Ankara Çayı Kıyısında: Sürdürülebilir Bir Kent Modeli

2016 Bahar Dönemi 402 Mimari Tasarım Stüdyosunun Proje Kitabı

| Aralık 2016


Tasarımın çeşitli disiplinlerinde okuyan öğrenciler olarak, eğitim hayatımız boyunca kritik etmeyi öğrendik. Mimarlık, İç Mimarlık gibi stüdyo dersleri ağırlıklı olan bölümlerin kendi kendine öğrenme yeri olduğunu zamanla daha iyi anladık. Yaptığımız projeleri eleştirip çözüm aradıkça bir şeyler öğrendik, daha iyiye yöneldik. Peki bu yeteneğimizi hayatımızın bir parçası haline getirebiliyor muyuz? Bulunduğumuz ortamlara, katıldığımız aktivitelere bu yapıcı gözle bakıp çözüm arıyor muyuz? Yoksa hala üniversite eğitimimizden öncesinde olduğu gibi yorum yapıp üzerine daha fazla düşünmüyor muyuz?

Bilkent’e Ankara dışından, özellikle deniz kenarından gelenler şehri başta pek sevmezler. Zamanla alışıp sevmeye başlayanlar ya da Ankaralı olduğu için sevenler ise genelde nedenini bulamazlar. Peki hangi grupta olursak olalım, kaçımız bu şehre daha önce yapıcı eleştirel bir gözle baktık? Denizi getirmek mümkün değil evet ama, başka ne tür yerler, aktiviteler dahil edilse daha yaşanası bir şehir olurdu? Bizim şu anda göremediğimiz potansiyel güzellikleri var mı?

2016 Bahar döneminde Doç.Dr. Mark Frederickson ve Öğr.Gör. Segah Sak’ın yönettiği, mimarlık bölümümüzün ilk mezunlarının son Mimari Tasarım Stüdyosu ARCH 402’nin proje konusu Ankara idi. Şehrimize bu gözle bakıp daha güzel bir yer haline getirmek için Ankara üzerinde çalıştılar. Ankara’dan geçen, halihazırda kullanılmayan, hatta kokuları ve kirlilikleri yüzünden unutulmaya yüz tutmuş üç akarsu (Çubuk Çayı, Bentderesi ve İncesu Deresi) çevresini yenileyerek şehre kazandırmak için fikirler ürettiler. Hem Ankara’ya farklı bir gözle bakabilmek için, hem de öğrencilerin projeleri hakkında fikir sahibi olmak için Ankara Çayı Kıyısında: Sürdürülebilir Bir Kent Modeli projesini beraber inceleyelim.

 

Proje İncelemesi

Dönem projesine Ankara’yla ilgili tarihi araştırma yaparak başlandı, Jansen planı incelenerek sözkonusu akarsuların şehir dokusu için öngörülen önemi çalışıldı. Daha sonra Ankara ile ilgili alan analizleri yapıldı ve alan doğu, merkez ve batı olmak üzere üç ana bölgeye ayrıldı. Bu bölgelerdeki önemli yerleşim alanları, aktif kullanılan sosyal ve ticari merkezler, terkedilmiş ya da kullanılamaz haldeki yerleşimler tespit edildi ve üst ölçekli plan oluşturmak için çeşitli analizler ve araştırmalar yapıldı.

 

Alan Analizleri

Bu analizlerden sonra sürdürülebilir bir kent modeli için yeni şehircilik, karma kullanım, akıllı büyüme, nehir ıslahı, LEED mahalle gelişimi, sıfır enerji binası, atıksu yönetimi, kirli toprak iyileştirme, yağmur suyu toplanması ve biriktirilmesi, kentsel tarım, peyzaj şehirciliği, sürdürülebilir peyzaj ve alternatif enerji kaynakları konularında örnek projeler araştırıldı. Bu analizler ve araştırmaların sonucunda ortak bir üst ölçekli plan (masterplan) oluşturuldu.

Böylelikle daha yaşanabilir bir Ankara için akarsu kıyısında sürdürülebilir bir kent modeli ortaya çıktı. Üst ölçekli planı incelersek, yapıcı eleştirel bir gözle bakıldığında şehrimize eklenebilecek ne kadar çok alan olduğunu farkedebiliriz.

Ankara’nın olası nehir kıyısındaki önemli noktalarına ise stüdyodaki öğrenciler bireysel olarak çalıştı. Bireysel projelerin isimlerine göz atacak olursak çok çeşitli öneriler görüyoruz. Çocuk Hastanesi, Gösteri Merkezi, Biyokütle Enerji Santrali & Alg Tarımı, Etimesgut Fen Lisesi, Mutfak Sanatları Akademisi, Tren İstasyonu, Ankara Şehir Havaalanı, Gösteri Sanatları Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, Güzel Sanatlar Okulu, Golf Sahası, Doğa Merkezi, Ankara Olimpik Stadyumu, Ulaşım Merkezi, Sürdürülebilir Yemek Merkezi, Düşük Gelir Grubuna Yönelik Konut, Bir Bağlantı Düğümü: Botanik Bahçe, Nehir Konservatuarı, Hal, Anıtsal Uğrak ve Sürdürülebilir Araştırma Merkezi. Projelere baktığımızda bu konuların ve proje yerlerinin ne kadar detaylı ve amacına uygun çalışıldığını görüyoruz. Bu projelerden bazılarına ait görsellere beraber bakalım.

 

Öğrenci Projeleri

Gösteri Merkezi: OASIS

Alp Giray Köse

Etimesgut Fen Lisesi

Doruk Alpsar

Ankara Şehir Havaalanı

Cemre Akkoca

Gösteri Sanatları Merkezi: The Spread

Eda Bozkurt

Mesleki Eğitim Merkezi: Training Tree

Feyza Pehlivan

Floating Golf Sahası

Zeynep Kıraç

Ankara Olimpik Stadyumu

Hazel Simay Özrenk

Düşük Gelir Grubuna Yönelik Konut

Onur Lami Yalman

Anıtsal Uğrak

Pınar Ural

 

Sonuç

Bu projelere bakınca Ankara’ya kazandırılabilecek yerler konusunda ufkumuz genişliyor. Kim bilir, bu şekilde üretim yapmaya yönelik düşünmeye kendimizi zorlarsak, bu eksiklikler bir gün sayemizde giderilir ve bulunduğumuz ortamlar daha yaşanılası bir hal alabilirler.

Ankara Çayı Kıyısında: Sürdürülebilir Bir Kent Modeli projesiyle ilgili daha detaylı bilgilere, görsellere ve yazılara ulaşmak isterseniz; Mark Frederickson, Segah Sak ve 2016 Bahar dönemi ARCH 402 stüdyosu öğrencilerinin ortak çalışmayla çıkarttığı kitaba buradan buradan göz atabilirsiniz.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?