An Adventure Full of Bananas

An Interview with Stephen Brusche Also Known as iSteef

| Haziran 2018


      

      Resim çizmek için hangi materyalleri kullanırız? Genellikle ya bir tuval ya da kağıt. Eğer ders sırasında çok sıkıldıysak masa üstüne hatta kollarımıza ya da arkadaşlarımızın kollarına çizeriz. Peki ya muzlar?

      What materials do we use to draw on? A Paper and a canvas are the most used ones. If we are really bored in a class we use desk even our arms or our friends’ arms to draw on. What about bananas?

       Sanırım hiçbirimiz muzları geleneksel kullanımları olan meyve olarak yemek dışında bir iş için kullanmıyoruz. Ancak muzları farklı bir amaç için kullanan biri var. O kişi de Stephen Brusche ya da diğer bilinen adı ile iSteef. Onu Instagram’da iSteef adı ile bulabilirsiniz. Ben de onu ilk defa Instagram’da gördüm. Muzlar ile ne yaptığına gelirsek eğer, muzları tuvali olarak kullanıyor ve üstlerine resim çiziyor. Evet çiziyor! Muzlar ile eğlenceli heykelcikler yaratıyor. Muzların üstüne bir çok şey çiziyor. Bir gün pankek gününü muzlarla kutlayabilir ya da ünlü bir tabloyu muzlara resmedebilir.

       I think we all use bananas just in their traditional way and eat them as fruits, but there is a person who use bananas other than their cliché usage. He is Stephen Brusche also known as iSteef. You may find him on Instagram by the name iSteef. That’s actually how I found him. He draws on bananas. Yes he does! By this way he creates outstanding, sculptures things. He can draw anything on them. He may celebrate pancake day on them by drawing or he can draw a famous painting. 

 

Merhaba, öncelikle kendiniz tanıtabilir misiniz?

Hello, first of all can you introduce yourself?

Merhaba, ben Stephan Brusche ya da daha bilinen şekli ile iSteef ve muzların üstüne resim çiziyorum.

Hi, I’m Stephan Brusche, better know as iSteef and I draw on bananas.

Muzların üstüne çizmek aslında çok inovatif bir fikir. Bu fikir nasıl aklınıza geldi?

It is such an innovative idea to draw on bananas. How did you come up with this idea in the beginning?

Her şey 6,5 yıl önce başladı.  Ayrıca grafik tasarımcıyım bu yüzden eşim beni bir süredir Instagram kullanmaya zorluyordu, tasarımlarımı tanıtmak için iyi bir fikir olduğunu söyleyerek. Bir öğleden sonra uygulamayı biraz keşfetmek istedim, filtrelere bakmak ve nasıl kullanmayı öğrenmek gibi. Sonra öğlen yemeğinden arta kalan bir muz farkettim ve üstüne gülen yüz çizerek Instagram’a koymanın komik bir fotoğraf ortaya çıkaracağını düsündüm. Bu sayede muzun üstüne çizmenin ne kadar kolay olduğunu keşfettim- keçeli kalem tuhaf bir şekilde muz kabuğunun üzerinde çok rahat kayıyor. Ertesi gün bir tane daha “fruitdoodle” yaptım. Bu yaptığım işlere verdiğim isim. Önceki gün yaptığım işi dengelemek için de bu sefer üzgün bir surat çizdim. O günden sonra da kendimi sürekli zorladım başka ne çizebilirim diye ve ondan beri durmadım. Sonrasında bu işlerimi Instagram’a koyduğumda diğerlerinden daha çok beğeni aldığımı fark ettim ve muz çizimlerim üstüne daha fazla odaklanmaya başladım.

It started about 6,5 years ago. My wife had been pushing me to use Instagram for while, saying it would be great for promoting my illustrations and comics I’ve been doing in my spare time besides my work as a graphic designer. And just after lunchtime I wanted to experiment a bit with the app, try out the filters and such. But since I was at the office I didn’t really had anything fun or interesting to photograph. I then noticed I still had a banana left from lunch and figured it would make a fun picture if I just drew a little happy face on it. Discovering how pleasant it actually is to draw on a banana – there is just something about how smooth the ballpoint pen flows on the structure of the banana peel- I made another ‘fruitdoodle’, as I like to call them, the next day. One with a grumpy face, for balance sake. And after that I just kinda challenged myself to see what else I could come up with to draw on a banana, and I never stopped since. After a while I also noticed that I was getting more likes and attention for my drawings on bananas than my other stuff. So instead of my other projects I gradually started to focus more and more on the banana art.

Tasarım aşamalarınız nasıl yürüyor?

How does your design process work?

Aklımda yeni bir fikir olduğu zaman defterime ya da çizim uygulamasına küçük çizimler yapıyorum. Sonra uygun bir muz alıyorum bazen belli bir şekli oluyorum ama her zaman beneksiz olmasına özen gösteriyorum. Aldığım muzun fotoğrafını çektikten sonra kompozisyonu ve oranları doğru oturtmak için Photoshop ile o resimler üzerine çizimler yapıyorum. Hepsini tamamlayınca tükenmez kalem ile muza resmi çizmeye başlıyorum. Çizim bittikten sonra çizime derinlik vermek için ve dizaynın biraz daha öne çıkması için kabukların bir kısmını kesiyorum. Bunu çok hızlı yapmak gerekiyor çünkü kesmeye başlayında kabuklar çok hızlı kararıyor. Son olarak telefonum ile güzel bir fotoğraf çekiyorum, filtre koyduktan sonra da sosyal medya hesaplarımda paylaşıyorum. instagram.com/isteeffacebook.com/isteefthepage ve twitter.com/isteef.

When I have a new idea I make a little sketch in my notebook or in a sketch app. Then I buy a suitable banana, sometimes in a certain shape but always as spotless as possible. After that I take a picture of the banana and make a new sketch in Photoshop on that pictures. To figure out the composition and get the proportions right. When all that is done I start with drawing on the actual banana with a ballpoint pen. After the drawing is done I start cutting away pieces of the peel to make the design stand out more, give it some extra depth. Because the banana will turn brown pretty soon, especially when you draw on it and cut into it, I have to get that done pretty quick. The last step is getting a nice picture with my iPhone and play around with filters to get everything right so I can post it on my instagram.com/isteeffacebook.com/isteefthepage and twitter.com/isteef.

 

İlhamınızı nerden alıyorsunuz?

Where do you get your inspiration from?

Bazen muzların şeklinden ilham alıyorum. Mesela Gustav Klimt’in “The Kiss” adlı eserini çizmek bu şekilde aklıma geldi. Markette iki muzu gördüm ve bana onları hatırlattı. Diğer zamanlarda genelde doğadan esinleniyorum, hayvanlar, klasik tablolar (Van Gogh, Mucha, Dali), şarkıcı, televizyon programı, film ve bu fikirleri muzlara zekice aktarabilecek yolları arıyorum.

Sometimes I get inspired by the shape of the bananas. That’s how I got the idea to draw ‘The Kiss’ by Gustav Klimt, I saw the two bananas in the supermarket and it just reminded of that painting. Other times I’m inspired by nature, animals mostly, classic paintings (Van Gogh, Mucha, Dali), a music artist, TV show or movie and I’m trying to find a clever way to capture that in a drawing on a banana.

Biliyorum aslında insan kendi yarattıkları arasında seçim yapamaz ancak favori bir çiziminiz var mı?

I know that we can’t really choose between the work that we create, but do you have a favorite one?

Günden güne değişiyor, fakat bugün Marilyn Monroe çizimi diyebilirim.

It depends on the day, but today I would say the Marilyn Monroe design. I like the playfulness it has.

Muz üzerine çizmenin zorlukları var mı?

What is the difficulty of drawing on a banana?

Hızlı çalışmanız gerekli. Özellikle muzu kestiğinizde kabuklar çok çabuk kararıyor.Ayrıca tek bir seferde çizmeniz gerek, önce taslak çizip sonra finali çizemezsiniz.

You have to work fast. Especially when your cutting away pieces of the peel the banana turns bad pretty quick. And everything you draw has to be drawn right right away, you can’t first sketch in pencil and then draw the final lines. It all has to be drawn in one go.

Muzdan başka yaratıcı tuval fikirleriniz var mı?

Are you trying to find another creative canvas other than a banana?

Farklı şeyler denemek istiyorum, biraz yumurta üstüne çizim yapmayı denedim hatta birkaç kere salyangoz kabuğu üstüne çizim yaptım. Ayrıca kivi, armut gibi meyveleri denedim. Ancak her zaman muza geri döndüm. Çünkü üstüne çizmek hepsinden daha güzel ve kolay.

I like to try out other stuff, I did some egg art and even painted on the shell of a snail. And also other fruits like kiwi’s, pears but I always come back to the banana. It’s just so pleasant and easy to draw on.

Yazımızı beğendiniz mi?

Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İster Misiniz?