan kendini bulur! Bedri Rahmi için ise sadece resimlerinin içine girmeye gerek yoktur, şiirlerinden de anlaşılabilir her şey. Bedri Rahmi’nin hayatının aşkına yazdığı şu satırları okumak yeterli olur onu anlamak için. O ne büyük bir aşktır ki, bir insana bu satırları yazdırıp böyle inanılmaz eserler ortaya koymasını sağlar. Sadece resimleri ile değil, şiirleriyle de kalbe dokunuşlar yapar Eyüboğlu.

Karadut
“Karadutum, çatal karam, çingenem
Nar tanem, nur tanem, bir tanem
Ağaç isem dalımsın salkım saçak
Petek isem balımsın, ağulum
Günahımsın, vebalimsin.”
Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bu duyguların içerisinde belki de saatler harcarsınız o sergi salonunda. Girdiğinizdeki mutluluk çıkarken bir hüzne dönüşüverir bir anda. Acaba her duyguyu yakalayabildim mi, detayları görebildim mi, bir süreliğine de olsa Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun hayatını anlayabildim mi diye aklınızı kurcalar sorular. Cer Modern’e bir misafir olarak girdiğiniz kapıdan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun hayatından kesitler öğrenerek çıkmışsınızdır artık. Onu bir süreliğine de olsa anlamanın verdiği hazla şunu düşünürsünüz artık: Böyle bir sergiyle bir daha ne zaman karşılaşabileceğim acaba? Sonra sorgulamaya başlarsınız sanattaki eksikliği Ankara’da. Çok fazla sergi salonu yoktur buralarda. Herkes İstanbul’u hatırlatır Ankaralılara. En başında da söylediğim gibi aslında memur kentidir Ankara. Oradan oraya yetişip mesaiden mesaiye koşarken kaçırırız böyle güzel anları, yaşamlar… Arada bir bu yoğunluktan çıkıp başka dünyalara geçmek lazım Ankara’da da. Her ne kadar az olsa da sergilerimiz yeni hayatları keşfetmek için takip etmek gerek. Ankara’da da olsak sanatı yakalamak gerek.

Açık söylemek gerekirse, yıllardır Ankara’da yaşayan biri olarak böyle büyük sanatçıların sergileriyle bizi şaşırtan Cer Modern ve serginin küratörleri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter’e, proje direktörü Fahri Özdemir’e bir teşekkürü borç biliyorum. Sadece Ankara’da değil, bütün Türkiye’de sanatçılarımızın kıymetinin bilinmesi ve daha çok sergi açılmasıyla sanattaki özlemimizi bir nebze olsun azalması dileğimle…

Ayrıca beni bu konuda bilgilendirip gitmem için ısrarcı olan sevgili Selçuk Amca’ma da teşekkürlerimi bir borç bilirim. İyi ki varsın…

Sergi hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.cermodern.org/b.r.e.html

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?